Polskie Radio

Lubnauer: w KPO jest dużo o energetyce, dlatego potrzebujemy tych pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 08:23
- Cała opozycja jest za energetyką atomową. Problem polega na tym, że ja już słyszę, że się nie dogadaliśmy z Amerykanami, bo my myśleliśmy, że oni pokryją 49 proc. kosztów, a oni, że 10 proc. - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. - Koszt jednej elektrowni atomowej to ok. 100 mld złotych według obecnych cen. W KPO jest bardzo dużo o energetyce i są pieniądze na to. Właśnie dlatego potrzebujemy tych pieniędzy - dodała.

Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk będzie w Brukseli rozmawiał w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Polski KPO został zatwierdzony w połowie czerwca, ale wypłaty środków jeszcze się nie rozpoczęły, bo przedłużają się rozmowy w sprawie ich warunków.

- Obecnie 21 krajów na 27 dostało pieniądze z KPO i mam wrażenie, że w pewnym momencie Polska będzie jedynym krajem, który środków nie dostanie - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer. - Ozekuję, że PiS też ogłosi kapitulację w kwestii niszczenia praworządności, czy w kwestii energetyki wiatrowej, czyli przywrócenia energetyki wiatrowej, co jest jednym z punktów OZE, które PiS podpisał - wskazała.

OZE z wiatru albo słońca

Jak mówiła, rozwijanie energetyki wiatrowej to "dywersyfikacja OZE". - W tej chwili mamy prawie całą energetykę z OZE opartą na fotowoltaice, gdzie 81 procent to inwestycje prywatne Polaków. Ci, którzy chcieliby się jeszcze przyłączyć, otrzymują negatywne decyzje, bo jak przyznał ktoś z rządu na jednej z komisji, nie zrobiono inwestycji w sieci przesyłowe - wskazała poseł Koalicji Obywatelskiej.

Przypomniała, że do budzetu państwa wpłynęło 60 miliardów złotych ze sprzedaży praw do emisji CO2 (...) po to właśnie, by m.in. były pieniądze na zieloną transformacją. - Przejedzono te pieniądze - oceniła i wskazała, że "nie rozwijamy OZE, mamy mgliste obietnice energetyki atomowej".

Pytania o atom

Gość Polskiego Radia 24 wskazała, że "cała opozycja jest za energetyką atomową". - Problem polega na tym, że ja już słyszę - co jest niepoważne - że mamy jakiś list intencyjny z amerykanami, ale że już się nie dogadaliśmy, bo my myśleliśmy, że oni pokryją 49 proc. kosztów i będą mieli taki udział, a oni myśleli, że 10 proc. To zasadnicza różnica - zauważyła.

- Jest jeszcze jedno pytanie: skąd finansowanie? Koszt jednej elektrowni atomowej to ok. 100 mld złotych według obecnych cen. W KPO jest bardzo dużo o energetyce i są pieniądze na to. Właśnie dlatego potrzebujemy tych pieniędzy - mówiła Katarzyna Lubnauer.

Posłuchaj
12:44 Katarzyna-Lubnauer--PR24_mp3 2022_11_09-07-35-33.mp3 Katarzyna Lubnauer: w KPO jest dużo o energetyce, dlatego potrzebujemy tych pieniędzy ("24 pytania"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 9.11.2022

Godzina emisji: 7.30


mbl

Czytaj także

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Westinghouse wyjaśnia kolejne kroki przy realizacji projektu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 11:26
- Negocjacje ws. prac projektowych i warunków współpracy z polskim klientem to następne kroki w realizacji projektu jądrowego - powiedział prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik. Technologia firmy została wskazana przez rząd dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektrownia jądrowa w Polsce. Westinghouse jest gotowy do realizacji inwestycji także w drugiej lokalizacji

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 10:13
- Westinghouse jest przygotowany do realizacji projektu jądrowego także w drugiej lokalizacji - powiedział prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik. Rząd wskazał, że pierwsza elektrownia powstanie w technologii tej firmy w północnej Polsce. Nie wskazano miejsca i partnera dla drugiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes spółki PEJ: pierwszą i kolejne elektrownie jądrowe wybudujemy na czas

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 08:43
Prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) Tomasz Stępień powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że "mając dobry zespół oraz silne wsparcie właścicielskie i polityczne, jestem przekonany, że pierwszą i kolejne elektrownie jądrowe wybudujemy na czas".
rozwiń zwiń