Polskie Radio

Nowa era technologii dotykowej na horyzoncie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 16:47
Przezroczyste elektrody znajdują się w każdym urządzeniu z ekranem dotykowym. Nowo opracowywane materiały mają zachować dotychczasowe, cenne właściwości ITO, gwarantujące wysoką przezroczystość i przewodność. Obecnie stosuje się tlenek indowo-cynowy (ITO). Projektem opracowania nowych nanostruktur do ekranów dotykowych, zgodnym z wymogami ekologii, pokieruje dr hab. Michał Borysiewicz z Łukasiewicz - Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki.
Ekrany dotykowe, nad którymi pracują naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Mikroelektroniki i Fotonik, mają być bardziej przyjazne środowisku
Ekrany dotykowe, nad którymi pracują naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Mikroelektroniki i Fotonik, mają być bardziej przyjazne środowiskuFoto: WPixz/Shutterstock

Ponadto w audycji:

Olimpijczycy w Łukasiewiczu

Sieć Badawcza Łukasiewicz to 22 instytuty B+R w wielu miastach Polski. To ok. 4,5 tys. naukowców i setki projektów badawczych. To wielka szansa dla młodych ludzi, żeby zacząć swoją pracę naukową i mieć wpływ na rozwój polskiej nauki. O programie opowiedzieli: dr Olga Michalak, mentorka w programie "Olimpijczycy w Łukasiewiczu", oraz Michał Zieliński, uczestnik 1. edycji programu. Trzecia odsłona akcji ruszyła 1 lipca 2024 roku.

Czytaj także:

"Dagome iudex" to łaciński dokument z końca X wieku, według którego Mieszko I tuż przed śmiercią miał oddać pod papieską opiekę swoje państwo. Czy Dagome to normańska wersja imienia Mieszka, a może to imię, które władca otrzymał podczas chrztu? Między innymi o tym w poprzednim wydaniu "Eureki" opowiedział prof. Adam Łukaszewicz, archeolog, papirolog i filolog klasyczny z Wydziału Archeologii UW.

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (9.07) o godz. 19.30 zaprosił Artur Wolski.

qch