Polskie Radio

Niezwykła historia potomkini znanych malarzy. Film "Simona Kossak" w reżyserii Adriana Panka

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 08:30
W audycji "Magazyn bardzo filmowy" gościliśmy reżysera Adriana Panka, który opowiedział o swoim filmie fabularnym pt. "Simona Kossak". To historia o niezależności i determinacji w szukaniu własnego miejsca na ziemi. Opowieść o odwiecznej potrzebie bliskości i odnalezieniu swojego stada.
Biolog, leśnik Simona Kossak w leśniczówce Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej, gdzie z przyrodnikiem, artystą fotografikiem Lechem Wilczkiem zamieszkała jako pracownik Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Nz. na podwórku z krukiem Koraskiem
Biolog, leśnik Simona Kossak w leśniczówce Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej, gdzie z przyrodnikiem, artystą fotografikiem Lechem Wilczkiem zamieszkała jako pracownik Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Nz. na podwórku z krukiem KoraskiemFoto: PAP/Maciej Musiał

Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko - dom, tradycję, społeczne konwenanse - i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody.

Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje - miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.

W Simonę Kossak, która stała się symbolem niezwykłej relacji człowieka z naturą, wciela się Sandra Drzymalska. W jej długoletniego partnera - Lecha Wilczka - Jakub Gierszał. Na ekranie zobaczymy również m.in. Agatę Kuleszę, Borysa Szyca, Olgę Bołądź i Martę Stalmierską.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Omówienie filmowych premier tygodnia: "Motocykliści", "Hrabia Monte Christo", "Dobry nauczyciel".

O filmie "Idź pod prąd" - o punkrockowym zespole muzycznym KSU - opowiedzieli aktor Ignacy Liss oraz reżyser Wiesław Paluch.

***

Na audycję "Magazyn bardzo filmowy" w czwartek (8.08) po godz. 23.00 zaprosiła Martyna Podolska.

kk