Polskie Radio

Odkrycia w Delcie Nilu i tajemnice świata archeologii. Prof. Krzysztof Ciałowicz był gościem Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 07:10
Dwa złote posążki liczące sobie ponad 5 tysięcy lat otwierają najsłynniejszą na świecie kolekcję sztuki starożytności w Muzeum Egipskim w Kairze. Te unikatowe dzieła sztuki pochodzą z polskich wykopalisk w Tell el Farcha, w Dolinie Nilu. Współkierownikiem misji jest prof. Krzysztof Ciałowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który był gościem audycji.
Muzeum Egipskie w Kairze
Muzeum Egipskie w KairzeFoto: mohamed abdelzaher/shutterstock

Prof. Krzysztof Ciałowicz opowiedział nie tylko o fascynujących odkryciach z Delty Nilu, ale i o swojej drodze do zawodu archeologa.

Ostatnio w audycji:

Bohater spotkania "Po drugiej stronie lustra" prof. Kazimierz Lewartowski jest badaczem cywilizacji egejskich z epoki brązu ze szczególnym uwzględnieniem kultury mykeńskiej, która rozwijała się między 1700 a 1100 r. p.n.e. Świat Mykeńczyków (Achajów) został na wieki utrwalony w poezji Homera, ale czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?

- Na pewno obraz Achajów pasuje do kultury mykeńskiej, do dziś nie wiadomo, czy jest jakiekolwiek jądro prawdy w "Iliadzie", nie mówiąc już o "Odysei", która kończy się historią jednego bohatera spod Troi - mówił gość Jedynki. - Są dwa klany, jedni uważają, że nie, że jest to czysta kreacja poetycka. (...) Ja uważam, że są jakieś minimalne elementy pamięci historycznej, ale naprawdę minimalne. Homer stworzył wielkie dzieło, które się broni przez tyle lat, ale być może to jest jego kreacja w większości - dodał.

Zobacz także:

***

Na audycję "Po drugiej stronie lustra" we wtorek (27.08) o godz. 0.05 zaprosiła Katarzyna Kobylecka.

DS