Prezydent mówi, że chodzi o to, by Ukraińcy "mieli poczucie, że NATO przy stoi przy ich boku". Andrzej Duda podkreśla, że nasi sąsiedzi rozumieją, że przystąpienie do Sojuszu na krótką metę nie jest realne, ale dodaje, że Kijów oczekuje jakiś gwarancji bezpieczeństwa.
Financial Times podkreśla, że na konferencji bezpieczeństwa w Monachium niemieccy i amerykańscy dyplomaci byli sceptyczni co do podobnych gwarancji.
Zabezpieczenie dla Ukrainy
Gazeta dodaje, że Ukraińcy domagają się jednak jakiegoś zabezpieczenia, bo mają złe doświadczenia, po tym jak Memorandum Budapesztańskie pozostało na papierze. Porozumienie z 1994 roku zakładało, że Kijów pozbędzie się broni nuklearnej, a w zamian Moskwa uszanuje ukraińską suwerenność.
Prezydent komentuje też niedawne słowa z Berlina w sprawie czołgów. Kanclerz Scholz ponaglał w Monachium sojuszników, by teraz, gdy mają już zielone światło od Niemiec, wysłali maszyny szybciej.
- Nie bardzo rozumiem, o co chodzi - odpowiada Andrzej Duda. Tłumaczy, że najpierw trzeba się upewnić, że nie zabraknie części zapasowych do Leopardów, a te dostarczyć mogą tylko Niemcy.
***
W rozmowie z dziennikiem Andrzej Duda podkreśla też, że chciałby, aby podczas wizyty w Polsce prezydent USA Joe Biden raz jeszcze w zdecydowany sposób podkreślił, że USA będzie respektować artykuł piąty traktatu o NATO: "atak na jedno państwo członkowskie to atak na wszystkich".
Czytaj także:
IAR/as