Polskie Radio

"Miejscówka z Dwójką" i "W antrakcie" . Polskie Radio w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 18:30
W audycji "Jedyne takie miejsce" w Jedynce odwiedzimy Wołomin, w Dwójce słuchowisko "Ballada o Janosiku", w Trójce gościem audycji "W antrakcie" będzie Małgorzata Kożuchowska, natomiast w "Klubotece" Czwórki mnóstwo płytowych nowości. W Polskim Radiu Dzieciom niezwykłe życie Ignacego Jana Paderewskiego w 162. rocznicę urodzin a w Polskim Radiu Chopin symfoniczny most między późnym barokiem i romantyzmem. Zapraszamy!
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo Poranek Dwójki.
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo "Poranek Dwójki".Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek 

Wołomin - pierwsze skojarzenia to historie gangsterskie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Ale Wołomin to też urocze mazowieckie miasteczko z wielką historia w tle: m.in walk partyzanckich w czasie powstania styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Tam też urodziła się Zofia Nałkowska: tam jest muzeum jej poświęcone i trwa akcja umieszczania w przestrzeni miejskiej neonów z cytatami pisarki. Była także huta szkła, która przestała istnieć na przełomie wieków ale powstała inicjatywa dokumentowania jej istnienia przy pomocy opowieści pracowników.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

W audycji o dziedzictwie i testamencie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w rozmowie z księdzem profesorem Piotrem Mazurkiwiczem z UKSW, z księdzem Bogdanem Bartołdem - proboszczem Warszawskiej Archikatedry oraz z Piotrem Dmitrowiczem - historykiem i dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

16.00-18.00 - relacje Andrzeja Grabowskiego z Pucharu Świata w skokach narciarskich.

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - Zaprasza Mariana Kril 

W audycji zaproszenie na scenę tańców polskich w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskiem Przedmieściu. To już 11 listopada. W tym roku będą warsztaty z tańców z Polski Centralnej, Wielkopolski, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. O tańcach i muzyce polsko-litewskiego pogranicza, która będzie zaprezentowana podczas wydarzenia - członkowie zespołu "Chłopcy z Nowoszyszek" - Paweł Luto i Piotr Fiedorowicz.

Ponadto o w audycji o wystawie "Hołodomor i ponowne ludobójstwo, którą można oglądać w Warszawie do końca listopada, w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienek Królewskich. Ekspozycja jest poświęcona Wielkiemu Głodowi na Ukrainie w latach 1932-1933. Wystawa została przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie. Na 18 planszach autorzy przedstawiają przebieg zbrodni na narodzie ukraińskim, jakiej dopuściły się w latach 30. XX wieku władze sowieckie, narzucając chłopom z ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej wyśrubowane, niemożliwe do spełnienia normy dostaw zboża.

20.00-21.00 - "Jeden na godzinę" - zaprasza Kamil Wicik  

Bohaterką audycji znakomita autorka tekstów, kompozytorka i wokalistka wrocławskiej grupy Mikromusic - Natalia Grosiak. W audycji różne oblicza artystki, także te, które znamy ze współpracy z innymi, znanymi wykonawcami.

22.00-22.35 - "Gwiazdy, skecze, piosenki - z archiwum kabaretowego Polskiego Radia" - zaprasza Małgorzata Raducha 

Wszyscy pamiętamy ministra Władka Złotnickiego z komedii "Miś" i jego słynne: "Bardzo cię polubiłem, Rysiu…". Grający ministra Zenon Wiktorczyk to legenda Polskiego Radia - satyryk, konferansjer, dziennikarz, którego dialogi i piosenki weszły do kanonu radiowego kabaretu, ale też żołnierz AK i powstaniec warszawski. Przypomnimy Jego postać i dorobek od radiowego Variete po piosenki i skecze z "Podwieczorku przy mikrofonie". 

logo

 

10.00 – 12.00 – "Kalambury z partytury"prowadzi Krzysztof Herdzin

12.00 – 13.00 – "Mazurek słucha" Jarosława Gajewskiego – prowadzi Robert Mazurek

13.00 – 15.00 – "Duża czarna" – prowadzi Przemysław Psikuta

15.00 – 17.00 – "Dwie do setki": Witold Hulewicz – radiowiec, poeta, tłumacz, żołnierz prowadzą: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Zanurzeni w świecie obrazków, z uporem godnym lepszej sprawy trwamy przy twierdzeniu, że radio to teatr wyobraźni. W sobotniej audycji popołudniowej chcemy przywołać postać wybitnego radiowca, który tworzył podwaliny tego teatru. Radiowiec, poeta, krytyk literacki, wydawca i zapatrzony w Rilkego tłumacz – Witold Hulewicz – będzie bohaterem audycji "Dwie do setki".

