Polskie Radio

"Muzyczne spotkania" i "Słowem gramy". Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 18:30
W Dwójce w ramach cyklu Jazz.PL koncert saksofonisty Mikołaja Trzaski - kluczowej postaci na scenie muzyki improwizowanej, któremu towarzyszyć będą basista Marcin Bożek i perkusista Macia Moretti. W Jedynce wieczna pamięć w Wiecznym Mieście, czyli o tym, jak starożytni Rzymianie upamiętniali swoich zmarłych. W Czwórce, czym jest trening intuicyjny oraz dlaczego prędzej sięgniemy po coś mniej zdrowego, niż po produkty korzystne dla naszego organizmu. W Polskim Radiu Chopin opowiemy historię planów małżeńskich Fryderyka z 1835 roku oraz posłuchamy powstałych w tamtym okresie walców i mazurków. Zapraszamy!
Studio Programu 1 Polskiego Radia
Studio Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Katarzyna Gójska

W audycji m.in. rozmowy polityczne, o godzinie 7.15 - spotkanie z Barbarą Sochą z resortu rodziny i polityki społecznej, a o godzinie 8.15 - spotkanie z Markiem Sawickim z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz  

W audycji o Dancingu Międzypokoleniowym, którego celem jest przełamywanie stereotypów związanych z postrzeganiem starości, walka z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek i łączenie pokoleń. O tym Paulina Braun, która prowadzi Dancing Międzypokoleniowy i Senior Djs Academy. Dancing rozwijała w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

W audycji także o alimentach dla dzieci i dla dorosłych (rodzice, rodzeństwo, dorosłe dziecko). Komu się należą? Kto jest zobowiązany płacić i w jakiej sytuacji? Co wchodzi w skład wyliczenie wysokości alimentów? O tym mec. Katarzyna Ludwig.

Ponadto "Flesz kulturalny" Małgorzaty Raduchy, "Alfabet turystyczny" Sławy Bieńczyckiej oraz kolejny odcinek słuchowiska "Gehenna" wg powieści Heleny Mniszkówny.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Ula Kaczyńska 

W piątkowym wydaniu audycji - Ana Andrzejewska opowie o wierszach Haliny Poświatowskiej, które wyśpiewa na swojej debiutanckiej płycie, a Rubens - w dniu premiery - o szczegółach powstania pierwszego krążka w jego dorobku.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

* Wieczna pamięć w wiecznym mieście. Jak starożytni Rzymianie upamiętniali swoich zmarłych? Często w atrium rzymskiego domu znajdowały się maski ich przodków, ale przede wszystkim to grób był miejscem sakralnym, o które należało dbać i składać na nim ofiary. Znaleziska archeologiczne potwierdziły obecność ław w grobowcach, co oznacza, że ze zmarłymi także świętowano i zasiadano do wspólnej uczty. O tym dr Łukasz Sokołowski - archeolog z Muzeum Narodowego w Warszawie.

* "Widzę rzeczy cudowne...". Dokładnie sto lat temu - 4 listopada 1922 - dokonano bodaj najsłynniejszego odkrycia archeologicznego. Brytyjski badacz - Howard Carter odnalazł schody prowadzące do nienaruszonego grobowca faraona Tutanchamona. Nie chciał jednak wejść do wnętrza bez udziału sponsora wykopalisk - nieobecnego wówczas w Dolinie Królów - lorda George'a Carnarvona. Wstrzymał zatem prace i kiedy ten po kilkunastu dniach zjawił się na miejscu, obaj stanęli przed zapieczętowanymi drzwiami komory grobowej. To wtedy - przez wywierconą maleńką dziurę - Carter zajrzał do środka i wypowiedział słynne zdanie. Czego przez stu laty naukowcy dowiedzieli się o Tutanchamonie, młodym władcy XVIII dynastii? Gość: dr Andrzej Ćwiek - egiptolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

23.00-23.30 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Hanna Szczęśniak

Szelest liści na wietrze, szelest w duszy i ciele, niezgoda na zastany porządek, bunt i całkowita wolność - o tym opowiada tajemnicza, mroczna i psychodeliczna Throisma, najnowszy album Antonisa Antoniou. Cypryjski kompozytor, instrumentalista, wokalista i autor tekstów inspiruje się nie tylko muzyką tradycyjną swojego kraju, ale też brzmieniami rockowymi, progresywnymi i elektronicznymi. 

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - Romain Rolland "Colas  Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gośćmi piątkowego poranka będą Igor Pudło i Marcin Cichy, którzy od 1998 roku tworzą duet Skalpel. Okazją do spotkania jest premiera ich nowego albumu „Origins”. Zapraszamy o 9.30.

O 8.30 w Jazzowej rozmowie Piotr Turkiewicz opowie o festiwalu Jazztopad we Wrocławiu. W audycji porozmawiamy też o premierze spektaklu "Kocha, nie kocha" w Teatrze Nowym z cyklu „Nowy i Młodzi”.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Johann Christian Bach, W.A. Mozart, nowe nagranie Duo Pleyel

11.10-12.00 - Antonin Dvořák Cztery utwory romantyczne op 75 Steven Isserlis – wiolonczela, Connie Shih – fortepian

12.05-12.45 - Stanisław Moniuszko II Litania ostrobramska, wyk. Anna Dennis – sopran, Markéta Cukrová – alt, Virgil Hartinger – tenor, Jarosław Bręk – bas, Chór Polskiego Radia, Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jacek Kaspszyk

12.45-13.00 - Pożegnania: Tadeusz Bradecki, opr. Anna Lisiecka

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzi Róża Światczyńska, Piotr Metz

Fryderyk Chopin Polonez-Fantazja As-dur op 61; Karol Szymanowski Maski op 34; Mazurki op 50 i 62 (wybór), wyk. Andrzej Czajkowski - fortepian; Andrzej Panufnik Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową, wyk. Wanda Wiłkomirska - skrzypce; Scottish Chamber Orchestra, dyr. Andrzej Panufnik; Nokturn na orkiestrę, wyk. Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Panufnik

15.00-15.10 - Pożegnania: Zofia Gołubiew, opr. Michał Nowak

15.45-15.50 - Pożegnania: Ilona Kuśmierska, opr. Aldona Łaniewska-Wołłk

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Karol Furtak

Jaskółka uwięziona, sł. Kazimierz Szemioth, muz. Janusz Kępski 

śpiewa Stan Borys 

Kamienne schodki, sł. Jerzy Lewiński, muz. Janusz Kępski, aranż. Stanisław Szczyciński, wyk. Zespół Il Canto

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Dziś obchodzimy Dzień Pióra Wiecznego. Wieczne pióro ma swoje święto w pierwszy piątek listopada. Dlaczego warto kaligrafować? Jakie jest znaczenie pisania ręcznego? Czy ktoś pisze dziś wiecznym piórem? Na te i inne pytanie odpowie o godz. 16.30 nasz gość – Grzegorz Barasiński, skryba i iluminator, założyciel Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego.

Ponadto w audycji: Premiera Don Kichota w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, repremiera spektaklu 50 słów w Łodzi z udziałem Marii Seweryn i Kamila Maćkowiaka, oraz zapowiedź Festiwalu Muzyki Europy Środkowo Wschodniej „Eufonie”.  

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą / Mikołaj Trzaska - prowadzi Roch Siciński

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Roch Siciński

Cykl koncertów Jazz.PL od początku stara się proponować słuchaczom możliwie szeroką paletę odcieni polskiego jazzu. W tej różnorodności nie mogło zabraknąć Mikołaja Trzaski – kluczowej postaci na scenie muzyki improwizowanej. Saksofonista pojawi się w Studiu S-3 w towarzystwie basisty Marcina Bożka i nietuzinkowego perkusisty Macia Morettiego. Koncert będzie transmitowany na falach radiowej Dwójki, a także w formie wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji.

