Polskie Radio

"Jedyne takie miejsce" i "Mazurek słucha". Sobota z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 20:00
W Jedynce audycja z Muzeum Kinematografii w Łodzi a także rozmowy o kulturze cmentarnej - jej walorach artystycznych i architekturą. W Czwórce o tym, co o historii, o kulturze Polski mówią cmentarze zagraniczne. W Trójce recenzja "Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse" - spektaklu w Teatrze Żydowskim w Warszawie. W Polskim Radiu Chopin muzyka z filmu "Shine" / "Blask" Scotta Hicksa i obecne tam wątki chopinowskie. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrei_Diachenko
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Jedyne Takie Miejsce"  - zaprasza Sława Bieńczycka

Sobota na filmowo - czyli legendarne miasto filmów i filmowców. Będziemy w Muzeum Kinematografii w Łodzi, a porozmawiamy o:

- Legendarnej Filmówce - Alma Mater Kieślowskiego, Wajdy, Machulskiego i Polańskiego

- Projekcie dyskusyjnego klubu filmowego - Człowiek w zagrożeniu

- Wystawie poświęconej jednemu z najwybitniejszych polskich reżyserów - Jerzemu Kawalerowiczowi

- Wystawie pt.: Pałac pełen bajek / od Reksia po Muminki - z możliwością poznania tajników sztuki animacji

- Edukacja dla dzieci - czyli oferta poznania w sposób czynny sztuki filmowej od wieku przedszkolnego po licealny

- Łódź filmowa – czyli w których filmach / poza kultową już "Ziemią obiecaną" A. Wajdy zagrało miasto?

Goście:

9.15 Rozmowa otwierająca – Marzena Bomanowska dyr Muzeum

9.40 Człowiek w zagrożeniu – Jakub Wiewiórski

10.15 Pałac pełen bajek – Norbert Kaczała

10.40 Wystawa Kawalerowicz – Rafał Andrzejczak

11.15 Łódź, gdzie kręcono filmy – Oliwia Kalinowska

11.40 Filmówka – legenda – Marzena Bomanowska

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Wokół Chin, Tajwanu (zmiany w KPCH, spór wokół Tajwanu, relacje Chiny-Rosja) – o tym porozmawiamy z:

prof. Edward Haliżak - sinolog, politolog UW,

prof. Rafał Wiśniewski - sinolog, UAM,

prof. Tomasz Grzegorz Grosse - europeista z UW. 

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Aleksandra Tykarska

1) Wspomnienie Stanisława Koguciuka zwanego Nikiforem z Pławanic, jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych, który urodził się 1 maja 1933 r. w małej wsi Jankowce, w powiecie Luboml na Wołyniu, w rodzinie rzymskokatolickiej. W 1945 r. w wyniku akcji repatriacyjnej, wraz z rodzicami i starszym bratem przyjechał do wsi Pławanice w gminie Kamień, w powiecie Chełm na Lubelszczyźnie. Zmarł w 2022 r.

2) Wspomnienie Danylo Pertsova. Wybitny muzyk i kompozytor ukraiński, wykonawca muzyki dawnej, budowniczy instrumentów. Związany z polskim środowiskiem muzyki tradycyjnej, w Polsce znany przede wszystkim z zespołu Chorea Kozacka. Pertsov urodził się w Kijowie, w 1973 r. Jako kompozytor debiutował w roku 1992, utworem „Kondukt Babiego Jaru”. Muzyką tradycyjną zainteresował się na studiach, w tym czasie zaczął także grać na instrumentach dawnych. Danylo Pertsov był niezwykle utalentowanym artystą, podchodzącym do muzyki od wielu stron, zawsze z wyjątkowym wyczuciem.

3) Nie tylko znaczące nekropolie, ale też wiejskie cmentarze. Cmentarze prawosławne i tatarskie, karaimskie i muzułmańskie, łemkowskie i ormiańskie, ukraińskie i żydowskie, niemieckie, a także cmentarze wojenne i wojskowe, epidemiczne i inne - te cmentarze znajdują się w Polsce, jak i za jej obecnymi granicami. Utrzymują ślady polskiej pamięci. Dzisiaj wiążą się z historią, konserwacją i renowacją, a także walorami artystycznymi architektury i sztuki cmentarnej. O kulturze cmentarnej opowie dr Magda Gawkowska z Instytutu Polonika.

