Witold Jacórzyński jest współautorem książki "Porywacze dusz" (1995), a wśród jego prac naukowych znajdują m.in. "Zmierzch idoli w antropologii społecznej: poza Malinowskim i postmodernistam" (CIESAS, 2004), "W jaskini szaleństwa. Wkład Ludwiga Wittgensteina w antropologię społeczną" (CIESAS 2008) i "Złudzenie Sfinksa. Koncepcje człowieka w filozofii i antropologii społecznej" (EAE 2018).
Jego doświadczanie Meksyku, odkrywanie sposobu myślenia, zwyczajów i religii ludów tubylczych rozpoczęło się od podróży studenckiej szlakami Bronisława Malinowskiego, gdy podążał śladami m.in. Zapoteków, Czinanteków, Mazateków i Majów. Wyjaśnia nam ważne kody kulturowe i konteksty, które przybliżają nas do tego fascynującego odległego od Polski kraju za horyzontem. Witold przenosi nas w swojej opowieści do świata, do którego nie mamy dostępu jako turyści na tygodniowej wycieczce z biura podróży.
W dźwiękowej wędrówce towarzyszą nam również lokalna muzyka Tzotziles z San Juan Chamula, mariachis z Placu Garibaldi oraz odgłosy z Puszczy Lakandońskiej.
Zobacz też:
***
Na "Reportaż w Jedynce" zapraszamy w piątek (29.12) o godz. 0.35.
ans