MIKOŁAJ TRZASKA – saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej i szef niezależnej oficyny wydawniczej Kilogram Records. Inicjator niezliczonej ilości projektów, w tym zespołów, które kształtowały i wciąż kształtują polską scenę muzyki żydowskiej i improwizowanej (m.in. Łoskot, Miłość, Shofar czy Ircha). Koncertował i nagrywał także z zagranicznymi gwiazdami muzyki awangardowej, między innymi z Kenem Vandermarkiem, Peterem Brötzmannem, Michaelem Zerangiem czy Stevem Swellem. Laureat wielu nagród, w tym – najbardziej prestiżowych statuetek w polskim przemyśle filmowym, którymi uhonorowano jego muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego.

MARCIN BOŻEK – muzyk, improwizator, nauczyciel. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improwizowanej, występując z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo. Założyciel i dyrygent „Gdynia Improvisers Orchestra”, znany między innymi z duetów „Olbrzym i kurdupel” oraz „Double trouble”.

MACIO MORETTI – perkusista, basista, multiinstrumentalista oraz ceniony i nagradzany twórca okładek płyt i książek. Jeden z najbardziej zapracowanych artystów polskiej sceny niezależnej. Założyciel i muzyk wielu zespołów, m.in. Mitch&Mitch, LXMP, Starzy Singers, Baaba, Shofar i Paris Tetris. Współzałożyciel wytwórni muzycznej Lado ABC.

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Karol Furtak

„Amazonki. Symfonie kobiecości” – widowisko operowe Festiwalu Dramma per Musica, reż. Anna Radziejewska 

Isabella Leonarda, Sonata 1 op. 16; Maria Antonia Walpurgis księżna Wittelsbach-Wettin, Sinfonia, arie: Cadrò col ferro in Io di questi sangue o sete  oraz tercet Dea de boschi z opery Talestri, regina delle Amazzoni; Nicola Porpora. aria Ahi, che langue z opery Arianna in Nasso, aria Ah che nel dirti z opery Issipile; Carlo Pallavicinoarie Non ha tante stelle il ciel, Nella scola di farsi bella Scherzo, e rido fra le catene​ z opery L’amazone corsana ovvero L’Alvilda regina de’ Gotti; Francesco Cavalli, aria Piango, sospiro e piango z opery L’Artemisia; Georg Friedrich Händel, aria Dimmi, crudele Amore z opery Muzio Scevolo; Marianne Martinez, aria Per costume z opery Nitteti; Maria Teresa Agnesi, Uwertura z opery La Sofonisba. 

wyk. Iwona Leśniowska-Lubowicz – sopran, Joanna Radziszewska-Sojka – sopran, Małgorzata Trojanowska – sopran, Royal Baroque Ensemble, kier. Lilianna Stawarz

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku / Strefa literatury: Wspomnienie o Leszku Engelkingu - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz  

23.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia", czyta Jarosław Gajewski.

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

Pierwsze listopadowe wydanie poświęcone najbliższym premierom. Między innymi - w Teatrze Ateneum w Warszawie - premiera "Alicji w Krainie Snów" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. O tym współautorka scenariusza - Małgorzata Sikorska-Miszczuk oraz występujący w roli Kota z Cheshire - Przemysław Bluszcz. Wśród tematów cena dojrzewania oraz przekraczanie granicy między dzieciństwem i dorosłością.

W Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski z kolei V część cyklu "Bóg i proch" czyli audio-teatru, będącego próbą autorskiego czytania Biblii przez Tomasza Mana. Nasze zaproszenie przyjęli dyrektor CSW w Warszawie - Piotr Bernatowicz oraz Tomasz Man, który po raz pierwszy opowie także o współpracy Trójki z Instytutem Książki nad listopadową premierą na "Scenie teatralnej Trójki".

Ponadto w audycji zapowiedź koprodukcji Teatru Słowackiego w Krakowie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim czyli premiera rap-musicalu "1989". O tym prof. Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Napiórkowski. Poza tym zapowiedź premiery wg "Ksiąg Jakubowych", reżyserowanych przez Michała Zadarę w Teatrze Narodowym.

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi: dobranoc" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Łodej

W audycji m.in.:

6:50 - Dla każdego praca marzeń może oznaczać coś innego. O zawody które są synonimem marzeń zapyta przechodniów nasz reporter - przyg. M. Kowarski

7:10 - Praca marzeń to chociażby, ocenianie, próbowanie, testowanie. O zawodach polegająych na recenzowaniu najnowszych modeli telefonów czy aut oraz o osobach testujących... hotele - cz.1  - przyg. J. Witkowski

7:20 - Stany Zjednoczone dla wielu są krajem spełniania marzeń. USA są miejscem, gdzie wydaje się, można osiągnąć wszystko. American dream to pojęcie jednak bardzo dynamiczne i coraz mniej mające coś wspólnego z tym co nam się prezentuje w hollywoodzkim kinie. Gość: Marek Wałkuski, korespondent PR S.A. w USA

7:50 - Nie pensja, nie kariera, a właśnie praca marzeń jest najważniejsza dla „Pokolenia Z”. Opowiemy o zmianie społecznej, pokoleniowej oraz o tym co jesteśmy w stanie poświęcić w przypadku pracy marzeń - przyg. M. Kowarski

8:10 - Bycie otoczonym zabawkami przez cały dzień jest możliwe. Tak wygląda praca w jednej z największych firm produkujących kultowe klocki. Porozmawiamy z Polakiem, któremu udało się zdobyć pracę w fabryce marzeń. Gość: Radosław Abramczyk, pracownik fabryki klocków

​08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Dariusz Wieczorkowski

Gość - Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, Koalicja Polska.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

Omówienie najważniejszych spraw ekonomicznych i gospodarczych z kraju i ze świata, m.in. wojna na Ukrainie, złoty znów się umacnia - euro najtańsze od 1,5 miesiąca, budowa elektrowni jądrowych w Polsce to dodatkowe 1-2 % PKB polskiej gospodarki wg analiz PIE.

Wprowadzenie opłaty w wysokości 8 dolarów miesięcznie za zweryfikowanie konta na Twitterze zapowiedział nowy właściciel platformy – Elon Musk. Na razie tylko dla osób, które chcą mieć oficjalnie zweryfikowane konto. Pomysł niekoniecznie spodobał się użytkownikom ale otwiera również dyskusję o to czy „świat social mediów” nie powinien być w jakiś sposób „uporządkowany”. Bo obecnie platformy social mediów są w mniejszym stopniu narzędziem do komunikacji ze znajomymi, a w większym narzędziem marketingowym.

Gośćmi audycji dr Artur Bartoszewicz z SGH oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan

W audycji m.in.:

10.30 Mija 45. lat od założenia Instytutu Sportu. To jedna z placówek badawczych w Polsce, choć wyjątkowa pod tym kątem, że zajmuje się sportem – m.in. projektowaniem i konstrukcją urządzeń pomiarowych na rzecz sportu, certyfikowaniem urządzeń, które trafiają na nasz rynek czy przygotowaniem zawodników np. Igrzysk Olimpijskich – przyg. Paweł Turski

10:40 "Piast survival. Człowiek i las 1000 lat temu" – nowa wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wystawa to opowieść o słowiańskiej puszczy oparta o fragmenty ze źródeł pisanych, obiekty archeologiczne i najnowszą wiedzę przyrodniczą. Przestrzeń podzielono na trzy części: tajemnicza puszcza, las gospodarczy i uzależnione od nich - grodzisko. Wystawie towarzyszą przeróżne atrakcje, m.in. ścieżka sensoryczna, czy edukacyjne skrzynie surwiwalowe – przyg. Rafał Muniak

10.50  Niezła historia  - przyg. Piotr Łodej

11.15 "Trenuj z wojskiem” - MON i Wojsko Polskie zaprasza na kolejne bezpłatne, jednodniowe szkolenia. W sobotę można skorzystać z takich szkoleń w Poznaniu, Zamościu, Sieradzu oraz Wrocławiu. To okazja, by nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. Gość: ppłk. Artur Sak, WP Garnizon Warszawa

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji: o premierze filmu "Klondike" w reżyserii Maryny Er Grobach - rozmowa z Oksaną Cherkashyną, odtwórczynią głównej roli oraz o premierze dokumentalnej filmu "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego - wywiady z autorem filmu oraz producentką Anną Mazerant. Ponadto w audycji o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage (12-19.11.2022, Toruń) - pierwsze zapowiedzi programowe oraz o propozycjach "Ukraina! Festiwal Filmowy".

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Rafał Tomański

W audycji m.in.:

15.40 Otwarcie cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Przyg. Karol Darmoros

16.10 Holandia nakazała Chinom zamknąć nieoficjalnie posterunki chińskiej policji w Amsterdamie i Rotterdamie. Sprawa wzbudziła wiele kontrowersji w Holandii, bo okazało się, że chińska policja prześladuje m.in. zbiegłych do Holandii dysydentów. Według ustaleń Hiszpanów, Chiny mają takie posterunki w prawie 30 krajach. Przyg. Michał Strzałkowski

16.20 Drugi dzień posiedzenia Sejmu. Podczas obrad przewiduje się m.in. rozpatrzenie uchwały Senatu dot. ustawy o wydłużeniu kadencji władz. Przyg. Michał Fabisiak

16.50 Korea Północna robi kolejne próby rakietowe. USA i Korea Południowa przedłużają swoje lotnicze manewry. Czy Pjongjang sięgnie po test nuklearny? Przyg. Aleksander Ziemiańczyk

17.50 News albo fake news? Oto jest pytanie!

Czym jest zaawansowane wyszukiwanie? Jak sprawdzać wiarygodność źródeł i dlaczego jest to trudne? Czy krytyczne myślenie może nam w tym pomóc?

dr Klaudia Rosińska

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

logo


23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963" to najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia, z serii tożsamościowych albumów fonograficzno-ikonograficznych, które ukazuje się pod patronatem Rady Mediów Narodowych. Album tworzą dwie płyty CD oraz obszerny booklet. Szczegóły przedstawi Elżbieta Berus-Tomaszewska, autorka projektu, historyk i dyrektor Archiwum Polskiego Radia.​

.

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Małgorzata Jakubowska

Na talerzu dutch baby. Pyszny, pieczony naleśnik wygląda niepozornie, ale jest wyjątkowo sycący. Można go przygotować z różnymi owocami. Z kolei w cyklu "City Break" organizujemy wypad do Pragi. To tu znajdziemy jeden z największych na świecie zamków, to tam kręcono "Mission Impossible", "Casino Royale", "Tożsamość Bourne'a" czy "Nędzników".

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Robert Grzędowski

Czym jest trening intuicyjny? To wyższy stopień zaawansowania treningowego czy "pójście na łatwiznę"? W audycji również o koszykówce - w rzmowie z Jakubem Śliwińskim, 19-letnim zawodnikiem sekcji koszykówki Legii Warszawa, jednym z najmłodszych zawodników w drużynie. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciek Wójcik

Dlaczego wolimy czekoladę od marchewki? Za marchewkę możemy podstawić jabłko, a za czekoladę na przykład chipsy. Bardziej uniwersalne pytanie brzmi: dlaczego prędzej sięgniemy po coś mniej zdrowego, niż po produkty korzystne dla naszego organizmu. Odpowiedzi na nie podjęła się studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Agata Grenda, która za swoją pracę została wyróżniona w konkursie "Popularyzator Dietetyki". 

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Audycja o zimowym podjadaniu. Zdarza się, że jesienno-zimowy wzrost apetytu tłumaczymy sobie faktem, że nasz organizm zbiera zapasy na zimę i potrzebuje więcej. Czy to prawda? A może to tylko nasza wymówka, dzięki której bez przeszkód sięgamy po więcej smakołyków. Jak nie przytyć zimą pozwalając sobie czasem na czekoladę czy pizzę? Co z podjadaniem w weekendy? Jak na naszą aktywność fizyczną wpływa zmiana czasu i szybko zapadający zmrok?

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Zestawienie listy przebojów audycji oraz spotkanie z Rubensem - gitarzystą i tekściarzem. Swój pierwszy, solowy koncert zagrał na Stadionie Śląskim przed ponad sześćdziesięciotysięczną publicznością, jako support Dawida Podsiadły, a na co dzień artysta zasila zespół Darii Zawiałow. Po wydanej w kwietniu EP-ce "Wynoszę się", artysta prezentuje wyczekiwaną, debiutancką płytę - "Piosenki, których nikt nie chciał".

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

Retransmisja koncertu zespołu Editors, nagranego w Factory Studios w Bristolu. Zespół wydał właśnie nowy album, zatytułowany EBM. Koncert dostępny dzięki EBU - Europejskiej Unii Nadawców.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

Zapraszamy na porcję nowych rytmów z kategorii house, jazz/soul, rap i UKG. Na trackliście m.in. Smino, bLAck pARty, Ojerime czy Jesse Bru.  

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Justyna i Miś na głównej ulicy pewnego miasta, wizyta w kilku zakładach usługowych, sklepów i sklepików. Czy słuchacze domyślą się czym się zajmują ich pracownicy, jak się nazywają i co musieli zrobić, aby stać się fachowcami w danych dziedzinach? 

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - O tym, jak awaria lodówki zaprowadziła radiowych podróżników w wyższe partie Karkonoszy.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Jakie sekrety kryją nasze domy? Czym są fundamenty, dlaczego w różnych krajach są różne okna, jak to możliwe, że piwnice czasami ciągną się pod wieloma domami.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Smok i Miś poznają i zbierają grzyby. Przy okazji dowiedzą się co znaczy powiedzenie „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji Izabela Biernat, która pisze, ilustruje, śpiewa. Jeździ konno, naucza o przyrodzie. Ponad 25 lat jest związana z branżą muzyczną. Organizowała i produkowała szereg wydarzeń artystycznych, na mniejszą i największą ( międzynarodową) skalę. Członkini Rady Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich IGMAP. Scenę zna z każdej strony. Obecnie postanowiła usunąć się nieco w cień. Wspiera mniej znanych twórców, sama powołała do życia projekt "Baśniowa Mowa". Pisze scenariusze i reżyseruje teledyski. Szuka dróg, by pielęgnować wysoką kulturę. Myśli o powołaniu fundacji, która scali wiele działań i promować będzie wartościowe projekty. Prywatnie mama nastolatki.

..

14.00 - "Chopin. Uniwersum" - Kamila Stępień-Kutery [PREMIERA]

W 1835 roku w życiu Chopina wiele się działo. Uczestniczył w ważnych w swej karierze koncertach, ale przede wszystkim istotne wydarzenia miały miejsce w jego życiu prywatnym: po latach spotkał się wreszcie z rodzicami, później zaś potajemnie zaręczył się. Opowiemy historię planów małżeńskich Fryderyka oraz posłuchamy powstałych w tamtym okresie walców i mazurków. 

21.00 - "Szlakiem Chopina" - Piotr Wojciechowski [PREMIERA]

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Zapraszamy na muzyczne zwiedzanie – Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. W najbliższej audycji skupimy się na finale Koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina, a konkretnie obecnych tam rytmach krakowiakowych.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Paul Badura-Skoda - portret zmarłego w 2019 roku, znakomitego austriackiego pianisty, znanego jako jeden z najwybitniejszych klasyków interpretacji muzycznej w drugiej połowie XX wieku. W audycji, której gościem był Dariusz Marciniszyn, znajdą się nagrania z różnych okresów działalności artysty, dokonane na współczesnych, jak i historycznych fortepianach, ukazujących artystę jako równie świetnego wykonawcę Beethovena, jak i Chopina, a nawet... gawędziarza. 

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU