Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
Rosja w relacjach z Chinami stała się tą mniejszą, podporządkowaną stroną - powiedział w czasie Światowego Forum Ekonomicznego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
W szwajcarskim Davos spotkali się najważniejsi przedstawiciele świata polityki i biznesu. Jednym z głównych tematów dyskusji jest przyszłość Rosji i Ukrainy.
Radosław Sikorski w Davos przypomniał słowa Zbigniewa Brzezińskiego - że Rosja albo będzie sojusznikiem Zachodu, albo wasalem Chin. Jego zdaniem, nie tylko w tej kwestii rosyjski dyktator podejmuje decyzje, które są wbrew interesowi obywateli jego kraju: "To tragiczne, że największy obszarowo kraj na świecie pożąda ziemi innych narodów. Zachód zawsze podejrzewa nas, na wschodzie Europy, że jesteśmy przeczuleni na punkcie rosyjskiego zagrożenia. To przede wszystkim kwestia doświadczenia: gdy Izraelczyk mówi o zagrożeniu ze strony Iranu, należy mu wierzyć. Tak samo wiarygodni są Polacy i Litwini, gdy mówią o zagrożeniu ze strony Rosji. To pięćset lat doświadczenia" - powiedział dyplomata.
Skład komisji Pegasusa
Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak zapowiedział, ze jego partia nie wskaże nowych kandydatów do komisji śledczej w sprawie Pegasusa. Zastrzeżenia do wskazanych przez PiS osób zgłosili posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Wskazywali na możliwy konflikt interesów. Chodzi o posłów Sebastiana Kaletę, Michała Wójcika, Janusza Cieszyńskiego i Jana Kanthaka.
Do prac w komisji Koalicja Obywatelska zgłosiła Joannę Kluzik-Rostkowską, Marcina Bosackiego, Witolda Zembaczyńskiego, Lewica - Tomasza Trelę, Trzecia Droga - Magdalenę Srokę i Pawła Śliza.
Komisja śledcza do spraw czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa zbada okres od 16 listopada 2015 roku do dnia 20 listopada 2023 roku.
Czytaj także:
***
Na "Sygnały dnia" w piątek (19.01) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Karol Surówka.
IAR/ans