Polskie Radio

Powodzie w Polsce. Wydanie specjalne "W samo południe" [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 10:08
W audycji "W samo południe" będzie można wysłuchać relacji reporterskich m.in. z Kłodzka, Nysy, Opola, Wrocławia, Jeleniej Góry. Powiemy o nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów. Gościem "Rozmowy dnia" będzie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. W audycji również wywiady z samorządowcami - burmistrzem Kłodzka Michałem Pliszką oraz z burmistrzem Wlenia Arturem Zychem. 
Rzeka Biała Lądecka zalała miasto Lądek-Zdrój
Rzeka Biała Lądecka zalała miasto Lądek-ZdrójFoto: PAP/Maciej Kulczyński

SŁUCHAJ RADIOWEJ JEDYNKI: 

Słuchaj Programu 1 Polskiego Radia w Playerze  


Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Tama w Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim została przerwana. W Głuchołazach w powiecie nyskim napór wody zniszczył most tymczasowy. Do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju właściwie nie można dojechać. Pod wodą są ulice Kłodzka. W wielu miejscach trwa ewakuacja ludności. Ze szpitala w Nysie, odciętego od miasta przez wodę, zostało ewakuowanych w niedzielę 33 pacjentów, w tym ciężarne kobiety i dzieci.

>>>Na antenach nadajemy również więcej serwisów informacyjnych - w Jedynce co pół godziny. Sytuację powodziową można na bieżąco śledzić na stronach Polskiego Radia<<<


 

W audycji "W samo południe":

- nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów,

W poniedziałek o godz. 9 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów w związku z powodzią na południu Polski. Rząd zamierza wprowadzić stan klęski żywiołowej. Premier poinformował w niedzielę, że zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Rada Ministrów przygotowuje też pomoc finansową dla poszkodowanych. Premier zlecił ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. Wypłatę zasiłków koordynować będą wojewodowie, a wypłacać je będą gminy.

Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia może wprowadzić stan klęski żywiołowej z własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody, jednak na czas nie dłuższy niż 30 dni. Przedłużenie stanu klęski żywiołowej może nastąpić jedynie za zgodą Sejmu. Rozporządzenie ogłasza się w Dzienniku Ustaw, a także podaje do wiadomości przez obwieszczenia wojewody na plakatach. Media mają obowiązek informować o wprowadzonym stanie.

Ustawa o stanie klęski żywiołowej określa możliwe ograniczenia wolności oraz praw człowieka i obywatela stosowane wobec osób zamieszkałych lub czasowo przebywających na obszarze, na którym stan klęski żywiołowej został wprowadzony. Ograniczenia mogą dotyczyć również osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, mających siedzibę lub prowadzących działalność na danym obszarze.

- rozmowy z: Michał Piszko - burmistrz Kłodzka, Artur Zych - burmistrz Wlenia oraz Jacek Wanicki - portal glucholazy.eu,

- Rozmowa dnia: Urszula Zielińska - wiceminister klimatu.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- sytuacja powodziowa w środkowej Europie,
- Unia Europejska zaoferowała pomoc krajom dotkniętym przez powódź. Jaka to może być pomoc? Co trzeba zrobić, aby móc z niej skorzystać?,
- serwis sportowy,
- serwis ekonomiczny,
- Agrofakty.

***

Na audycję "W samo południe" w poniedziałek (16.09) w godz. 12.00-13.00 zaprasza Krzysztof Grzesiowski.

kk