Polskie Radio

Jak działa biogazownia rolnicza?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2025 20:00
Elektrociepłownia na biogaz rolniczy (potocznie zwana biogazownią rolniczą) służy do produkcji biogazu, który obok m.in. słońca, wody czy wiatru, jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Produkcja biogazu umożliwia zagospodarowanie w ekologiczny i bezpieczny sposób bioodpadów czyli biomasy np. kiszonki z roślin energetycznych: kukurydzy, traw, żyta, odpadów z przetwórstwa rolno-spożywczego m.in. wysłodki buraczane, wytłoki owocowo-warzywne. 
Jak działa biogazownia rolnicza?
Jak działa biogazownia rolnicza?Foto: Shutterstock

Biogazownie wg. naukowych opracowań powstają w wielu regionach Polski. I tak biogazownia zaopatruje w ciepło np. całą Rawę Mazowiecką czy Boleszyn, gdzie zbudowano ponad 35 km gazociągów rozprowadzających gaz wytworzony w biogazowni.

Otrzymane w biogazowniach ciepło jest natomiast dostarczone do okolicznych gospodarstw domowych i lokalnych przedsiębiorstw. Wykorzystanie nauki daje możliwość skorzystania z ekologicznego ciepła, które wyprodukowane zostało w sposób nieszkodliwy dla człowieka i środowiska naturalnego. 

O tym opowiedziała w "Eurece" Sylwia Koch-Kopyszko - międzynarodowa ekspertka, prezeska Stowarzyszenia Zielony Gaz dla Klimatu.

Ponadto w audycji:

- Półpasiec groźny dla seniorów

Z okazji Tygodnia Wiedzy o Półpaścu opowiemy o profilaktyce, leczeniu i zagrożeniach jakie stwarza półpasiec szczególnie u osób 60+. 

Gość: prof. dr hab. n. med. Irena Walecka - konsultantka wojewódzka w dziedzinie dermatologii dla woj. mazowieckiego, Kierowniczka Kliniki Dermatologii CMKP/PIB MSWiA.

Czytaj również:

***

Na "Eurekę" w czwartek (20.02) o godz. 19.10 zaprosił Artur Wolski. 

ans

Zobacz więcej na temat: rolnictwo Artur Wolski