Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.
Na stronach Jedynki dodatkowo zamieszczane są homilie z coniedzielnych mszy świętych. TUTAJ.
Bogata historia radiowych nabożeństw
Po raz pierwszy mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu - jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.
Nieobecne w czasie wojny, zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 mln słuchaczy. Transmisja mszy świętej w radiowym eterze była jednym z postulatów stoczniowców Sierpnia 1980. W podpisanym 31 sierpnia 1980 roku protokole porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku znalazł się jasny zapis: "Rząd zapewni transmisję radiową niedzielnej mszy w ramach szczegółowego uzgodnienia z Episkopatem".
Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu dla wielu pokoleń Polaków były niekiedy jedyną szansą uczestnictwa w niedzielnej liturgii.
***
Na transmisję mszy świętej z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie w Programie 1 Polskiego Radia zaprosiliśmy w niedzielę (7.07) o godz. 9.00.
mg