Z przedstawicielem TOPR-u w 115. rocznicę powstania tej instytucji porozmawiamy o bezpieczeństwie w górach. Prof. Zbigniew Moździerz z Muzeum Tatrzańskiego, ekspert w dziedzinie architektury zakopiańskiej, przybliży nam charakterystykę i znaczenie stylu zakopiańskiego w przestrzeni miejskiej.
Zofia Kubiniec-Stanuch, znawczyni kultury rodzimej i wieloletnia animatorka zespołu Klimka Bachledy przy zakopiańskim oddziale Związku Podhalan wraz z członkami zespołu zagra, zaśpiewa i opowie o muzyce, śpiewie, tańcu i obrzędowości w kulturze tradycyjnej Podhala.
Hania Rybka, artystka muzyk, znawczyni folkloru, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przedstawi jego ideę i program. Jak Zakopane poprzez organizację festiwalu kultywuje góralską tradycję i promuje rodzimą kulturę?
Małgorzata Wonuczka-Wnuk, koordynator Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór opowie o stałej ekspozycji malarstwa na szkle zakopiańskich twórców - imponującej kolekcji dzieł wykonanych w tej nietypowej, a bardzo popularnej na Podhalu technice. Poza tym wystawy czasowe i tematy "posiadów" we wspaniałej willi, w której mieszkali Żeromski, Szymanowski, Nałkowska.
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
mg/wmkor