20.00-21.00 - "Jeden na godzinę" - zaprasza Iza Żukowska

Bohaterem audycji będzie charyzmatyczny wokalista i multiinstrumentalista, który właśnie odwiedził Polskę - Pierre Garand na całym świecie znany pod pseudonimem Garou.

22.00-22.35 - "Gwiazdy, skecze, piosenki – Z archiwum kabaretowego PR" - zaprasza Małgorzata Raducha

Tym razem nie będzie jednej Gwiazdy, ale... cała plejada Gwiazd Piwnicy pod Baranami z programu pt: "Pustka w domu" - Halina Wyrodek, Zbigniew Raj, Beata Rybotycka, Marek Pacuła i Tamara Kalinowska, a wszystkich przez piwniczny gąszcz przeprowadzi Mistrz Ceremonii - jedyny i niepowtarzalny Piotr Skrzynecki, dzięki któremu Piwnica powstała w 1956 roku.

logo

 

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Roch Siciński

10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show – prowadzi Waldemar Malicki

12.00 – 13.00 – Mazurek słucha Krzysztofa Zanussiego – prowadzi Robert Mazurek

13.00 – 15.00 – Duża czarna – Heinrich Schütz – 350. rocznica śmierci, prowadzi Przemysław Psikuta

15.00 – 17.00 – Audycja specjalna – Pożegnania:

Barbara Krafftówna, Jerzy Trela, Ignacy Gogolewski, Franciszek Pieczka prowadzą Małgorzata Szymankiewicz i Jakub Kukla

17.00 – 19.00 – Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – audycja Jacka z Hawryluka z udziałem Lilianny Stawarz, Aleksandra Laskowskiego i Wojciecha Michniewskiego

Antonio Vivaldi – Nisi Dominus

19.00 – 19.30 – Miejscówka z Dwójką: Jacek Sienkiewicz

Jacek Sienkiewicz to jeden z pionierów i najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej ostatnich dwóch dekad. Zaczynając od wczesnych brzmień acid i rave, a w ostatnich latach skłaniając się ku zaawansowanym dźwiękowym eksperymentom, jest autorem kilku albumów i ponad 50 winylowych singli, których zawartość rozpięta jest pomiędzy minimal techno, a abstrakcyjnymi ambientowymi impresjami. Zawsze kroczący swoją drogą, rozwija swoje charakterystyczne brzmienie poza dominującymi trendami. Od 1999 prowadzi swoją wytwórnię Recognition, za której pośrednictwem odkrywa i promuje nietuzinkowych polskich artystów. W październiku Jacek wydał swój nowy album “Pristine”, którego fragmenty znajdą się w programie.

19.30 – 20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: Bolesław Leśmian „Zadrżyj z miłości pośmiertnej”, prod. 2005, adaptacja i reżyseria: Krzysztof Zaleski, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Anna Dereszowska, Mariusz Benoit, Andrzej Ferenc

20.00 – 23.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Marcin Majchrowski

 

Auksodrone 2022: ALEK NOWAK – RADEK RAK: Baśń o sercu, wyk. Adam Strug, Hubert Zemler, Camerata Silesia, AUKSO, dyr. Marek Moś

 

York Early Music Festival: A Venetian Coronation, 1595 – Gabrieli Consort and Players pod dyrekcją Paula McCreesha (York, 13.07.2022)

