Polskie Radio

Jeremi Przybora. Jak bardzo zaskakiwal?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 17:00
Czy o Jeremim Przyborze wiemy już wszystko? Maria Wilczek-Krupa w swojej ponad 600-stronicowej, właśnie wydanej książce "Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory" pokazuje życie współtwórcy Kabaretu Starszych Panów w sposób wielowymiarowy i momentami zaskakujący. W "Kulturalnej Jedynce" - wypowiedzi autorki o książce i wypowiedzi Jeremiego Przybory o sobie.
Jeremi Przybora - kim był legendarny artysta?
Jeremi Przybora - kim był legendarny artysta?Foto: Witold Rozmysłowicz/PAP

Książka "Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory" powstawała przez ponad 5 lat. Autorka w tym czasie odkryła wiele wątków, które wcześniej nie były znane nawet najbliższym Przybory. "Żuan Don" to nakreślony z niespotykanym rozmachem barwny, wielowymiarowy i nieoczywisty portret jednego z najciekawszych artystów powojennej Polski.

- Przybora to jest "Żuan Don", prawda? Ma pojemne serce, wiele związków za sobą. I to też było wyzwanie, żeby po pierwsze udokumentować to bardzo rzetelnie i solidnie, po drugie tak opisać i wybrać z tego takie wydarzenia, czy też opisać takie związki, które faktycznie miały ogromny wpływ na jego poezję, bo to było kompatybilne - mówiła w Polskim Radiu Maria Wilczek-Krupa.

Wspomnienia Jeremiego Przybory

Zanim Jeremi Przybora wspólnie z Jerzym Wasowskim odnieśli telewizyjny sukces za sprawą "Kabaretu Starszych Panów", udanie współpracowali przy radiowym słuchowisku - Teatrzyku "Eterek".

Duet poznał się jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, podczas wspólnej pracy w Polskim Radiu. Ponownie spotkali się dopiero w 1948 roku. Jeremi Przybora przygotowywał wówczas cykl radiowych audycji Teatr Uniwersalny Eterek i zaproponował Jerzemu Wasowskiemu napisanie muzyki do słuchowiska.

- My się dopasowaliśmy poczuciem humoru. I takie na przykład czasem, prywatnie zupełnie, prowadziliśmy sobie głupie rozmówki, które powodowały, że ludzie się na nas patrzyli, czy u nas jest wszystko w porządku. To wszystko było chęcią ucieczki od tej przeraźliwej nudy, szarości i podświadomą chęcią ucieczki w jakiś żart, coś weselszego - opowiadał Jeremi Przybora na antenie Polskiego Radia.

Czytaj także:

***

Na "Kulturalną Jedynkę" w czwartek (30.11) o godz. 23.38 zaprasza Magda Mikołajczuk.

DS/kul