Polskie Radio

Jak nauka tłumaczy pojęcie adherence?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2025 14:45
Z badań z zakresu ochrony zdrowia wynika, że pacjenci uważają, iż system opieki zdrowotnej, placówki lecznicze, czy nawet lekarz – powinni się nim zaopiekować i go wyleczyć. Niestety spory procent osób nie rozumie, że za stan własnego zdrowia ogromną odpowiedzialność ponoszą również oni sami, ponieważ swoim postępowaniem, tzn. przestrzeganiem bądź ignorowaniem zaleceń lekarskich, mogą swój stan zdrowia zasadniczo poprawić lub pogorszyć.
Jak nauka tłumaczy pojęcie adherence?
Jak nauka tłumaczy pojęcie adherence? Foto: PeopleImages.com - Yuri A/Shutterstock

Jak nauka tłumaczy pojęcie adherence? Co oznacza akceptacja i przestrzeganie w procesie leczenia określonych pojęć jak systematyczność, wytrwałość w stosowaniu terapii i jej nieprzerywanie oraz współpraca pacjenta i lekarza w dokonaniu wyboru terapii. Jak wykazują badania, dopiero kompleksowe zrozumienie: adherence, gwarantuje powodzenie w procesie leczenia i wygranej batalii o zdrowie. Warto o tym wiedzieć.

W audycji również:

23 stycznia obchodzimy "Dzień bez opakowań foliowych". To doskonały moment, by zwrócić uwagę na skalę problemu związanego z zanieczyszczeniem środowiska plastikiem. Każdego roku zużywamy 5 bilionów plastikowych toreb, czyli 160 tysięcy na sekundę! Popularne "foliówki" to symbol jednorazowego użytku. Średni czas ich wykorzystania wynosi zaledwie 12 minut, podczas gdy ich rozkład w środowisku może trwać od kilkudziesięciu do nawet tysiąca lat. Według raportu UNEP z 2021 roku, a także badania opublikowanego w raporcie "Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym". Analiza sytuacji w Europie wynika, że plastikowe odpady, w tym nanoplastiki, wpływają na zdrowie ludzi i zwierząt, kumulując się w łańcuchu pokarmowym, a także zanieczyszczają zasoby wody pitnej.

Justyna Jakubska, chemiczka, naukowiec z Politechniki Śląskiej i stypendystka 24. programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, prowadzi badania nad biodegradowalnymi materiałami, które mogą zastąpić plastik i ograniczyć globalne zanieczyszczenia naszej planety. O postępach swoich prac nad biodegradowalnymi materiałami opowie w Eurece.

- to nowa dziedzina w medycynie, która łączy różne dyscypliny wiedzy, zasoby najnowszych opracowań naukowych oraz klinicznych i techniki, aby promować i usprawniać lepsze działania w zakresie zarówno terapii, jak i diagnostyki oraz profilaktyki. To przyszłość w rozwoju medycyny XXI w. ukierunkowanej na konkretnego pacjenta. O tym zupełnie nowym nurcie w rozwoju wiedzy opowie: dr Dorota Sys, która jest adiunktem badawczo-dydaktycznym w Zakładzie Biochemii i Biologii Molekularnej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, gdzie prowadzi badania naukowe z zakresu medycyny translacyjnej.

***

Do wysłuchania audycji "Eureka", w czwartek (23.01) po godz. 19.05, zaprasza Artur Wolski.

mg