Giovanni Gabrieli Toccata del secondo tono (1593), Anonymous Benedicta sit sancta Trinitas, Cesare Bendinelli Sonata 333 (1614), Toccata 26 (1614), Andrea Gabrieli Intonazione Primo Tono, Andrea Gabrieli Kyrie à 5 (1587), Christe à 8 (1587), Kyrie à 12 (1587), Giovanni Gabrieli Intonazione Ottavo Tono, Andrea Gabrieli Gloria à 16 (1587), Anonymous Collect: Dominus vobiscum, Giovanni Gabrieli Intonazione Duodecimi Toni (1593), Anonymous Epistle: Lectio epistole beati Pauli apostoli, Giovanni Gabrieli Canzona XIII a 12 (1597), Anonymous Dominus vobiscum, Giovanni Gabrieli Intonazione Settimo Tono (1593), Deus Qui Beatum Marcum à 10 (1597), Anonymous Preface: Per omnia saecula saeculorum, Giovanni Gabrieli Sanctus & Benedictus à 12 (1587), Cesare Bendinelli Sarasinetta No.2 (1614), Giovanni Gabrieli Sonata pian' e forte, Anonymous Pater noster: Per omnia secula seculorum, Anonymous Agnus Dei, Giovanni Gabrieli Intonazione Quinto Tono alla Quarta Bassa, Andrea Gabrieli O Sacrum Convivium à 5 (1565), Giovanni Gabrieli Intonazione Duodecimi Toni (1593), Canzona IX à 10 (1597), Anonymous Post Communion: Dominus vobiscum, Cesario Gussago Sonata La Leona (1608), Giovanni Gabrieli Omnes Gentes à 16, Thomas Tallis All praise to Thee, my God, this night

 

23.00 – 00.00 – Rachunek myśli: Żałoba, aud. Michała Nowaka

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00 – 02.00 AnagrammarganA  Michał Margański

02.00 – 04.00 Apteka Nocna – Jędrzej Kodymowski 

04.00 – 06.00 Trójka Budzi: Jazz & Bass – Michał Grabkowski

06.00 – 09.00 Bed & Breakfast – Piotr Firan i Raf Uzar
1969 r. uznawany jest za początek internetu, który obchodzi dziś swój dzień. Na początku jego istnienia, mało kto przewidywał jak bardzo zmieni życie na ziemi. Globalne łącze z roku na rok przynosiło kolejne funkcje, bez których teraz wiele osób nie wyobraża sobie życia. Zapewne internet nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, więc czego możemy spodziewać się w przyszłości? Na jakie funkcje globalnej sieci powinniśmy się przygotować? 

Technologie, które nas otaczają ktoś musiał kiedyś wymyślić. Mało kto wie, że liderem wśród pomysłodawców różnych rozwiązań ułatwiających nam życie jest wojsko. To właśnie armia wymyśliła internet, ale na swoim koncie ma wiele innych wynalazków, które na rynku cywilnym sprawdzają się świetnie. O czym konkretnie mowa i co zawdzięczamy wojsku? 

Święto Wszystkich świętych w Polsce znamy wszyscy. Całe rodziny wybierają się na groby, aby w zadumie wspominać swoich bliskich. Każda kultura ma swoje podejście do śmierci oraz zmarłych, często bardzo barwne i pozbawione smutku. Jak wygląda to w Japonii? Czy Japończycy również mają jeden dzień w roku, w którym wszyscy tłumnie udają się z odwiedzinami do swoich bliskich zmarłych? Czy kultura japońska przywiązuje dużą wagę do śmierci? Rozmowa: Gabriel Hyodo - Japończyk

Dzień zmarłych w wielu kulturach bardzo różni się od tego, w jaki sposób podchodzimy do niego w Polsce. Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o kolorowym święcie zmarłych jest Meksyk. Niezrozumiałym dla nas może być zwyczaj przynoszenia jedzenia na groby zmarłych, a następnie wspólna uczta. Jakie potrawy meksykanie przynoszą na cmentarz oraz skąd wzięła się ta tradycja? Rozmowa via Skype: Isabel Balderas – szef kuchni z Meksyku

09.00 – 10.00 Śniadanie w Trójce Beata Michniewicz

Goście: Izabela Leszczyna, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe, Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta.

10.00 – 12.00 Lista Przebojów Trójki po Godzinach – Tomasz Miara 

10:15 Cykl Tomasza Żądy: „naSŁUCH”

To nowa multimedialna propozycja Trójki. Mówimy o najciekawszych wydarzeniach muzycznych ostatnich dni – między innymi o nowych płytach, piosenkach i koncertach. Nasłuchujemy co  u gwiazd i kto niebawem ma szansę gwiazdą zostać. Do posłuchania w Trójce, a na trójkowym kanale YouTube do obejrzenia przez całą dobę.

