Polskie Radio

Zespół sztywnego człowieka - co to jest za choroba?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 12:17
W audycji "Eureka" neurolożka prof. Maria Barcikowska wyjaśni, czym jest zespół sztywności uogólnionej, powszechnie określany jako zespół sztywnego człowieka. W nomenklaturze medycznej choroba jest też opisywana jako zespół Moerscha-Woltmanna.
Zespół sztywności uogólnionejzespół sztywnego człowiekazespół Moerscha-Woltmanna to rzadkie schorzenie neurologiczne, polegające na postępującej uogólnionej sztywności ciała
Zespół sztywności uogólnionej/zespół sztywnego człowieka/zespół Moerscha-Woltmanna to rzadkie schorzenie neurologiczne, polegające na postępującej uogólnionej sztywności ciałaFoto: ilikeyellow/shutterstock.com

To rzadkie schorzenie neurologiczne o nieznanej etiologii, polegające na postępującej w ciągu miesięcy i lat uogólnionej sztywności ciała, z czasem ulegającej stabilizacji. Polega na napadowym i postępującym sztywnieniu mięśni. Napady sztywności rozpoczynają się w kręgosłupie i rozprzestrzeniają na kończyny. Towarzyszą im także bolesne skurcze mięśni.

Jaką szansę na walkę z tą chorobą daje medycyna i współczesna neurologia? 


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Wychowanie i edukacja w duchu sportowym

Michał Puszkarski z Działu Edukacji Muzeum Sportu i Turystyki opowie w radiowej Jedynce, jaki wpływ na zdrowie ma wychowanie w duchu sportowym. Muzeum prowadzi zajęcia, które pozwalają dzieciom i młodzieży rozwinąć i pogłębić zainteresowanie sportem, turystyką oraz ideami olimpijskimi, a w swej treści nawiązują do historii, jak i bieżących wydarzeń sportowych.

M.in. temu służy wystawa "Smak olimpijskiego sukcesu", pokazująca, jak na przestrzeni stu lat występów Polski na igrzyskach przyjmowano w kraju sukcesy naszych olimpijczyków. Jak fetowano ich podczas powrotu z igrzysk i jak tłumy rodaków witały medalistów olimpijskich w portach morskich, na dworcach kolejowych czy warszawskim lotnisku Okęcie.

W Muzeum można też pogłębić wiedzę z historii. Ekspozycja "Dzieje sportu polskiego i olimpizmu" ukazuje dzieje sportu od antycznej Grecji poprzez narodziny nowożytnych igrzysk olimpijskich (XIX wiek) oraz początki sportu w Polsce (XIX/XX wiek) do współczesności.

Powiemy też o dumie muzeum, czyli o Ścianie Chwały. Jest to największa kolekcja medali olimpijskich na świecie.

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (30.07) po godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski.

kk/wm

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski medycyna zdrowie