Polskie Radio

Szczepienia piętą Achillesa w medycynie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 16:50
Polska należy do krajów o najniższym poziomie szczepień przeciw COVID-19 w Europie (dane z raportu: GOSPOSTRATEG II -/0007/2020-00). Z innymi szczepieniami jest podobnie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ubolewają nad tym, że w tym sezonie poziom wyszczepialności zamknie się na poziomie 5,7 proc. i będzie o blisko jedną piątą niższy niż w sezonie 2021/2022. 
Lekarze specjaliści przekonują, że szczepienia profilaktyczne ratują życie.
Lekarze specjaliści przekonują, że szczepienia profilaktyczne ratują życie.Foto: Shutterstock/MilanMarkovic78

Warszawski Uniwersytet Medyczny realizuje projekt badawczy dotyczący "Budowania zaufania do szczepień ochronnych". Jak poprawić wyszczepialność u Polaków i jaką rolę mogą odegrać specjalnie opracowane do tego narzędzia edukacyjne, w "Eurece" opowie koordynator projektu prof. Filip Raciborski z WUM.   

Czytaj też: Wzrasta liczba zachorowań na odrę. Jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu?

Poza tym w audycji:

Hydrologiczna adaptacja miast do zmian klimatu.

Dane demograficzne z 2021 roku wskazują, że w miastach mieszka ponad 60 proc. Polaków. W ekologicznym planowaniu  infrastruktury miejskiej uczestniczą obecnie obok urbanistów i architektów także hydrolodzy.

Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy realizuje kilka projektów dot. zagospodarowania wody w mieście o czym opowie Michał Marcinkowski - hydrolog, pracownik naukowy z tej placówki.

Czytaj także:

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (12.03) o godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski.

kh/mg