12.00 - 13.00 W antrakcie - Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz

12.10 Recenzja spektaklu „ Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse ”- spektakl o Amy Winehouse w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

12.20 Recenzja spektaklu „Powrót do Reims”- Nowy Teatr.  Spektakl, przyjmujący formę spotkania z Didierem Eribonem, stara się przyjrzeć opisanym w książce „Powrót do Reims” francuskiego intelektualisty mechanizmom i postawić pytanie o ich aktualność.

12.30  W Wędrówkach Teatralnych MALWINY o spektaklu w Akademii Teatralnej w Warszawie  o spektaklu BOGOWIE. Stworzenie świata. Od czego się to wszystko zaczęło? Inspiracją do powstania spektaklu były mitologie, a także przywróceni do życia ich bohaterowie i bogowie.

12.40 Rozmowa z Renatą Derejczyk – dyrektorką Teatru W. Horzycy w Toruniu o repertuarze tej sceny.

12.50 „Antyporadnik” a w nim pomyłki recenzenta – jak z nich wybrnąć? 

13.00 – 15.00 Świat Do Trzeciej - Rafał Tomański 

15.00 – 17.00 Login: Aktywni - Dariusz Urbanowicz i Krzysztof Łoniewski

Gość: Robert Korzeniowski – czterokrotny mistrz olimpijski;

17.00 – 19.00 Gra Gitara - Michał Żołądkowski 

19.00 – 22.00 Departament Rytmu – Radosław Okrasko

22:00 – 00.00 Departament Rytmu – Tomasz Miara

logo

22.06 - "Dwa spojrzenia" - zaprasza Rafał Porzeziński

Stołeczne Hybrydy to jeden z najstarszych klubów studenckich w Polsce. Niedawno klub świętował 65. rocznicę inauguracji działalności. W audycji rozmowa z Dominiką Świątek, aktorką, kompozytorką i piosenkarką oraz ze Sławomirem Sokołowskim, dyrektorem klubu Hybrydy.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

Wystawa Konrada Dobruckiego Warstwy inauguruje cykl prezentacji {Project Room} 22/23, w ramach którego młodzi twórcy dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Gośćmi PR24 będą Dagmara Siemińska, specjalistka ds. mediów z Zamku Ujazdowskiego w Warszawie oraz autor wystawy, Konrad Dobrucki.

.

10.00-11.00 – „Światła wielkiego miasta” – Martyna Matwiejuk

Odwiedzimy miejsce, które już w starożytności zyskało ogromne znaczenie. Nazwano je na cześć żony jednego z władców Starożytnej Macedonii. Współcześnie to portowa metropolia, słynąca z uniwersytetów i śladów wielokulturowego dziedzictwa. Odwiedzimy m.in. Białą Wieżę i starożytną rotundę. Udając się w stronę górskich term, sprawdzimy, gdzie w weekendy odpoczywają mieszkańcy Salonik.

11.00-13.00 – „Pasjonauci” – Adam Smolarek

Spotkanie z Filipem Dębowskim, który porzucił karierę menadżera i wykładowcy, żeby zająć się tym, co dla niego ważne: stworzył projekt Dobry Przodek, motywujący do pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego. Porozmawiamy również z Szymonem Kazimierczakiem (autorem kulinarnego bloga „Szama Szyma”) o odkrywaniu kuchni świata, livecookingu i kuchni roślinnej.

13.00-14.00 – „In English, please..” – Adrianna Janiszewska

W Polsce przełom października i listopada kojarzy się z pamięcią, odwiedzaniem cmentarzy i rodzinnymi spotkaniami. Na zachodzie Europy i w USA to czas Halloween – święta wywodzącego się z tradycji celtyckiej. Co dzieje się na styku tych dwóch tradycji? Przeniesiemy się też do Meksyku, gdzie w tych dniach obchodzone jest Dia de los Muertos.

15.00-16.00 – „Zaklinacze czasu” – Jakub Jamrozek

Łyczakowski, Na Rossie, Les Champeaux i wiele innych - co o historii, o kulturze Polski mówią cmentarze zagraniczne? Polskie groby są tam zabytkami czy pamiątkami historycznymi? Co jest największym wyzwaniem przy pracy, odnajdywaniu i renowacji nagrobków? Jak cmentarze łączą narody i kultury? W jakich krajach, na jakich cmentarzach do tej pory prowadzili prace konserwatorzy i specjaliści Instytutu POLONIKA? M.in. na te pytania odpowie w audycji Zaklinacze czasu Dorota Janiszewska-Jakubiak dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „POLONIKA”. Sprawdzimy też, jak należy zachowywać się na cmentarzach żydowskich.

16.00-17.00 – „Muzyczne Biuro Podróży” – Patryk Grabowski

Pierwszym przystankiem w trakcie naszej muzycznej wycieczki będą Włochy. Usłyszymy fragment albumu „Gommapiuma” autorstwa Giorgio Poi. Na naszej playliście znajdą się również fragmenty EP’ki „The Way” pochodzącej z Portugalii Raquel Martins. W audycji będziemy mogli również usłyszeć najnowszy singiel pochodzącej z Surinamu niemieckiej artystki Ami Warning.

17.00-18.00 – „Nie na-żarty” – Mateusz Kulik

Surf & Turf to połączenie w głównym daniu mięsa i czegoś, co pływało. Najbardziej znane połączenie to pieczony ogon homara podawany z filet mignon albo stek z krewetkami.

22.00-00.00 – „Kluboteka” – Norbert Borzym

Autor zaprezentuje nowości płytowe: nowe płyty DJ-a Hella, Pezznera, Freind With oraz polskiego producenta Eviusa. Pojawi się też najnowsza kompozycja Izraelczyka Moscomana, w której pojawił się dawno niesłyszany projekt Zoot Woman.


logo

09.00 – 10.00 – Opowieści Ludów Świata – tym razem posłuchamy opowieści o ostatnich koczowniczych plemionach Mongolii.

12.00 – 13.00 – Bajkowy ogród – Opowiemy o tym co możemy sami stworzyć z darów natury, co będzie wyjątkowym darem dla naszych bliskich na zbliżającą się Uroczystość Wszystkich Świętych. Sami zrobimy stroik korzystając z liści, gałęzi, kasztanów, itd.

13.00 – 14.00 – Bajkolotem tam i z powrotem - Kulfon i Monika bajkolotem wybiorą się w kosmiczną podróż, żeby odwiedzić planety w naszym Układzie Słonecznym

15.00 – 16.00 – Dawno, dawno temu – 27 października obchodziliśmy Narodowy Dzień Ziemniaka. Pierwsze uprawy tego warzywa pojawiły się 5 tys. lat p.n.e. w Chile i w Peru, więc warzywo ma bardzo długą historię, którą dzisiaj poznamy.

17.00 – 18.00 – Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa - Przez kolejne tygodnie będziemy określać stopień dzikości Warszawy, która jako jednak z nielicznych stolic na naszej planecie znajduje się w sąsiedztwie parku narodowego. Dzisiaj odkrywamy Las Młociński cz. 2.

..

14.00 - Metafizyka Chopinowska - Dr Kamili Stępień-Kutery [PREMIERA]

Na przełomie XIX i XX wieku wśród twórców najbardziej zapatrzonych w dorobek Fryderyka Chopina był Gabriel Fauré. Podobnie jak polski kompozytor, napisał preludia, kilka barkaroli, a nawet mazurka. Wspaniałe są też jego nokturny – Fauré jest autorem aż 13 utworów w tym gatunku, a ich poznaniu Dr Kamila Stępień-Kutera poświęci najbliższe dwa spotkania.

17.00 - Chopin. Odloty-przyloty - Krzysztofa Teodorowicza [PREMIERA]

W najbliższej audycji Krzysztofa Teodorowicza przyjrzymy się muzycznym związkom, jakie łączyły Fryderyka Chopina z Robertem Schumannem i Clarą Wieck, późniejszą panią Schumann. Zabrzmią utwory, które Schumann stworzył pod wpływem uwielbianego przez siebie polskiego kompozytora a także kompozycje Clary, którymi Chopin bardzo się interesował.

21.00 - Kino Polonia. Chopin - Mariusza Gradowskiego [PREMIERA]

Mariusz Gradowski przedstawi muzykę z filmu „Shine” / „Blask” (1996) Scotta Hicksa – i obecne tam wątki chopinowskie. Obraz oparty jest na motywach biograficznych australijskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, Davida Helfgotta.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU