Sejm debatował nad nowym otwarciem "Programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny". Informację rządu w tej sprawie przedstawił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek. Członek rządu musiał także zmierzyć się z pytaniami posłów. Dotyczyły między innymi planów odnoszących się do inwestycji kolejowych. Posłowie zarzucali rządzącym, że pominęli w nich "Polskę wschodnią". Kwestię tę podniosła Paulina Matysiak z Partii Razem. - To jest pytanie od osób, które wczoraj i dzisiaj do mnie pisały. Co się dzieje z Polską wschodnią? Dlaczego tam jest pominięty Lublin, dlaczego tam jest pominięty Rzeszów? Dlaczego te wszystkie miasta ze wschodniego regionu naszego kraju są pominięte? - pytała Paulina Matysiak.
Maciej Lasek zapewnił, że Lublin zostanie objęty projektem Polska w 100 minut nawet jeśli do tego miasta nie powstaną "kolejowe szprychy". Zauważył, że dziś średni czas przejazdu między tą aglomeracją a stolicą wynosi 120 minut. Dodał, że po zakończeniu modernizacji linii otwockiej ten czas skróci się do 90 minut.
Maciej Lasek stwierdził, że "dowożenie Polaków do wyimaginowanego centrum Polski w Baranowie" nie jest priorytetem. Rząd uważa, powołując się na potrzeby wynikające z modelu transportowego, który powstał w spółce CPK, że Polacy nie chcą podróżować do centrum Polski i "sztucznie wykreowanego miejsca przesiadkowego" tylko między stolicami regionów - tłumaczył wiceminister.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości proponował budowę szprych kolejowych, które zapewnią dojazd do portu lotniczego w Baranowie w czasie 150 minut z największych miast w Polsce. Projekt przedstawiony przez obecny rząd przewiduje połączenie ze sobą największych miast w Polsce. Po modernizacji linii czas przejazdu między Warszawą a Katowicami, Gdańskiem, Wrocławiem czy Poznaniem ma potrwać do 100 minut.
Nowy projekt przewiduje, że port lotniczy w Baranowie będzie obsługiwać 34 miliony pasażerów. Powstanie do 2032 roku wraz z pierwszym odcinkiem kolei dużych prędkości, który połączy Warszawę i Łódź.
***
Na audycję "Bez uników" w piątek (28 czerwca) o godz. 8.13 zaprasza Renata Grochal.