Polskie Radio

"Czas pogody" i Cafe "Muza". Polskie Radio w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 18:30
W Jedynce relacje z Pucharu Świata w skokach narciarskich, w Dwójce słuchowisko "Zazdrość i medycyna", w Trójce retransmisja koncertu grupy Marillion, a Czwórce w audycji "Nocne Czaty" rozmowy o wierze. W Polskim Radiu Chopin III Symfonia C-dur "Angielska" Huberta Parry’ego - jedna z najbardziej wzruszających patriotycznych pieśni brytyjskich. Zapraszamy!
Studio Programu Drugiego Polskiego Radia; widok z pomieszczenia realizatorskiego.
Studio Programu Drugiego Polskiego Radia; widok z pomieszczenia realizatorskiego. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-10.00 Msza Święta

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski 

Przed Świętem Niepodległości poznajemy niezwykłe losy 85-letniej Elżbiety Zubryckiej, Sybiraczki, córki Jana Paszty - mianowanego przez Marszałka J. Piłsudskiego na dowódcę POW w Białymstoku. To przykład historii polskiej patriotycznej rodziny, która zapłaciła cenę zsyłki i poniewierki za odmowę przyjęcia sowieckiego paszportu.

A w odcinku kabaretowym - postać pedagoga, aktora, piosenkarza Ludwika Sempolińskiego, którego piosenka "Ten wąsik, ach, ten wąsik" uczyniła z artysty uciekiniera.

12.30-12.40 - "Słowoteka" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji związki frazeologiczne i to co z nimi robimy. Istotą związków frazeologicznych jest nienaruszalność ich konstrukcji. Każda jej zmiana powoduje błędy. Dlaczego więc tak często mówimy o "ciężkim orzechu do zgryzienia", "czubku góry lodowej" czy "pójściu po najmniejszej linii oporu"? O tym w rozmowie z językoznawcą Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Ewą Rudnicką.

15.00-16.00 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Gościem audycji prezes Polskiej Grupy Energetycznej - Wojciech Dąbrowski. 

16.00-18.00 - relacje Andrzeja Grabowskiego z Pucharu Świata w skokach narciarskich.

logo

 00.00– 02.00 – "Nowa strefa":

00.00 – 01.00 – "Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów" – prowadzi Joanna Grotkowska

Madli Marje Gildemann Transpiration, wyk: Tallinn Chamber Orchestra, dyr. Andres Kaljuste; Tatjana Kozlova-Johannes Corners, wyk: Ensemble U; Alisson Kruusmaa As If a River Were Singing, wyk: Johan Randvere – fortepian, Orkiestra Miasta Pärnu, dyr. Kaspar Mänd

01.00 – 02.00 – "Hortus musicus – hortus electronicus" – prowadzi Marek Zwyrzykowski

Eugeniusz Rudnik Via Crucis (1990), Martwa natura z ptakiem, zegarem, strzelcem i panną  na taśmę (1997), Divertimento (1971), Śniadanie na trawie w grocie Lascaux (2002), Collage (1965) – 90 rocznica urodzin artysty (28.10.2022), 6 rocznica śmierci (24.10.2022)

10.00 – 11.00 – Cafe „Muza”: Andrzej Filończyk – prowadzi Andrzej Sułek

11.00 – 11.30 – "Droga przez mąkę" – prowadzi Łukasz Modelski

Jak zamawiać wino w restauracji, żeby nie narobić sobie wstydu? Czy szampana można połączyć z Big Makiem? Jak według Greków powinna wyglądać dobra libacja? Czy maceracja boli? Jak silne barki mają drożdże? Jak właściwie trzymać kieliszek i dlaczego w Hollywood robią to źle? Między innymi na te pytania odpowiada książka „Wino. Przelane na papier”. Jej współautorzy – Kuba Janicki i Tomasz Kosiński będą gośćmi audycji.

