Każdy, kto w miarę sumiennie uczęszczał na lekcje matematyki w szkole podstawowej, wie, że liczba pi wynosi w przybliżeniu 3,14, a tak naprawdę jest ona nieskończona. Oznacza to, że nie da się jej zapisać w postaci ułamka dziesiętnego. Z pomocą najnowocześniejszych komputerów udaje się poszerzać granice liczby pi do rozmiarów znacznie przekraczających ludzką wyobraźnię – aktualny rekord wynosi abstrakcyjne sto bilionów miejsc po przecinku, osiągnięte w 2022 roku po 157 dniach żmudnych prac obliczeniowych wykonanych przez maszyny Google Cloud.
Przy tym osiągnięciu blednie nieco Rekord Guinnessa japońskiego inżyniera Akiry Haraguchiego, który w 2006 roku wyrecytował z pamięci "jedynie" sto tysięcy początkowych cyfr liczby pi. Tym, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w tej nietypowej konkurencji, pomóc może kilka utworów muzycznych nawiązujących tematem do jednej z najbardziej znanych liczb w świecie matematyki.
Pierwszy z nich nie jest zbyt skomplikowany, a jego autorem jest Mitchell Moffit z promującego naukę internetowego serwisu AsapSCIENCE. Oparty na prostej melodyjce wymienia pierwszych sto cyfr liczby pi, przetykanych rymowankami, dzięki którym nawet dziecku w miarę łatwo jest je zapamiętać.
źródło: YouTube / AsapSCIENCE
Nieco większą kreatywnością wykazał się niejaki Salas, który swoją piosenkę "Mathematical Pi" oparł na melodii i słowach przeboju "American Pie", wykonywanego przez Dona McLeana. Podziwiając pomysłowość autora, można mieć pewne zastrzeżenia co do artystycznego poziomu wykonania utworu oraz faktu, że z jego tekstu nauczymy się zaledwie około trzydziestu cyfr składających się na liczbę pi.
źródło: YouTube / __salas__
Na tym tle na prawdziwego wirtuoza wyrasta artysta ukrywający się pod pseudonimem aSongScout. Stworzył on fortepianowy utwór oparty na nutach będących odwzorowaniem liczby pi w muzycznej tonacji a mol. Powstałe w ten sposób dźwięki wzbogacił o dodatkowe harmonie, grane przez niego równolegle drugą ręką.
Do tego wszystkiego muzyk dołożył teledysk z wyświetlanymi na ekranie ciekawostkami. Jedna z nich mówi o wyjątkowym momencie, który miał miejsce siedem lat temu dokładnie o godz. 9.26 i 53 s. – zapisana na sposób amerykański data 3/14/2015 w połączeniu ze wspomnianą godziną ułożyła się w dziesięć pierwszych cyfr liczby pi.
źródło: YouTube / aSongScout
kc