American Heart Association poinformowało, że nadprogramowe kilogramy np. u dzieci mogą prowadzić do potencjalnie szkodliwych zmian w sercu nawet u ośmiolatków. Otyłe dzieci miały o 12 proc. grubszy mięsień sercowy w porównaniu do rówieśników o optymalnej wadze. Oznacza to, że ich serce musi pracować ciężej, aby pompować krew.
Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że cięższe dzieci miały o 27 proc. większą lewą komorę serca, która odpowiada za dostarczanie krwi do reszty ciała. Serca otyłych maluchów wykazały się też mniejszą kurczliwością, co może być wczesnym objawem obniżonej funkcji tego organu.
Opierając się na wynikach badań i obserwacjach klinicznych ten problem naświetli kardiolog prof. Piotr Jankowski.
Czytaj też:
W audycji również:
Badania pedagogiczne i psychologiczne potwierdzają, że muzyka rozbudza dziecięcą kreatywność, pobudza do działania oraz improwizacji. Rozwija również wrażliwość na sztukę i przyrodę, daje natchnienie do indywidualnych poszukiwań i odkrywania własnych talentów. Wartością dodaną jest kształtowanie umiejętności pracy w grupie. Coraz częściej nauczyciele nauczania początkowego sięgają po muzykę, jako sprawdzone narzędzie edukacyjno-rozwojowe. A jak umuzykalniające zajęcia dla niemowląt i małych dzieci, czyli śpiewanki i rytmiczanki, wspólny taniec, śpiew i kołysanie sprawdzają się w nawiązaniu szczególnej relacji między dzieckiem a rodzicami w "Eurece" opowie Magdalena Jaworska - muzykolożka i terapeutka.
***
Na "Eurekę" we wtorek (2.07) o godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski.