Więcej można będzie się dowiedzieć z audycji "Eureka". Naszymi gośćmi będą: dr Karolina Wojtucka i dr Daniel Wojtucki z Instytutu Historycznego UWr.
Poza tym w audycji:
Johannes Gutenberg bywa błędnie uważany za wynalazcę ruchomej czcionki. Ponad 400 lat wcześniej, w roku 1041, na taki pomysł wpadł pewien chiński rzemieślnik, Bi Sheng. Czcionki dla pojedynczych znaków tworzył w wypalanej glinie, a następnie ciasno układał w żelaznej ramie, która tworzyła matrycę. Dlaczego jednak ta innowacja nie sprawdziła się w Chinach? Okazuje się, że przyczyną "porażki" tego pomysłu była zbyt duża liczba znaków w chińskim piśmie - ok. 7-9 tys. Jak zatem Chińczycy rozwiązali ten problem i jak dziś piszą na klawiaturze komputera czy telefonu?
Gość: Albert Kozik z Zakładu Sinologii Wydziału Orientalistycznego UW oraz Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce UW.
Czy żyjemy w antropocenie - epoce naznaczonej silnym oddziaływaniem człowieka na ekosystem i geologię naszej planety? Pomysł, by "zakończyć" holocen i wyznaczyć nową epokę w dziejach Ziemi pojawił się w 2000 roku. Jego autorem był noblista z chemii - prof. Paul Crutzen, który początek antropocenu wiązał z wybuchem rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Ale to nie jedyna cezura brana pod uwagę. Zmiany w ekosystemach i w społeczeństwach dawnych epok bada prof. Adam Izdebski - historyk i ekolog, który będzie gościem "Eureki".
Gość: Prof. Adam Izdebski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik zespołów badawczych w Max Planck Institute of Geoanthropology w Jenie (Niemcy) oraz w Centrum Badania Ryzyka Systemowego na UW.
***
Na audycję "Eureka" w piątek (21.02) po godz. 19.00 zaprosiła Katarzyna Kobylecka.
kk