O nietuzinkowym artyście opowiedzą: tłumaczka Agnieszka Karaś, literaturoznawczyni Iwona Rusek, założyciel oraz prezes honorowy Stowarzyszenia im. Witolda Hulewicza – Romuald Karaś i wileński korespondent Polskiego Radia Kamil Zalewski. 

17.00 – 19.00 – "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" audycja Jacka z Hawryluka z udziałem Agaty Szymczewskiej, Marka Brachy i Karola Radziwonowicza.

Grażyna Bacewicz – IV Sonata na skrzypce i fortepian

19.00 – 19.30 – "Miejscówka z Dwójką", wyd. Konrad Handschuh

Jerzy Chwastyk z gośćmi

Połączenie cyklu pieśni “Miłość poety” Roberta Schumanna z liryką Heinricha Heinego, która zainspirowała kompozytora, ma na celu odkrycie na nowo związku między słowem i muzyką.

Recytacje wierszy w interpretacji Jerzego Schejbala (przekł. Szymona Żuchowskiego) naprzemiennie przeplatane są z muzyką, która wybrzmi w niespotykanym dotąd połączeniu dwóch instrumentów: gitary (aranż. Jerzy Chwastyk) oraz wiolonczeli (Susanne Szambelan).

Dopełnieniem programu jest utwór napisany przez Michaelę Catranis, będący współczesną interpretacją muzyki Schumanna. Muzyka została wydana w postaci dwupłytowego albumu dichter.liebe (2022) dla szwajcarskiej wytwórni PROSPERO Classical.

„Mistrz oddechu i linii wokalnej na gitarze” – tymi słowami określił grę polskiego muzyka

Jerzego Chwastyka magazyn „Pizzicato”.

Gitarzysta, absolwent Hochschule fur Musik w Weimarze i Universitat der Kunste w Berlinie, jest laureatem wielu prestiżowych konkursów gitarowych.

Bogaty repertuar Jerzego Chwastyka obejmuje zarówno tradycyjną i klasyczną literaturę gitarową, jak i nowatorskie projekty i niezwykłe duety z innymi artystami.

Należą do nich m.in. współpraca z Neuköllner Oper, z bandoneonistą Omarem Massą oraz wiolonczelistami: Susanne Szambelan i Maciejem Kułakowskim.

Świadczą o tym również jego dwie wysoko ocenione solowe płyty CD: La Joia (2017) i

Iberian Soundscapes (2020) oraz płyta “dichter.liebe” (2022), którą nagrał z wiolonczelistką Susanne Szambelan i aktorem Hannsem Zischlerem.

Jerzy Chwastyk urodził się we Wrocławiu w 1986 roku. Od 2011 roku mieszka w Berlinie.

Wiolonczelistka Susanne Szambelan urodziła się w Nowym Jorku, a dorastała w Polsce. W 2013 roku wydała swój debiutancki album w polskiej wytwórni DUX z Koncertem wiolonczelowym Dvořáka. Rok później wyjechała do Berlina, gdzie ukończyła studia licencjackie i  magisterskie w klasie Stephana Forcka i  Claudia Bohorqueza na uczelni “Hanns Eisler” w Berlinie.

Jej głęboka pasja do muzyki kameralnej zaowocowała współpracą z Danielem Hopem, Borisem Brovtsynem, Noah Bendix-Balgleyem oraz regularnymi występami z Akademią Karajana Filharmonii Berlińskiej. Od 2022 roku jest stypendystką programu Villa Musica i akademistka Konzerthausu w Berlinie.

Susanne brała udział w festiwalach takich jak Krzyżowa-Music, Santander i Zertmatt, a jej solowe i kameralne występy pojawiły się m.in. w arte.tv oraz Radio Deutschlandfunk Kultur.

Jerzy Schejbal – absolwent PWST w Krakowie – karierę rozpoczął w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie. Od roku 2012 – aktor Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrał m. in. w produkcjach: „Yuma” w reż. Piotra Mularuka, „Ekscentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” w reż. Janusza Majewskiego czy „Karol – człowiek, który został papieżem” w reż. Giacomo Battiato. Znany jest też z ról w serialach telewizyjnych. W 2006 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze

Gloria Artis“.

19.30 – 20.00 – "Wieczór ze słuchowiskiem": Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Ballada o Janosiku”, reżyseria Andrzej Piszczatowski, adaptacja Iwona Smolka, realizacja akustyczna: Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko, instrumenty: Janusz Prusinowski

obsada: Emilian Kamiński, Elżbieta Jędrzejewska, Ewa Wawrzoń, Jolanta Wilk, Janusz Bukowski, Jacek Kawalec, Marek Obertyn

20.00 – 23.00 – "Opera pod gwiazdami" – prowadzi Magdalena Łoś

W. A. Mozart Czarodziejski flet  KV 620 (Barcelona, Gran Teatre del Liceu, 20.06.2022)

Kathryn Lewek – sopran (Królowa Nocy), Lucy Crowe – sopran (Pamina), Stephen Milling – bas (Sarastro), Mercedes Gancedo – sopran (Papagena), Thomas Oliemans – baryton (Papageno), Javier Camarena – tenor (Tamino) Roger Padullés –  tenor (Monostatos), Berna Perles – sopran (Pierwsza Dama), Gemma Coma-Alabert – sopran (Druga Dama), Marta Infante – sopran (Trzecia Dama), Matthias Goerne – baryton (Mówca), Albert Casals -  tenor (Pierwszy Kapłan, Pierwszy Zbrojny), David Lagares – bas (Drugi Kapłan, Drugi Zbrojny), Chór Gran Teatre del Liceu, Orkiestra Gran Teatre del Liceu, dyr. Gustavo Dudamel

23.00 – 00.00 – "Mediewanna", aud. Łukasza Modelskiego

W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie trwa wystawa "Wielka Lechia – wielka ściema". Opowiada ona o teorii spiskowej i pseudonaukowych dywagacjach, dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem I. O ekspozycji, która tłumaczy, na czym polega absurdalność Wielkiej Lechii, porozmawiamy z Arturem Wójcikiem z Muzeum Początków Państwa


logo

00.00-02.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: jazz & bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan i Raf Uzar 

W audycji m.in:

7:40 Obchodzimy dziś dzień postaci z bajek. Każdy z nas ma swoją ulubiona postać z kreskówki. Będąc dziećmi, często nie zwracaliśmy uwagi na ukryte przesłanie bajek lub cechy charakteru postaci, które teraz mogą nam przypominać zachowania nas samych lub znajomych. Tygrysek z ekipy Kubusia Puchat-ka podobno miał ADHD, a Kłapouchy cierpiał na depresję. Przygotował: Michał Kowarski

8:20 Mimo, że Romowie nie mają państwa, to posiadają język. Co ciekawe jego zasady nie są nigdzie spisane, a jedynie przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Rozmowa via Skype z Bogdanem Trojankiem, romskim artystą i piosenkarzem;

8:40 Język romski najpiękniej brzmi w wersji śpiewanej. Zwrócimy uwagę na zwyczaj śpiewania, opowi-em o znaczeniu romskiej muzyki. Rozmowa via Skype z Bogdanem Trojankiem, romskim artystą i piosenkarzem;

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz  

Gośćmi audycji: Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP, Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska), Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości oraz Adrian Zandberg z Lewicy (partia Razem). ​

10.00-12.00 - "Lista przebojów Trójki po godzinach" - Tomasz Miara 

W audycji m.in. cykl Tomasza Żądy "naSŁUCH". To multimedialna propozycja Trójki o najciekawszych wydarzeniach muzycznych ostatnich dni - między innymi o nowych płytach, piosenkach i koncertach. Nasłuchujemy co u gwiazd i kto niebawem ma szansę gwiazdą zostać. Do posłuchania w Trójce, a na trójkowym kanale YouTube - do obejrzenia przez całą dobę.  

12.00-13.00 - "W antrakcie" - Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz  

Specjalnym gościem audycji "W antrakcie" będzie Małgorzata Kożuchowska - aktorka ale przede wszystkim mama, kobieta – jak sama siebie definiuje. I właśnie o tym, co dla niej w życiu najważniejsze, jak sama siebie postrzega rozmawiamy w samo sobotnie południe w Trójce. Małgorzata opowie o początkach swojej kariery i podsumuje osiągnięcia. Prowadzące – Magdalena Kuydowicz i Malwina Kiepiel zapytają też aktorkę o wyzwanie jakim było zagranie w przedstawieniu Dekalog w Teatrze Narodowym. W podsumowaniu aktorka przekona, że zawód aktora jest tyleż samo piękny co i wymagający.

