Konkurs odwołuje się do najlepszych tradycji polskiego reportażu oraz mistrzowskiego dorobku Melchiora Wańkowicza. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 71 prac. Jury w składzie: Krzysztof Gottesman (przewodniczący), Ewa Czaczkowska, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Adam Hlebowicz oraz Arkadiusz Gołębiewski postanowiło przyznać nominacje w następujących kategoriach:
INSPIRACJA ROKU:
- Wojciechowi Królikowskiemu TVP Katowice za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia bieżącej historii.
- Dagmarze Drzazdze z TVP Katowice za umiejętność i konsekwencję w opowiadaniu o losach ludzkich.
- Violetcie Rotter-Kozerze z TVP Katowice za artystyczny obraz sztuki i ludzi z nią związanych.
- Monice Meleń TVP Kraków za bliskość z bohaterami i metaforyczne ujęcie poruszanych tematów.
- Izoldzie Czmok-Nowak z TVP Katowice za konsekwencje, pomysłowość i szczerość w pokazywaniu Śląska i jego mieszkańców.
REPORTAŻ:
- Mariuszowi Kamińskiemu z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Ostatnie takie trio" za wielowymiarowy obraz dramatu ludzkiego i pogłębiony pejzaż społeczny
- Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „To nie musi być smutna historia" za precyzyjnie skonstruowaną opowieść o uzależnieniu.
- Aleksandrze Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Wynurzony z ciszy" za poruszającą opowieść o relacji matki i niepełnosprawnego syna osobisty portret.
- Antoniemu Rokickiemu ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, za reportaż „Za drzwiami uczelni" za wielostronne ukazanie przemocy w środowisku aktorskim.
- Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi z Fundacji Głos Ewangelii, za reportaż „Baca z siódmego nieba" za opowieść o pokoleniowej więzi.
- Marianie Kril z Polskiego Radia dla Zagranicy, za reportaż „Nasza Bucza" za osobistą i intymną opowieść przeżyciu oblężenia w Buczy.
DOKUMENT:
- Marzenie Wróbel-Szała, z Polskiego Radia Zachód –Zielona Góra, za reportaż „Powrót do korzeni" za przywołanie postaci wybitnego polskiego naukowca Hilarego Koprowskiego z wykorzystaniem archiwaliów.
- Annie Rębas za reportaż „Wagner wraca do domu" z Polskiego Radia Gdańsk, za ciekawe dźwiękowo podjęcie nieznanych wątków z historii polskiego żeglarstwa.
- Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, za reportaż „Choj – opowieść o Mirku Chojeckim" za historię życia Mirosława Chojeckiego utkaną z wielu trafnie dobranych głosów.
- Aleksandrze Sadokierskiej za reportaż z Polskiego Radia Biłystok, „Przewodniczka matek" za autentyzm i świeżość spojrzenia i audialne walory opowieści
- Marzenie Bakowskiej z Polskiego Radia Gdańsk, za reportaż „Miłość z portem w tle" za umiejętne wykorzystanie klasycznych elementów dokumentu radiowego.
IAR/dad