Poza tym w audycji:
- Czym jest Archiwum Arolsen (Arolsen Archives)? To największy na świecie zbiór dokumentów dotyczących ofiar II wojny światowej. Zasoby Arolsen Archives dzielą się na trzy zbiory tematyczne. Informacje o byłych więźniach znajdują się w zbiorach dotyczących obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, gett i więzień Gestapo. Informacje o losach robotników przymusowych zawarte są m.in. w skrupulatnie prowadzonych księgach pracy i kartach meldunkowych.
Informacjom o wyzwolonych Ocalonych, określanych przez aliantów jako Displaced Persons (osoby przemieszczone, tzw. dipisi), również poświęcony jest osobny, obszerny zbiór. Zbiór jest zdigitalizowany. Będą o nim mówić Adam Szaja, dziennikarz, który odwiedził Archiwum Arolsen i rozmawiał z pracownikami oraz pisarz, Maciej Siembieda, który szukał w nim swojego przodka.
- 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzony jest Dzień Świstaka. Bohaterem tego święta jest świstak amerykański, zwany również świszczem. W tym dniu wabi się świstaka z norki, a jeśli poranek jest słoneczny i zwierzę zobaczy swój cień, po czym wróci, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. W "Eurece" opowiemy o polskim tatrzańskim świstaku, którego nie zamierzamy budzić.
Gościem programu będzie dr inż. Tomasz Zwijacz-Kozica, kierownik Działu Badań Naukowych i Planowania Ochrony Przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego, autor książki "Na co gwiżdżą? Czyli prawie wszystko o świstakach".
Zobacz także:
***
Na "Eurekę" w poniedziałek (3.02) o godz. 19.10 zaprosiła Anna Stempniak.
DS