- Należy stworzyć specjalny trybunał międzynarodowy do spraw zbrodni rosyjskiej agresji wobec Ukrainy - oświadczył w czwartek w Kijowie minister sprawiedliwości Adam Bodnar. - Taki sąd jest ważnym elementem z punktu widzenia międzynarodowej odpowiedzialności – ocenił.
Bodnar wziął udział w konferencji "United for justice. United for Heritage" w Kijowie, gdzie mówił o wsparciu dla międzynarodowego zespołu śledczego ds. zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan na Ukrainie (JIT) oraz konieczności powołania specjalnego trybunału do ich sądzenia.
- Jesteśmy tutaj nie tylko po to, by wesprzeć wysiłki JIT (międzynarodowego zespołu śledczego ds. zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan na Ukrainie), ale także po to, by podkreślić, że musimy stworzyć specjalny trybunał ds. zbrodni agresji – oznajmił minister.
Czytaj także:
- Konieczne jest jak najszybsze określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych przeznaczonych na cele paliwowe - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po spotkaniu z branżą biopaliwową. Dodano, że potrzebne jest też określenia kierunku rozwoju tej branży.
Przedstawiciele branży zrzeszonej w ramach Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych w środę (28.02) podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Stefanem Krajewskim oraz wiceministrem klimatu i środowiska Miłoszem Motyką zwrócili uwagę na potrzebę "jak najszybszego określenia poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych przeznaczonych na cele paliwowe oraz konieczność określenia kierunku rozwoju biopaliw w dłuższej perspektywie, w tym implementacji do krajowego prawodawstwa przepisów tzw. Dyrektywy RED II i RED III". Podczas spotkania podkreślono też potrzeby rozwojowe branży związane z redukcją śladu węglowego w procesach produkcyjnych.
Wiceminister Krajewski podkreślił, że zagospodarowanie surowców rolniczych na cele energetyczne, w szczególności biopaliwowe, to "ważny obszar działalności wspierającej rolnictwo, zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej". - Z tego względu podejmowane przez resort rolnictwa działania uwzględniają zarówno krótko-, jak i długoterminową perspektywę rozwoju rynku – powiedział. Wiceminister Motyka zapewnił natomiast o ścisłej współpracy resortu klimatu i środowiska z resortem rolnictwa w celu wypracowania optymalnych rozwiązań oraz poinformował o podjętych już działaniach legislacyjnych w tym zakresie.
***
Na "Sygnały dnia" w piątek (1.03) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Karol Surówka.
IAR/qch