Polskie Radio

Nie żyje Zofia Merle - aktorka znana z ról w takich produkcjach jak m.in. "Miś", "Alternatywy 4" czy "Zmiennicy"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 18:50
Zagrała niezliczoną liczbę ról drugoplanowych, występowała w serialach telewizyjnych i w znanych produkcjach filmowych. Zofia Merle wzięła także udział w ponad 40 produkcjach Teatru Polskiego Radia. Wszędzie, gdzie pojawiała się aktorsko, budziła niezwykle ciepłe uczucia u widzów, którzy polubili w niej charakterystyczny, trochę krzykliwy głos, wyrazistą fizis, komediowy sznyt w graniu. Aktorka odeszła w wieku 85 lat po długiej i ciężkiej chorobie.
Zofia Merle (zdjęcie archiwalne z 2009 roku)
Zofia Merle (zdjęcie archiwalne z 2009 roku)Foto: Rafał Guz/Forum
  • 13 grudnia zmarła aktorka teatralna i filmowa Zofia Merle. Miała 85 lat. 
  • Swoją przygodę z teatrem rozpoczęła w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków. Najdłużej grała w warszawskim Teatrze Komedia -  ponad 20 lat. 
  • Wielu znanych reżyserów zatrudniało ją do ról komediowych. Można wymienić choćby dzieła Stanisława Barei: "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4" czy "Zmiennicy".
  • Zofia Merle wzięła także udział w ponad 40 produkcjach Teatru Polskiego Radia.

Zofia Merle urodziła się 30 marca 1938 roku w Warszawie. Swoją przygodę z teatrem rozpoczęła w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków, który znacznie częściej określamy skrótem STS. Gra w nim nie była jednak jej marzeniem, raczej wszystko odbyło się, jak opowiadała w wywiadach, na zasadach namowy i przypadku.

Najdłużej grała w warszawskim Teatrze Komedia -  ponad 20 lat. Współpracowała także z Teatrem Dramatycznym w Elblągu, do którego ściągnął ją Stanisław Tym. 


Muza Barei i Tyma

Wielu znanych reżyserów zatrudniało Merle do ról komediowych - między innymi to dzięki niej filmy te zyskiwały dużą popularność. Wśród tych tytułów wymienić można choćby dzieła Stanisława Barei: "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4" czy "Zmiennicy".

Aktorka pojawiła się również w kontynuacji "Misia", czyli w "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego, a później - niejako z rozpędu - w trzeciej części tryptyku o Ryszardzie Ochódzkim pt. "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma (który grał główną postać męską). 


Czytaj także:


Od barmanki po sierżant Irenę

Merle wcielała się m.in. w postać barmanki (m.in. u Andrzeja Trzosa w "Jadą goście jadą"), często też pojawiała się w filmach jako ekspedientka. Jednak pierwszy raz chyba najbardziej wyraziście zaznaczyła swoją filmową obecność w słynnej "Rzeczpospolitej babskiej" Hieronima Przybyły, gdzie zagrała rolę sierżant Ireny Molendy.

Nie można też zapominać o jej pracy u takich twórców, jak Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Jan Rybkowski, Wojciech Jerzy Has, Robert Gliński, Marek Koterski, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk czy Janusz Kondratiuk. Tych filmów, kinowych i telewizyjnych, razem z serialami było grubo ponad sto.

Teatr Polskiego Radia

Zofia Merle wzięła udział w 46 produkcjach Teatru Polskiego Radia. Występowała także na deskach Teatru Telewizji.

Odeszła w wieku 85 lat w Szpitalu Wolskim w Warszawie, po długiej i ciężkiej chorobie. 

PP/kk/IAR/zch