Podczas gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie statuetki odebrali: dziennikarze Anna Lisiecka i Róża Światczyńska z radiowej Dwójki oraz Artur Wolski z radiowej Jedynki, lektor Janusz Szydłowski, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek oraz realizatorzy Anna Kazoń-Regulska i Janusz Graczyk.
Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał Tadeusz Fredro-Boniecki, przez wiele lat związany z Polskim Radiem.
Realizator Janusz Graczyk został nagrodzony za osiągnięcia w realizacji transmisji różnorodnych wydarzeń politycznych, artystycznych i sportowych oraz za konsekwentne wdrażanie nowatorskich rozwiązań technologicznych w technice cyfrowej.
Redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek został doceniony za niestrudzone propagowanie działalności i twórczości artystów ludowych, za wprowadzanie w życie nowych inicjatyw, poszerzających i wzmacniających obecność rodzimej kultury na antenach Polskiego Radia.
Kapituła nagrodziła też dziennikarkę redakcji literackiej radiowej Dwójki Annę Lisiecką - za erudycję, pasję i szlachetną elegancję w oprowadzaniu po szerokim świecie kultury. Doceniła także jej trud ocalenia od zapomnienia wielu wybitnych twórców, w tym ludzi radia.
Wręczono Złote Mikrofony Polskiego Radia. Materiał Klaudii Dadury i Łukasza Pyzary-Szuleckiego
"Radiowy słuch i siła spokoju"
Realizatorka dźwięku Anna Kazoń-Regulska została nagrodzona za podniesienie realizacji programu do rangi radiowej sztuki, za bezcenny "radiowy słuch", pozwalający na utrzymanie rytmu każdej audycji "na żywo" i bezbłędne łączenie w czasie rzeczywistym jego wszystkich skomplikowanych elementów. Za wspaniały dar tak zwanej "siły spokoju" w najtrudniejszych radiowych sytuacjach, a także ogromną wiedzę i erudycję muzyczną.
Kapituła doceniła też lektora i spikera Janusza Szydłowskiego - za władanie głosem - mistrzostwo frazy, akcentu, rytmu i melodyki języka polskiego. Podkreślono, że przekaz tekstów w jego interpretacji stanowi wzór doskonałości.
Dziennikarkę radiowej Dwójki Różę Światczyńską Kapituła uhonorowała za konsekwentne popularyzowanie na antenie muzyki klasycznej, zwłaszcza twórczości Fryderyka Chopina. Jurorzy zwrócili uwagę na imponujący zbiór wywiadów przeprowadzonych przez laureatkę z artystami.
Dziennikarz radiowej Jedynki Artur Wolski został nagrodzony za oryginalne w formie, nowoczesne w przekazie i wnikliwe prezentowanie osiągnięć współczesnej nauki. Za mistrzostwo w przedstawianiu słuchaczom nawet najtrudniejszych zagadnień medycznych w przystępny i kreatywny sposób.
Nagroda Złotego Mikrofonu została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Honorowy Złoty Mikrofon
Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał Tadeusz Fredro-Boniecki, który od 1976 roku pracował w Redakcji Publicystyki Kulturalnej Polskiego Radia. Wyrzucony w stanie wojennym w 1983 wrócił dziesięć lat później. Pracował m. in jako dyrektor biura programowego i doradca zarządu. Jest znanym autorem książek i reportaży odsłaniających kulisy uprowadzenia i zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki. Nagrodzony został za budowanie prestiżu Polskiego Radia na świecie, w szczególności poprzez osobiste zaangażowanie we właściwą obsługę radiową wizyt i pielgrzymek św. Jana Pawła II w Ojczyźnie.
Uroczystość prowadzili: Beata Kwiatkowska z Programu 2 i Marcin Kusy, dyrektor radiowej Jedynki. Podczas wieczoru zagrał zespół Jana Młynarskiego i Gaby Kulki - "Młynarski plays Młynarski". Grupa wykonała utwory Wojciecha Młynarskiego, laureata Diamentowego Mikrofonu 2008.
Złotym Mikrofonem są honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Nagrodę można otrzymać tylko raz w życiu. Po raz pierwszy wyróżnienia zostały wręczone w 1969 roku.
Prezes Polskiego Radia: nagrodzeni realizują misję publiczną
Złote Mikrofony pokazują, że Polskie Radio to jedna wielka rodzina - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Rodzina ludzi zaangażowanych w swoją pracę, uwielbiających swoją pracę i dla których praca w radiu, Polskim Radiu, to jest pasja - powiedziała podkreślając, że Polskie Radio pełni niezwykle ważną misję publiczną.
- Osoby, które dzisiaj zostały nagrodzone, zostały laureatami Złotych Mikrofonów, o tej misji wiedzą i tę misję realizują - powiedziała Agnieszka Kamińska.
"Ręce same składały się do oklasków"
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreślił, że gala Złotych Mikrofonów pokazuje bogactwo Polskiego Radia.
Jak powiedział, składają się na nie radiowe archiwa, które nazwał archiwami polskiej kultury, oraz ludzie. Krzysztof Czabański dodał, że podczas gali Złotych Mikrofonów "widzieliśmy twórców radiowych bardzo różnych dziedzin i obszarów". - Ręce same składały się do oklasków - ocenił.
Szef KRRiT: jest miejsce na dobre i poprawne słowo
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski mówił, że Złote Mikrofony mają "olbrzymie znaczenie" dla uhonorowanych i dla wszystkich, którzy interesują się kulturą.
- Są taką nadzieją, że nie wszędzie i nie zawsze taka - powiem pejoratywnie - tandetna komercja, bo z tym najczęściej walczymy, króluje - podkreślił przewodniczący KRRiT.
Witold Kołodziejski jest także zdania, że dzięki nagrodom jest miejsce na dobre i poprawne słowo, kulturę i wartości oraz, że "to wszystko, już przynajmniej 95 lat, w polskich mediach elektronicznych trwa".
Kapituła wybrała siedmiu laureatów
Kandydaci są wybierani z różnych obszarów twórczości radiowej, między innymi teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wyłania zwycięzców, powołuje Zarząd Polskiego Radia z grona dotychczasowych laureatów. W tym roku Kapituła wybrała siedmiu laureatów z 33 zgłoszonych kandydatur. Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon.
Złoty Mikrofon ma formę statuetki z patynowanego mosiądzu, ważącej niespełna dwa kilogramy. Jest dziełem rzeźbiarza Pawła Łęskiego, zdobywcy prestiżowej nagrody J. Stanford Saltus Amerykańskiego Stowarzyszenia Numizmatycznego w Nowym Jorku.
Od 1995 roku Polskie Radio przyznaje też Diamentowy Mikrofon, wyróżniając nim wielkich twórców radiowych, za wybitne zasługi i ogromny dorobek artystyczny.
Z kolei Honorowy Złoty Mikrofon jest przyznawany okazjonalnie od 2002 roku, za wybitne zasługi dla radia publicznego.
bartos, msze