Polskie Radio

Koncert "cena za prawdę". Adam Tański gościem Pawła Sztompke

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 10:37
W 42. rocznicę stanu wojennego koncertem "Cena za prawdę" przypomniane zostaną bohaterki tego okresu - kobiety internowane w Gołdapi. O tym wydarzeniu muzycznym porozmawiamy o godz. 13.20 z Adamem Tańskim z Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN. Koncert "Cena za prawdę" odbędzie się w środę, 13 grudnia o godz. 20.00 pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. 

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Komisją Krajową NSZZ Solidarność oraz Telewizją Polską zapraszają na koncert "Cena za prawdę". Odbędzie się on w środę, 13 grudnia o godz. 20.00 w Teatrze Polskim w Warszawie. Retransmisja w Programie 1 Polskiego Radia w piątek, 15 grudnia o godz. 20.00.

13 grudnia 1981 roku oraz w czasie pierwszych miesięcy stanu wojennego aresztowano i internowano tysiące działaczy NSZZ Solidarność, by pokazać siłę komunistycznej władzy i zastraszyć społeczeństwo. W 42. rocznicę stanu wojennego koncertem "Cena za prawdę" przypomniane zostaną bohaterki tego okresu - kobiety internowane w Gołdapi.

Internowanie nie złamało kobiet z Gołdapi

Transporty z aresztowanymi z całego kraju docierały do Gołdapi każdego miesiąca, łącznie internowano tu prawie czterysta kobiet. Można powiedzieć, że to niewiele na tle dziesięciu tysięcy internowanych w stanie wojennym. Jednak była to grupa szczególna. Matki i żony brutalnie odrywane od rodzin były nierzadko duchowym i organizacyjnym centrum struktur opozycyjnych. Największą grupą internowanych opozycjonistek stanowiły kobiety z Dolnego Śląska. Większość osadzonych była działaczkami NSZZ Solidarność, choć były tam również przedstawicielki KOR-u, KPN-u i WZZ.

Żołnierze i esbecy konwojujący internowane kobiety nie informowali o celu podróży, aby je dodatkowo zastraszyć. Trafiły one do położonego wśród mazurskich lasów ośrodka wypoczynkowego w Gołdapi. Bez krat i drutów, ale też bez możliwości wyjścia z budynku. Odosobnienie wywoływało trudną do zniesienia nostalgię i wpędzało osadzone w depresję. Dodatkową udręką była świadomość propagandowego efektu, jaki chciano uzyskać, umieszczając kobiety w takim, a nie innym miejscu. Kamery telewizyjne rejestrowały dobre warunki lokalowe, fotografowano nawet bagaże zwalnianych z ośrodka, by pokazać, jak wzbogaciły się na zagranicznej pomocy. Perfidnie rozpowszechniano opinię, że internowane kobiety żyją w luksusie i aurze bohaterek.

Pobyt w obozie nie złamał kobiet z Gołdapi. Przeciwnie - byłe internowane, bogatsze o wspólne doświadczenia, po wyjściu na wolność stworzyły sieć powiązań, obejmując działaniem cały kraj.

Podczas koncertu zostaną przybliżone postacie bohaterskich Polek tworzących opozycję antykomunistyczną, m.in. Stanisławy Sobieraj, Haliny Mikołajskiej, Aliny Pienkowskiej, Anny Walentynowicz, Ewy Ernestyny Sułkowskiej-Bierezin.

Kto wystąpi?

Wystąpią: Golec uOrkiestra, Sławomir Uniatowski, Krystyna Prońko, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Skubas, Kamil Bednarek, Józefina oraz Siostry Melosik.

W audycji także

- 13.40, Beata Molak opowie o swoim benefisie 40-lecia pracy artystycznej i nowej piosence.

- 14.30, Magda Sawicka o cyklu koncertów Polskiego Radia Chopin w byłym więzieniu na Rakowieckiej.

Czytaj także:

***

Na "Muzyczną Jedynkę" w środę (13.12) w godz. 13.00-15.00 zaprasza Paweł Sztompke.

DS