11.30 – 12.30 – "Muzyka w kadrze" – prowadzi Mariusz Gradowski

12.30 – 13.00 – "Czytelnia" – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Daniel Majling „Ruska klasyka” (przekł. Weronika Gogola), Paavo Matsin „Gogolowe disco” (przekł. Anna Michalczuk-Podlecki)

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

13.00 – 15.00 – "Niedzielnik muzyczny" – prowadzi Piotr Matwiejczuk

Carl Stamitz Symfonia F-dur „La chasse”, wyk. L’Arte del Mondo, dyr. Werner Ehrhardt; Michael Haydn Divertimento Es-dur, wyk. Piccolo Concerto Wien; A Bird Fancyer’s Delight – fragmenty płyty zespołu Sonorità; Passages – fragmenty płyty zespołu InAlto; Gabriel Fauré I Sonata skrzypcowa A-dur op. 13, wyk. Théotime Langlois de Swarte – skrzypce, Tanguy de Williencourt – fortepian

14.45 – 15.00 – "Jest taki obraz" – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek (powtórzenie)

AERT van den BOSSCHE, Męczeństwo Świętego Kryspina i Kryspiniana

Obraz niderlandzkiego mistrza Aerta van den Bossche, działającego w Brukseli i Brugii – dziś znanego głównie historykom sztuki i koneserom – jest rzadkim przykładem dzieła, co do którego nie ma najmniejszej wątpliwości; kto jest autorem, kto zamawiał, kogo przedstawia, dokąd trafił, a nawet … ile kosztował. Van den Bossche nazywany był mistrzem ołtarzy; jest wymieniony w dokumentach brukselskich z 1499 roku jako mistrz Aert, ale o jego życiu niewiele wiadomo.

15.00 – 16.00 – "Płytomania" – prowadzi Jacek Hawryluk

16.00 – 17.00 – "Chopin osobisty" – prowadzi Róża Światczyńska

17.00 – 19.00 – "Dawno niedawno" – prowadzi Magdalena Łoś

Heinrich Schütz: dawne i nowe nagrania w dniu 350. rocznicy śmierci

19.00 – 20.00 – "Wieczór ze słuchowiskiem": Michał Choromański „Zazdrość i medycyna”, prod. 2009, adaptacja: Bogumiła Prządka, reżyseria: Jan Warenycia, realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski

obsada: Adam Ferency (narrator), Mariusz Benoit (Widmar), Agnieszka Judycka (Rebeka), Krzysztof Wakuliński (doktor Tamten), Andrzej Blumenfeld (krawiec Gold), Janusz Rafał Nowicki (doktor Bogucki), Andrzej Mastalerz (doktor Rubiński), Tomasz Marzecki (policjant), Katarzyna Bargiełowska (pielęgniarka)

20.00 – 22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Karol Furtak

Zakochany Mahler - retransmisja koncertu w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans (Narodowe Forum Muzyki, 16.09.2022) 

Alma Mahler: Pięć pieśni, Cztery pieśni  

Gustav Mahler Pieśni wędrowca, Pieśni do słów Rückerta

opracowanie pieśni: Agata Zubel, Ernst Kovacic

wyk. Agata Zubel – sopran, NFM Orkiestra Leopoldinum​, dyr. Ernst Kovacic – dyrygent 

22.00 – 01.00 – "Wieczór płytowy" – prowadzą Tomasz Szachowski, Przemysław Psikuta i Piotr Metz

logo

00.00-02.00 - "N3" - Małgorzata Jakubowska

02.00-04.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz

Bach, Lampert, Kulka, Morricone, Kilar - muzyka sacrum i profanum razem. Jak się ją "godzi" na jednej scenie? Wspaniali wykonawcy i 20 lat działalności Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. O nowoczesnych pomysłach uczczenia wspaniałych kompozytorów i jubileuszu powiadać będzie założyciel i kierownik artystyczny zespołu Jan Lewtak. 

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan, Raf Uzar  

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk  

Zagadki i ciekawostki dla dzieci oraz polecenia książkowe. W audycji także o Planecie Energii - trosce o środowisko na poziomie lokalnym - konkursie dla szkół i uczniów. O tym Krzysztof Konieczny.

10.00-11.00 - "Czy już Państwo słyszeli? - Justyna Grabarz

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek  

W audycji Jan Pietrzak o swojej jubileuszowej gali. Z kolei Paulina Wrąbel - osobista stylistka mapa mody - o tym, jak dopasować strój do swojej osobowości, a Janusz Szrom - o antologii piosenek Andrzeja Zauchy. 

12.00-14.00 - "Spotkania trzeciego stopnia" - Michał Żołądkowski

Gościem Robert Chojnacki - muzyk, kompozytor, instrumentalista, członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W latach 1987-2006 był członkiem zespołu De Mono, w którym grał na saksofonie oraz na instrumentach perkusyjnych. 

14.00-15.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra  

Nie zmienimy nic wokół siebie, jeśli nie zaczniemy o tym uczyć najmłodszych pokoleń. Pełne billboardów miasta, źle zaprojektowana przestrzeń to efekt zaniedbania i braku uświadamiania problemu od najmłodszych lat. Ten stan rzeczy, poprzez edukację przyszłych pokoleń stara się zmienić program "Kształtowanie przestrzeni". To zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży, które pokazują jaka jest i jaka może być architektura przestrzeni. O polskim krajobrazie i programie edukacyjnym - Agnieszka Kantor-Kołodyńska z Izby Architektów RP.

15.00-17.00 - "Po drodze z Trójką" - Witold Lazar  

15:10 CB Radio w latach 90 i 00 było najbardziej popularnym narzędziem komunikacji wśród kierowców. Teraz, z uwagi na smartfony i aplikacje, w których możemy na bieżąco monitorować zagrożenia na drodze, CB radio nie jest już tak popularne jak kiedyś. Jednakże wielu kierowców, głównie zawodowych, nadal z chęcią go używa, a przez lata istnienia społeczność ludzi używających CB radia stała się bardzo zżyta i pomocna. O tym jak obecnie wygląda społeczność  CB radiowców w materiale Józefa Niewiarowskiego 

15:20 Raport z dróg - drogi województwa śląskiego, Katowice, A1, A4, Podbeskidzie - Marcin Kazek - Wielgus /PR Katowice/

15.30 Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym. Jakie wykroczenia będą karane podwójnie i kiedy kierowca będzie karany za tak zwaną recydywę w materiale Kuby Hanaka

15.40 Raport z dróg - drogi dolnośląskie, autostrada A4, Wrocław oraz drogi Kotliny Kłodzkiej - Justyna Kościelna  /PR Wrocław/

15:50 Akcja znicz i wzmożony ruch na drogach przy cmentarzach często wymuszał na policjantach ręczne kierowanie ruchem. Niektórzy kierowcy jednak nie pamiętają jak się powinni zachować, kiedy na środku skrzyżowania staje mundurowy z gwizdkiem w białych rękawiczkach. Rozmowa z Tomaszem Kulikiem, instruktorem doskonalenia jazdy na temat ręcznego kierowania ruchem przez policję

16:10 Raport z dróg - Warmia i Mazury, Olsztyn, wypadki i utrudnienia, dojazd do nekropolii - Joanna Golon /PR Olsztyn/

16:20  Tragiczny bilans corocznej akcji Znicz. Jak po zakończonym okresie wzmożonych kontroli wyglądają statystyki w tym roku. Rozmowa z komisarzem Michałem Gawłem z biura prasowego Komendy Głównej Policji

16:30 Kary za brak OC z nowym rokiem będą dużo wyższe. Z jakimi konsekwencjami wiąże się brak ubezpieczenia OC w materiale Kuby Hanaka

16.40 Raport z dróg - drogi północnozachodniej Polski, S3 Świnoujście - Międzyzdroje, dojazd do nekropolii. Adam Wosik /PR Szczecin/

16.50 Filtry cząstek stałych montowane w nowoczesnych dieslach od ponad 10 lat powodują kontrowersje. Popularnie nazywane DPF-y mają tendencję do zapychania się. Często ich czyszczenie niewiele daje, a wymiana takiego filtra w niektórych samochodach to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego niektórzy kierowcy postanawiają DPF-y po prostu wycinać, choć jest to niezgodne z prawem. Wszystko o DPF-ach w materiale Jakuba Witkowskiego

16.50 Aktualna sytuacja na drogach Małopolski. Kuba Hanak /PR Kraków/

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu"

Goście: Piotr Świerczewski – były reprezentant Polski i piłkarz Lecha Poznań. Porozmawiamy na temat sukcesów Lecha w europejskich pucharach oraz o zbliżających się mistrzostwach świata w Katarze.

Zuzanna Witych – jedna z najlepszych polskich narciarek. Bierze udział w prestiżowym cyklu Freeride World Tour.

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin  

Retransmisja koncertu grupy Marillion z 2008 roku.

20.00-22.00 - "Trzy strony dźwięku" - Tomasz Miara

22.00-23.00 - "Scena teatralna Trójki" - Barbara Marcinik 

„Dublin. One Way”, zrealizowane przez Radio Szczecin zimą 2008 roku słuchowisko Krzysztofa Czeczota. Była to pierwsza sztuka radiowa opowiadająca o nowej fali emigracji zarobkowej.

Bohater słuchowiska, Kris wyjeżdża do Irlandii i szuka pracy. W słuchowisku wykorzystano autentyczne nagrania z ulic Dublina i Szczecina oraz muzykę zespołu "Pogodno" i Jacka Szymkiewicza, pseud. Budyń.

Za realizację słuchowiska odpowiadali niezależny producent muzyczny Marcin Bors oraz Krzysztof Skonieczny z Radia Szczecin, który nadał dźwiękom przestrzenną formę.

Słuchowisko  otrzymało dwie nagrody na VIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - za reżyserię i realizację. Walczyło też o nagrodę w konkursie Prix Europa.

Słuchowisku będzie towarzyszyć rozmowa z reżyserem, Krzysztofem Czeczotem oraz z Michałem Zadarą, w której wspomnimy zmarłego w kwietniu tego roku Jacka Szymkiewicza, Budynia.

23.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

logo


11.06 - "Historyczne wydarzenie tygodnia" - zaprasza Tadeusz Płużański

Biografia gen. Czesława Kiszczaka to historia PRL w pigułce, ze zbrodniami, skrytobójczymi mordami, torturami i więzieniami w tle, z udziałem bohatera książki "Cze.Kiszczak". Opowie o tym jej autor, historyk dr Lech Kowalski.

20.33 - "W cieniu afer" - zaprasza Piotr Nisztor

Problem przestępczości zorganizowanej nie był wyłącznie domeną czasów transformacji ustrojowej w Polsce. Gangsterzy działali już u schyłku PRL, ale to właśnie w latach 90. szczególnie dali się we znaki polskiemu państwu i służbom policyjnym. Historię polskiej mafii przypomni Dariusz Loranty, były policjant z Wydziału ds. Terroru Kryminalnego i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji.

.

09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Aleksandra Jasińska

Komunikacja w relacji, czego lepiej nie mówić a co lepiej wypowiedzieć, czym jest #hyggefolk? To tematy rozmowy z Olgą Kordys-Kozierowską, dziennikarką biznesową, działaczką społeczną, mówczyni motywacyjną, trenerką i mentorką, autorką książki "Miłość to czasownik".

13.00-14.00 - "Świat 3.0" - Marta Zinkiewicz

Na XXIII Triennale w Mediolanie w Pawilonie Polskim pojawił się syntezator mowy roślin. Rośliny umieją komunikować się ze światem zewnętrznym? Wchodzą w interakcje wewnątrz swoich społeczności i pomiędzy gatunkami, ale ich bezdźwięcznego języka musimy się jeszcze nauczyć. Koncepcja instalacji została oparta na badaniach naukowych nad odczytywaniem informacji z roślin emitowanych podczas procesu fotosyntezy. Celem jej powstania jest wpływ na architekturę, żeby ta w przyszłości mogła powstawać również w "porozumieniu" z roślinami.

14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Błażej Hrapkowicz

Co zobaczymy na tegorocznym American Film Festival, który 8 listopada rozpocznie się we Wrocławiu? Przypominamy co jest misją festiwalu od początku jego istnienia, a gościem w audycji - Urszula Śniegowska, dyrektorka artystyczna American Film Festival.

15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Katarzyna Cygler

Gośćmi w audycji: Maja Laura - kompozytorka, pianistka, wokalistka, twórczyni muzyki do produkcji audiobooka "Wichrowe wzgórza" oraz Rafał Kowalski - student IV roku PWSFTviT w Łodzi, który gra filmie i teatrze, a w najbliższym czasie będzie go można zobaczyć w drugim sezonie serialu "The Office PL".

17.00-19.00 - "Funkadelia" -  Marcin Hubert "Harper"

W pierwszej godzinie audycji legendarny Nightmares on Wax (soul, dub, jazz, reggae, disco, house), natomiast klasyczną i współczesną muzykę boogie oraz synth-funk miksuje Blaster B. 

21.00-22.00 - "Nocne czaty" - Przemek Goławski

W audycji rozmowy o apostazji. Czym rzeczywiście jest popularne ostatnio zjawisko? Czy to tylko moda, czy faktycznie częściej wiara jest porzucana, a wybierany ateizm? I jaki na to wpływ mają celebryci?

logo

10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - w audycji wędrówka po starej Warszawie: dźwięki Starego Miasta (kataryniarz, dorożki, dzwony) oraz odwiedziny w Muzeum Bazyliszka. Goście: Jan Kataryniarz - muzykant grający na katarynce na Starym Mieście w Warszawie i Remigiusz Kacprzak z Muzeum Bazyliszka.

15.00-16.00 - "Gwiazdozbiór" - Rozmowa z osobą, której głos znany jest prawdopodobnie każdemu dziecku - Agnieszką Kunikowską. Aktorka, dziennikarka, lektorka, która w 2021 roku otrzymała zaszczytny tytuł Mistrzyni Mowy Polskiej opowie o pracy aktora dubbingowego oraz o swojej miłości do języka polskiego. Ponadto zawędrujemy do sali kinowej, by przyjrzeć się aktualnym premierom i sprawdzimy co słychać wśród młodych wokalistów.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Rozmowa z pisarką, Justyną Bednarek o kolejnej części książek z serii "Kury z grubej rury".

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Pewnego dnia zamarzyła o tym, by zrobić sobie tatuaż. Z pomocą córki znalazła dziewczynę, która potrafi pięknie rysować. I choć ostatecznie z tatuażu nici (na razie), to spotkanie to ma swoje konsekwencje. Powstała historia - o wielkiej mocy miłości, przyjaźni, wyobraźni, o sile kobiet. Dziś w Kulturalnej Strefie o "Naszej niegrzecznej mamie" opowiedzą Justyna Bednarek i Magdalena Kłos-Podsiadło.

..

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

W audycji klasycznie zabrzmią - Sekstet Es-dur na instrumenty dęte Ignacego Josepha Pleyela i Koncert altówkowy G-dur "szwedzkiego Mozarta" Josepha Martina Krausa. Romantycznie w przedziwnej harmonii intymności i niezwykłej szlachetności brzmienia pierwsza z sonat klarnetowych Brahmsa dla Mühlfelda, a  postromantycznie III Symfonia C-dur "Angielska" Huberta Parry’ego, twórcy Jerusalem - jednej z najbardziej wzruszających patriotycznych pieśni brytyjskich.  

17.00 - "Nie samym Chopinem" - Adam Rozlach [PREMIERA]

Kolejne spotkanie ze sztuką pianistyczną Arturo Benedettiego Michelangelego. W audycji m.in. Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. 

22.00 - "Z archiwum Polskiego Radia" - Dariusz Marciniszyn [PREMIERA]

Audycja poświęcona, zmarłemu 17 października tego roku, niemieckiemu pianiście Michaelowi Pontiemu. Usłyszymy m.in. Sonatę h-moll i 4 Ballady Fryderyka Chopina. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU