Polskie Radio

Jesienna zaduma i wspomnienie tych, którzy odeszli. Niedziela w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 19:00
W Jedynce "Słowoteka", a w niej odpowiedź m.in. na pytanie: czy rajstopy to raj dla stóp?. W Czwórce o tym, jakie plakaty wieszaliśmy dawniej na ścianach, czy wieszamy je dzisiaj, czyli jak zmieniała się kultura plakatów na przestrzeni lat. Pogrążeni w jesiennej zadumie zapraszamy również na wspomnienia o tych, którzy odeszli w minionym roku. Spędź niedzielę z Polskim Radiem. 
Zapraszamy na niedzielę z Polskim Radiem
Zapraszamy na niedzielę z Polskim Radiem Foto: Shutterstock/Fotokon
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-10.00 Msza Święta

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski

W tym roku mija 20 lat od śmierci Heleny Majdaniec- jej biograf Rafał Podraza opowie o życiu królowej twista - jej muzycznych korzeniach, o miłościach i o paryskiej karierze. A w odcinku kabaretowym też odnotujemy ważną rocznicę - urodzin Tadeusza Chyły.

12.30-12.40 - "Słowoteka" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Co rzeczownik „czajnik” ma wspólnego z czasownikiem „czaić się”, a „muł” –błoto ze zwierzęciem o tej samej nazwie Czy „rajstopy to raj” dla stóp? Rozmowa o tym jak podobieństwo brzmieniowe wyrazów skłania nas do wywodzenia etymologii. Gość – polonista, vloger Mateusz Adamczyk.

15.00-16.00 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gościem audycji będzie Tomasz Szatkowski - ambasador RP przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

16.00-17.00 - "Muzyczny Alfabet Jedynki" - zaprasza Maria Szabłowska

W najbliższej audycji Muzyczny alfabet będą śpiewać artyści, których nazwiska zaczynają się na literę P. - Krystyna Prońko, Elvis Presley, Jerzy Połomski, P.J Proby, Andrzej Piaseczny i zespół Perfect.

logo

 

10.00-11.00 – Cafe "Muza" – Anna Sułkowska-Migoń, prowadzi Magdalena Łoś

11.00-11.30 – "Droga przez mąkę" – prowadzi Łukasz Modelski

11.30-12.30 – "Muzyka w kadrze" – prowadzi Mariusz Gradowski

12.30-13.00 – "Czytelnia" – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Tove Ditlevsen "Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane" (przekł. Iwona Zimnicka), Kristian Bang Foss :Smierć jeździ audi" (przekł. Agata Lubowicka). Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta.

13.00-15.00 – "Niedzielnik muzyczny" – prowadzi Piotr Matwiejczuk

Ein feste Burg ist unser Gott – opracowania hymnu, wyk. Monika Kaźmierczak – carillon, Andrzej Szadejko – organy, Tubicinatores Gedanenses; Emanuele Barbella VI Duetto, wyk. Stefano Marcocchi i Simone Laghi – altówki; Chopin’s Epoque – fragmenty płyty, wyk. Cyprien Katsaris – fortepian; Les frères Francœur – fragmenty płyty, wyk. Théotime Langlois De Swarte – skrzypce, Justin Taylor – klawesyn; Jan Sebastian Bach Ein feste Burg ist unser Gott BWV 80, wyk. Sandrine Piau – sopran, Nathalie Stutzmann – alt, James Gilchrist – tenor, Klaus Mertens – bas, The Amsterdam Baroque Orchestra & Choir, dyr. Ton Koopman

14.45 – 15.00 – "Jest taki obraz"  audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek.

 JOHN EVERETT MILLAIS, Ofelia

John E. Millais (1829-1896), niezwykle utalentowany, rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuk jako jedenastolatek. W roku 1848 wraz z Dante Gabrielem Rosettim oraz Williamem Holmanem Huntem założył Bractwo Prerafaelitów, szczególnie dbające o szczegóły i realizm, który dziś nazwalibyśmy hiperrealizmem. Jego "Chrystus w domu rodziców" wywołał sprzeciw i oburzenie widzów – między innymi Charlesa Dickensa. Nawet królowa Wiktoria zażądała indywidualnego pokazu. W 1852 roku John Millais wystawił „Ofelię”, która przyniosła mu sukces.

15.00-16.00 – "Płytomania" – prowadzi Jacek Hawryluk

16.00-17.00 – "Chopin osobisty" – prowadzi Róża Światczyńska

17.00-19.00 – "Dawno niedawno" – prowadzi Magdalena Łoś

Giaches de Wert Versi d'Amore, wyk. Voces Suaves; J. S. Bach Koncerty klawesynowe – oryginały i adaptacje, wyk. Mario Sarrechia – klawesyn, La Petite Bande, dyr. Sigiswald Kuijken. 

19.00-20.00 – "Wieczór ze słuchowiskiem": Krzysztof Choiński "Połączenia nie będzie", prod. 1991, reżyseria: Henryk Rozen, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Krystyna Młodziejewska.

Obsada: Irena Kwiatkowska (Matka), Lidia Wysocka (Ewa), Kazimiera Utrata (Anna), Antonina Girycz (Właścicielka cukierni), Eugenia Herman (Ala), Magdalena Zawadzka (Lula), Mieczysław Voit (Stryj Stach), Stefan Friedmann (Aktor), Bogusz Bilewski (Bas), Wiesław Drzewicz (Rosenbaum), Olgierd Łukaszewicz (Pan Julian), Mariusz Dmochowski (Oficer 1), Leszek Teleszyński (Oficer 2).

20.00-22.00 – "Filharmonia Dwójki"– prowadzi Marcin Majchrowski

Pamięci Wojciecha Kilara – koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Antoniego Wita, solista: Krzysztof Książek – fortepian (Katowice, 1.10.2022).

Mieczysław Karłowicz Bianca da Molena – prolog symfoniczny do dramatu Jozafata Nowińskiego op. 6, Zygmunt Noskowski II Symfonia c-moll „Elegijna”, Wojciech Kilar II Koncert fortepianowyKrzesany – poemat symfoniczny.

22.00 – 01.00 – "Wieczór płytowy" – prowadzą Tomasz Szachowski, Przemysław Psikuta i Piotr Metz

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 – "N3" – Małgorzata Jakubowska

02.00-04.00 – "Potrójne Pasmo Przenoszenia" – Michał Margański 

04.00-06.00 – "Ranny Wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 – "Muzyczne Rozmowy" –  Marcin Witan

Relacja z 11. edycji festiwalu CHRZESCIJAŃSKIE GRANIE - DEBIUTY 2022. Piosenki finalistów oraz zespołu JEDEN - laureata ubiegłorocznego oraz uczestników wydarzenia z lat minionych.

08.00-09.00 – "Bed & Breakfast" – Piotr Firan, Raf Uzar

09.00-10.00 – "Zagadkowa Niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. Polecenia książkowe. O zwyczajach związanych ze zmarłymi w różnych krajach i kulturach opowie Anna Olej-Kobus, podróżniczka i pisarka.

10.00-11.00 – "Czy Już Państwo Słyszeli?" – Justyna Grabarz 

11.00-12.00 – "Leniwe Przedpołudnie" - Anna Popek 

Ludzkie życie trwa zaledwie ok. 4000 tygodni - o książce "Cztery tysiące tygopdni" opowie Katarzyna Zegadło-Gałecka.

"Radość życia Stanisława Koguciuka" o wystawie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej opowie Jagoda Barczyńska, kolekcjonerka i przyjaciółka artysty.

Coroczna kwesta organizowana przez Tow. Miłośników Lwowa Oddział Stołeczny na warszawskich cmentarzach - gość Stanisława Stańczyk-Wojciechowicz.

 

12.00-14.00 – "Spotkania Trzeciego Stopnia" – Michał Żołądkowski

Gościem Michała Żołądkowskkego w audycji Spotkania Trzeciego Stopnia będzie Adam Wolski, wokalista zespołu Golden Life.

 

14.00 -15.00 – "Trzy Gramy Redbada" – Redbad Klynstra

Zmiana swojego życia o 180 stopni jest łatwiejsza niż nam się wydaje. Wystarczy tylko, aby w spotkało nas coś, na co tak naprawdę nie mamy wpływu. Wtedy to decyzja o chęci zmiany przychodzi łatwiej, a potem jeszcze za tą trudną sytuację, która nas spotkała losowi dziękujemy. O tym życiowym paradoksie, udowodnionym tysiącami historii, Redbad porozmawia z Kamilą Stolarczyk, która jest przedsiębiorcą i kreatorką, a przede wszystkim osobą, która pod wpływem niemożliwej do zmiany okoliczności podjęła decyzję o zmianie swojego życia i pracy.

 

15.00-17.00  "Po Drodze z Trójką" – Witold Lazar

Raport z dróg: Warmia i Mazury, Olsztyn, wypadki i utrudnienia;

Relacja PRK z Retro Motor Show, czyli targów pojazdów zabytkowych w Poznaniu;

Okres jesienny jest szczególnie niebezpieczny na drogach podmiejskich i leśnych. Robi się ciemno coraz szybciej, a dzika zwierzyna wykazuje się większą aktywnością. O tym, na co zwrócić uwagę podczas podróżowania drogami przez las i co zrobić, by zachować bezpieczeństwo, w materiale Wiktorii Jurczewskiej;

Raport z dróg: drogi dolnośląskie, autostrada A4, Wrocław oraz drogi kotliny Kłodzkiej;

Na których polskich drogach możemy się spodziewać wzmożonego ruchu i w których miejscach zachować szczególną ostrożność, a w których trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość? Rozmowa z Szymonem Piechowiakiem, rzecznikiem prasowym GDDKiA;

Raport z dróg: drogi województwa śląskiego, Katowice, A1, A4, Podbeskidzie;

Relacja PRK z Retro Motor Show, czyli targów pojazdów zabytkowych w Poznaniu.  16:28 Sonda. Jakie mogą być najgorsze rzeczy, które można powiedzieć do policjanta podczas kontroli drogowej? Józef Niewiarowski Zaraz po sondzie rozmowa z psychologiem nt. tego, jak opanować nerwy podczas kontroli drogowej;

Raport z dróg: drogi północnozachodniej Polski, S3 Świnoujście - Międzyzdroje;

Walka o Ulice, to hasło przewodnie 14. festiwalu Warszawa w Budowie. Józef Niewiarowski sprawdził, jakie propozycje mieli specjaliści podczas  paneli dyskusyjnych, by miasto było lepiej dostosowane zarówno dla pieszych jak i kierowców;

Aktualna sytuacja na drogach Małopolski. 

 

17.00 -19.00 – "Trzecia Strona Medalu" – Mateusz Warianka i Krzysztof Łoniewski

Piłka nożna mundial - gość: Tomasz Kłos;

Piłka ręczna ME Kobiet - gość: Iwona Niedźwiedź;

Paweł Tarnowski - MŚ w olimpijskiej klasie IQ Foil w windsurfingu;

Adam Małysz - wywiad;

Robert Korzeniowski - wywiad;

Kolarskie przełaje;

Regaty Middle Sea Race z udziałem jachtu I Love Poland;

Tomasz Wójtowicz - wspomnienie;

Piłkarskie ligi zagraniczne.

19.00-20.00 – "Koncert w Trójce"

Zapraszamy na retransmisję koncertu zespołu Porcupine Tree, który odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w 2001 roku. Był to jeden z najważniejszych koncertów, jakie odbyły się w trójkowym studiu. Angielski zespół był wtedy u szczytu swej kariery, a sam koncert przeszedł do historii, dotąd wspominany przez słuchaczy, którzy mieli okazję być wtedy przy Myśliwieckiej lub słuchać go na antenie Trójki.

20.00-22.00 –"Trzy Strony Dźwięku" – Tomasz Miara

22.00-23.00  "Scena Teatralna Trójki" – Barbara Marcinik 
 
Powtórkowe słuchowisko z Programu Pierwszego Polskiego Radia z roku 2020.

Słuchowisko Bogusława Jasińskiego pt. "Popiełuszko - wyzwalanie" w reżyserii Jarosława Gajewskiego. Słuchowisko na podstawie analizy materiałów SB . 19.10. tego roku minęła 38. rocznica śmierci (zamachu) na księdza Jerzego Popiełuszkę.

Gośćmi wieczoru będą:  
reżyser: Jarosław Gajewski 
autor: Bogusław Jasiński

 

23.00-02.00 – "Dym Na Wodzie" – Leszek Adamczyk 

logo

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Stanisław Witkiewicz - utalentowany malarz, genialny krytyk sztuki i pisarz, ojciec Witkacego. Nietuzinkowy Litwin, nowatorski wizjoner, uparty patriota, naznaczony rodziną powstańczą historią. Człowiek, który odkrył dla architektury styl zakopiański. W audycji rozmowa z Natalią Budzyńską, autorką książki "Witkiewicz, ojciec Witkacego".

.

09.00-11.00 – "Tędy po trendy” – Aleksandra Jasińska

Jakie plakaty wieszaliśmy dawniej na ścianach, czy wieszamy je dzisiaj? Jak zmieniała się kultura plakatów na przestrzeni lat? Zapraszamy na historyczne ciekawostki i anegdoty wokół plakatów muzycznych naszych idoli. Porozmawiamy też z Młodym BOOK.owskym, który tak się przedstawia: "zajmuję się szeroko pojętą Poezją Nowoczesną. Jestem Ghostwriterem. Piszę krótkie rymowanki, dłuższe notki i opowiadania. Twórca, pisarz, autor. Jeszcze nie bloger. Promuję czytanie książek w świecie darmowych reklam, promocji na kulturę i pomysłów bez zmian.#poezjanowoczesna".

13.00-14.00 – "Świat 3.0 ” – Marta Zinkiewicz

Czy technologia też może - a nawet powinna - być ekologiczna? Porozmawiamy o tym z Joanną Murzyn, założycielką Instytutu Ekologii Cyfrowej i dr Magdaleną Wróbel-Jędrzejewską z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno -Spożywczego w Warszawie.

14.00-15.00 – "Hrapkowidz” – Błażej Hrapkowicz

Rozmowa o filmie dokumentalnym "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego. W mieście zwanym "polskim Detroit", Jola i Wiesiek próbują ratować upadający biznes i rozpadający się związek walcząc w przemysłowej dzielnicy pod adresem Wytrwałych 1…

15.00-16.00 – "Artystyczny Wybieg” – Katarzyna Cygler

Spotkanie z Walerią Gorobets. Debiutowała w Teatrze Ateneum u boku Agaty Kuleszy w spektaklu "To wiem na pewno". Można ja oglądać ją w serialach: "Szadź" i "Papiery na szczęście" a ostatnio w filmie Xawerego Żuławskiego „Apokawixa”. Opowie o przygotowaniach do roli i postaci, którą odgrywa w filmie o zombi.

17.00-19.00 – "Funkadelia” – Marcin Hubert „Harper”

Po 17 u Harpera w FUNKADELII niespieszna jesienna selekcja wypełniona soulem, jazzem, spaloną słońcem psychodelią i beatami. Będzie także trochę fajnego hip-hopu, a na plejliście Butcher Brown, SLy5thAve, Kutiman, Romare, Japończyk STUS, muzyka Blue Note w nowych wersjach (m.in. Swindle), bębniarz Tom Skinner i Victoria Jane dla oficyny Brownswood, pięknie grająca białoruska grupa Soyuz, soulowe trio Gabriels, Nowojorczyk Nick Hakim, czy nowy album Ivy Lab. 


logo

10.00 – 11.00 – "Dźwięk dobry" - "Lato z ptakami odchodzi"- lato odeszło już dawno, a ptaki cały czas migrują. Wszystko o ptasich migracjach.

15.00 – 16.00 – "Gwiazdozbiór" – Gościem audycji będzie młoda aktorka Oliwia Ogorzelska, znana głównie z filmu młodzieżowego "Czarny Młyn”, w którym grała główną rolę. Porozmawiamy o realizacji marzeń, o łączeniu szkoły i codziennych obowiązków z aktorstwem.

17.00 – 18.00 – "Kulturoteka" - Kariera  komisarza policji kota Bibi Lolo dobiega końca. Rozprawianie się ze złodziejami w ciemnych zakamarkach Torunia jest ponad jego siły. Kiedy jednak w mieście pojawia się banda fałszerzy pierników, nie pozostaje obojętny. Do śledztwa włącza się słynna Kocia Szajka, detektywi, którzy poradzą sobie z każdą zagadką kryminalną. Jasność umysłu, łączenie poszlak, bystre oko i wyostrzony węch ...  Spotkać ich to prawdziwa gratka. Dziś w Kulturotece pojawi się Autorka, która ich metody pracy zna jak nikt inny. Na spotkanie z Agatą Romaniuk zaprasza Martyna Chuderska. Dajcie się porwać detektywistycznej przygodzie już od godziny 17.00!

12.00 – 13.00 – "Zwierzyniec" - 3 listopada będziemy obchodzili Dzień Meduzy. Dowiemy się czy te parzydełkowce są niebezpieczne, czy występują w naszym Bałtyku, jak wyglądają, jakie rozmiary przybierają i czym się żywią.

21.00 – 22.00 – "Kulturalna Strefa" - Kilka lat temu w autorskiej książce "Z Duch (em) do Teatru", zabrała czytelników do świata, który jest połączeniem pasji tworzenia kostiumów, scenografii i ilustracji. Od lat myślenia wizualnego uczy starszych i młodszych. Zakładniczka  Zająca Szarego Obywatela... "Cięta w ołówku", zdecydowanie nie boi się kolorowych plam. Dziś w Kulturalnej Strefie po godz. 21.00 gościnią Martyny Chuderskiej będzie Nika Jaworowska - Duchlińska.

..

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

Czary i czarty, czarownice i czarnoksiężnik, złowrogi król gór, duchy, i rozmaite demony - biesy, szatany, licha, trolle. Od zawsze rozbudzały wyobraźnię i były ponętnym tematem sztuki, także muzyki. Na nadciągający Halloween, który to zwyczaj już na dobre zadomowił się i u nas, poszukamy, kompozycji, w których nie tylko straszy, ale wieje grozą i przeraża. Dance macabre, Walc Mefisto, Noc na Łysej Górze, rozmaite wcielenia Fausta, Marsz na miejsce stracenia, czy zabawnie zatrważająca aria o duchu w starym zegarze, co kuranty ciął jak z nut – to takie plakatowe przykłady, ale w programie niedzielnego wydania Weekendowego potpourri znajdą się i inne, nie mniej atrakcyjne.

15.00 - "W tempie rubato. Debaty, recenzje, komentarze" - Jakub Puchalski [PREMIERA]

W najbliższej audycji W tempie rubato Jakub Puchalski omówi tegoroczną odsłonę Konkursu Wieniawskiego, przestawi najnowsze płyty pianistyczne - Szymanowskiego z Zimermanem oraz wróci do recitalu Kisina z Salzburga. Pokaże też płytę wydaną po II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej. Album stanowią unikatowe nagrania utworów polskich kompozytorów w wykonaniu laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który odbył się w 2021 roku. Główną ideą organizowanego od 2019 roku wydarzenia jest popularyzowanie dorobku polskiej twórczości kompozytorskiej zwłaszcza odkrywanie tej mniej znanej, często zapomnianej lub wręcz na nowo odzyskiwanej dla świadomości odbiorców. W 2. edycji Konkursu uczestnicy mogli budować swoje programy z utworów 56 kompozytorów tworzących od początku XIX wieku do czasów obecnych. Uczestnicy wybierali więc spośród utworów m.in. Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Lipińskiego, Witolda Lutosławskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego i wielu innych. Na płycie znalazły się również światowe premiery fonograficzne - utwory Miłosza Magina i Henryka Pachulskiego. 

18.00 - "Pierwszy po Chopinie" - dr Danuta Gwizdalanka [PREMIERA]

Fryderyk Chopin napisał ich dwa genialne cykle. A jak poradził sobie z nimi Pierwszy Po Chopinie? Kolejną audycję dr Danuta Gwizdalanka poświęci etiudom Karola Szymanowskiego. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU