Po obronie doktoratu i habilitacji współorganizowała nową specjalizację na wydziale i zakład naukowo-dydaktyczny zajmujący się zagadnieniami z dziedziny inżynierii dźwięku. Na Politechnice Gdańskiej, ale i w Polskim Radiu Gdańsk znana była jako "Madam Curie", "Ciotka" albo po prostu "Pani Docent". O docent Mariannie Sankiewicz, która wychowała dla Polskiego Radia wiele pokoleń inżynierów dźwięku, powstał film "Zielony atrament".
W "Eurece" o Madam Curie opowiedzą: Paweł Wyszomirski - reżyser filmu, prof. Andrzej Czyżewski - uczeń i następca docent Sankiewicz, Georgis Bogdanis - student, dziś pracownik Politechniki Gdańskiej i red. Alina Kietrys - wieloletnia dyrektorka Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku.
Czytaj także:
W audycji również:
Detefon to urządzenie z 1929 roku wyposażone w detektor kryształkowy.
Zostało opracowane przez Wilhelma Rotkiewicza i produkowane do wybuchu wojny przez Państwową Wytwórnię Łączności, potem przez Państwowe Zakłady Tele - i Radiotechniczne, jako prosty i tani odbiornik po przystępnej cenie, 39 ówczesnych złotych.
W "Eurece" opowiemy jak działał detefon i jaką rolę spełnił w otwarciu przestrzeni publicznej dla statystycznego obywatela, który wiedzę o świecie w tamtym czasie czerpał głównie z przekazu ustnego lub z gazet, jeśli oczywiście posiadał umiejętność czytania i pisania.
Warto wspomnieć, że na ziemiach zaboru rosyjskiego przeszło 60 proc. mieszkańców nie potrafiło czytać ani pisać. Nieco lepiej było w Galicji, gdzie liczba niepiśmiennych to ponad 40 proc. I jedynie w zaborze pruskim analfabetyzm był marginalnym zjawiskiem i nie przekraczał 5 proc.
O tym najprostszym i jednym z pierwszych odbiorników radiowych opowie Krzysztof Sagan - fizyk, realizator dźwięku, pracownik Polskiego Radia, zafascynowany jego historią.
***
Do wysłuchania audycji "Eureka" w czwartek (11.04) o godz. 19.30, zaprasza Artur Wolski
mg