Polskie Radio

Ks. prof. Andrzej Kobyliński i Marcin Duma gośćmi "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 18:20
Gośćmi "Sygnałów dnia" w piątek (29.03) będą: o godz. 7.15 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk oraz o godz. 8.15 Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Czas zadumy i refleksji

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. W Kościele Rzymskokatolickim jest to szczególny czas - pamiątka męki i śmierci Jezusa. To jeden z dwóch dni w roku, kiedy nie odprawia się mszy. 

Tego dnia, wieczorem, wierni spotykają się na Liturgii Męki Pańskiej. Wszystko rozpoczyna się wejściem księdza, w ciszy. Kapłan na chwilę kładzie się na posadzce kościoła naprzeciwko ołtarza. Później czytana jest - zwykle z podziałem na role - Męka Chrystusa. Kolejna część Liturgii Wielkiego Piątku to uroczysta modlitwa za cały świat. Padają tam wezwania o jedność chrześcijan, za niewierzących i za żydów.

Po modlitwie rozpoczyna się adoracja krzyża - główny punkt całej Liturgii. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i całują go. Na koniec rusza procesja do Grobu Pańskiego. W grobie umieszczony jest Najświętszy Sakrament przesłonięty białym welonem.

Tego dnia w wielu diecezjach i kościołach odprawiane są też nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

O znaczeniu i tradycji Wielkiego Piątku porozmawiamy z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim. 

Zobacz także:

***

Na "Sygnały dnia" w piątek (29.03) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Osiecki

mg