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Rafał Tomański  

13:07 Joanna Gocłowska-Bolek UW 

Konsekwencje wyborów prezydenckich w Brazylii

13:25 Adam Starzyński 

Dziennikarz, publicysta ze Szwecji

Sytuacja polityczna w Szwecji

13:45 Jarosław Kociszewski

ekspert Fundacji Stratpoints 

Wybory parlamentarne w Izraelu 

14:07 Płk. Krzysztof Przepiórka

Bieżąca sytuacja na Ukrainie 

14:25 Środek od środka 

Moduł "Świat po chińsku" odc. 1/12

14:35 Piotr Andrzejewski 

Instytut Zachodni 

Chińskie inwestycje w niemiecki port w Hamburgu 

14:45 Prof. Piotr Kłodkowski

Były ambasador RP w Indiach i na Sri Lance 

Zadłużanie po chińsku na przykładzie inwestycji w lankijski port w Hambantocie. Debt diplomacy

15.00-17.00 - "Login: Aktywni" - Dariusz Urbanowicz i Krzysztof Łoniewski 

Gościem audycji Michał Lisiewicz - bardzo aktywny skrzypek klasyczny. Koncertował m.in. z K. Zimmermannem, a obecnie jest koncertmistrzem w spektaklu "Amadeusz" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Przy okazji jest triathlonistą i to z tych triathlonistów, co mogą bardzo długo, a nie tylko po sprintersku.

17.00-19.00 - "Gra gitara" - Michał Żołądkowski

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Radosław Okrasko

22.00-00.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Miara

logo


08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn

To było nieczęsto spotykane w epoce małżeństwo z miłości, która wyziera między innymi z ich słynnej korespondencji. W audycji przypomnimy postać Marysieńki Sobieskiej, żony Króla Jana III Sobieskiego. 

19.06 - "Dziedzictwo współczesności" - zaprasza Magdalena Drohomirecka

Spór wokół przedmiotu szkolnego "Historia i teraźniejszość". Jakie są powody walki z nauką historii dzieci i młodzieży? Gościem będzie wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

.

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

W audycji zaproszenie do najbardziej turystycznego miejsca, w jednym z najmniej turystycznych krajów Europy (a przynajmniej uchodzącym za taki do niedawna). Położone gdzieś między Morzem Jońskim, a Adriatyckim, przyciąga ogromną ilością słońca i egzotyczną roślinnością. Odwiedzając je, nie sposób pominąć wspaniale zachowane ruiny starożytnego miasta, które urzekło samych Rzymian. Znajdowała się tam świątynia Asklepiosa, późniejszego patrona lekarzy. Wierzono, że woda z tamtejszej studni ma moc uzdrawiania chorób. Dziś wędrówka po dawnej osadzie, w której mieszają się pozostałości po kilku kulturach, pobudza wyobraźnię i poszerza wiedzę o przeszłości. Samo miasto, pełne luksusowych apartamentowców, nosi swoją nazwę od czterdziestu męczenników. Odwiedzamy Sarandę w Albanii.

11.00-13.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek

Najpierw siła słowa, a potem - obrazu. Przed Festiwalem Opowiadania spotykamy się z Jarkiem Kaczmarkiem. Tradycja opowiadania jest żywa w różnych częściach świata, więc czym różnią się opowieści z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Europy, północnej Afryki i południowej Ameryki? Jakie motywy spotkamy we wszystkich historiach świata?

Po godz. 12.00 w studiu Anna Krztoń - ilustratorka i rysowniczka komiksów, której prace doczekały się publikacji nie tylko w Polsce. Rozmowa o komiksie autobiograficznym, postmodernizmie i dorastaniu wraz ze swoją sztuką. Poznamy też puzonistę z zespołu Engineers Band z Politechniki Warszawskiej i przyjrzymy się okładce albumu "Lata dwudzieste" Dawida Podsiadły.

13.00-14.00 - "In English, please…" - Adrianna Janiszewska

Odwiedzamy dwa wydarzenia organizowane przez młodych ludzi: najpierw konferencja Poland 2.0 w Londynie, a potem rozmowa z uczennicami LO im. Stefana Batorego w Warszawie o modelowej sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych - wawMUN. Jakie tematy podejmowane są podczas sesji? Czym kończą się obrady?

W audycji również zaproszenie na akcję "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich".

15.00-16.00 - "Zaklinacze czasu" - Jakub Jamrozek

Kilka dni przez Narodowym Świętem Niepodległości przedstawiamy niezwykły album wydany z tej okazji przez Polskie Radio "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". W audycji również zaproszenie do udziału w konkursie dla szkół na projekt graficzny muralu #MisjaWolnaPolska. Ponadto opowieść o akcji sprowadzania szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie, którzy zostali pochowani na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii. 

