Historia Mauretanii sięga pradawnych czasów przed naszą erą. Jej bogactwem są więc starożytne miasta, ale też ukryte wśród niezmierzonych piasków majestatycznej Sahary oazy, w których życie nie zmieniło się od setek lat. Jako że wieki temu rejon ten objęty został wpływem Imperium Arabskiego, najczęściej wyznawaną tu religią jest islam, a językiem urzędowym jest arabski, ale Mauretańczycy to wieloplemienny naród, w którym używa się różnych dialektów i rdzennych języków. Maurowie to przede wszystkim koczownicy pustyni, przemierzający swoje niegościnne terytorium na wielbłądach, ale też rybacy korzystający z bogactwa oceanu i największej rzeki – Senegalu.
59:41 2022_10_15 09_00_08_RadioDzieciom_Opowiesci_ludow_swiata.mp3 OPOWIEŚCI LUDÓW ŚWIATA. Szlakiem ptaków odlatujących do Afryki
Mauretania jako państwo plemienne istniała od około szóstego wieku przed naszą erą. Zarządzana później przez Fenicjan i Kartagińczyków została przyłączona do Rzymu. Swoje początki wzięła od starożytnego królestwa Mauri, berberyjskiego ludu północno-zachodniej Afryki, którego kultura obecna jest do dziś. Nazwa współczesnej stolicy kraju, Nawakszut, pochodzi od berberyjskiego słowa oznaczającego wietrzne miejsce. Sama stolica jest dosyć młodym miastem, założonym ledwie sześćdziesiąt pięć lat temu na pustyni.
Audycja: Opowieści Ludów Świata
Prowadzi: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 15.10.2022
Godzina emisji: 9:00
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!