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski

W audycji o pierwszej od siedmiu lat płycie jednej z najsłynniejszych artystek Meksyku, zdobywczyni nagrody Grammy oraz wielokrotnej laureatki Latin Grammy - Natalii Lafourcade. Na naszej playliście utwory z Francji i Brazylii, ale również nowy utwór grupy anonimowych artystów z Londynu, kryjącej się pod nazwą Sault. Twórczość zespołu zakorzeniona jest w kulturze Afryki, a w ich najnowszym singlu możemy usłyszeć głos pochodzącego z Jamajki Chronixx’a.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Sabih - izraelska kanapka, w której najważniejszym składnikiem jest grillowany bakłażan. Obok niego w sabih znajdziemy jajko ugotowane na twardo, pietruszkę, kolendrę, posiekany w kostkę pomidor i zielony ogórek oraz sos tahini.

22.00-00.00 - "Kluboteka" - Norbert Borzym

Dj Bert prezentuje w audycji mnóstwo nowości płytowych m.in. fragmenty najnowszej belgijskiej kompilacji wytwórni Eskimo.

logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - w cyklu o najstarszych miastach świata - Jerycho w Palestynie.

10.00-11.00 - "Rodzinny WF" - Wbrew obiegowym opiniom ćwiczenia siłowe nie są zadaniami, które przeważają na treningach zapaśniczych dzieci. Treningi dla najmłodszych grup w przeważającej części to po prostu  zajęcia ogólnorozwojowe. Dużą uwagę zwraca się w nich na rozwój motoryki, koordynację ruchową, balans ciała oraz wzmocnienie elastyczności ścięgien i mięśni, czyli wszystkiego co sprawia, że dziecko będzie mogło wykazać się optymalną, a nawet ponadstandardową sprawnością fizyczną. O zaletach zapasów dziecięcych. O tym w rozmowie z Mariuszem Wiśniewskim z koła sportowego "Koło" w Warszawie. 

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Listopad w ogrodzie. Przygotowania do zimy. Jesienne dekoracje. Audycja z udziałem dzieci ze szkoły podstawowej w Smolcu.

13.00-14.00 - "Bajkolotem tam i z powrotem" - Kulfon i Monika w opowieści o najciekawszych wodospadach. Od najwyższego na świecie Salto Angel w Wenezueli po Wodospad Magurski w Foluszu.

14.00-15.00 - "Skarbonka" - Każda rodzina działa jak mała firma. Z jednej strony generuje dochody, a z drugiej koszty. Jak tym zarządzić, aby nie bankrutować. W audycji wszystko o budżecie domowym.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - 11 listopada Muzeum Historii Polski, co roku od kilkunastu lat, świętuje Dzień Niepodległości podczas wydarzenia "Przystanek Niepodległość". W tym roku będzie to już XVII edycja. Co Muzeum Historii Polski przygotowało w tym roku? Czy nasz patriotyzm zależy od wieku oraz w jak ważna jest pamięć na temat historii naszego kraju w rozmowie z Gabrielą Sierocińską-Dec z Muzeum Historii Polski.

18.00-19.00 - "Akademia muzyczna" - Niezwykłe życie Ignacego Jana Paderewskiego w 162. rocznicę urodzin - 06.11.1860 r.

..

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

W audycji symfoniczny most między późnym barokiem i romantyzmem; od "małej" Sinfonii G-dur Carla Friedricha Abla, niemieckiego kompozytora zaprzyjaźnionego z synami Bacha, po prawdziwie wielką Symfonię C-dur Franciszka Schuberta, cud bezbrzeżnie pięknych muzycznych przestrzeni, arcydzieło, które zachwyciło Schumanna w ponadczasowej, genialnej interpretacji Josepha Kripsa. Pomiędzy - Koncert "Pastoralny" najbardziej utalentowanego z uczniów Beethovena - Ferdynanda Riesa oraz Sonata klarnetowa B-dur Johanna Baptisty Vañhala, czeskiego kompozytora z bogatej galerii świetnych muzycznych rzemieślników tej epoki, której niedościgły poziom narzucili klasycy wiedeńscy. 

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Na przełomie XIX i XX wieku wśród twórców najbardziej zapatrzonych w dorobek Fryderyka Chopina był Gabriel Fauré. Podobnie jak polski kompozytor, napisał preludia, kilka barkaroli, a nawet mazurka. Wspaniałe są też jego nokturny - Fauré jest autorem aż 13 utworów w tym gatunku.

19.00 - "Orkiestra czasów Chopina" - Piotr Deptuch

Najbliższą audycję dyrygenta i publicysty Piotra Deptucha wypełnią: Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, Koncert fortepianowy As-dur Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz I Symfonia C-dur Carla Marii von Webera.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU