Polskie Radio

Szubienica - nieodłączny element każdego średniowiecznego miasta

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 20:00
Szubienice stawiano na wzgórzach nieopodal murów miejskich, by skazańcy byli widoczni z daleka jako przestroga dla wszystkich łamiących prawo. Przez pięć lat na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzono projekt badawczy, którego celem była odnalezienie tego rodzaju miejsc kaźni zlokalizowanych niegdyś na Dolnym Śląsku. Właśnie ukazała się praca podsumowująca te badania. 
Okładka książki Dawne miejsca straceń na Śląsku w ujęciu interdyscyplinarnym
Okładka książki "Dawne miejsca straceń na Śląsku w ujęciu interdyscyplinarnym"Foto: mat. promocyjne

Więcej można będzie się dowiedzieć z audycji "Eureka". Naszymi gośćmi będą: dr Karolina Wojtucka i dr Daniel Wojtucki z Instytutu Historycznego UWr.

Poza tym w audycji:

Johannes Gutenberg bywa błędnie uważany za wynalazcę ruchomej czcionki. Ponad 400 lat wcześniej, w roku 1041, na taki pomysł wpadł pewien chiński rzemieślnik, Bi Sheng. Czcionki dla pojedynczych znaków tworzył w wypalanej glinie, a następnie ciasno układał w żelaznej ramie, która tworzyła matrycę. Dlaczego jednak ta innowacja nie sprawdziła się w Chinach? Okazuje się, że przyczyną "porażki" tego pomysłu była zbyt duża liczba znaków w chińskim piśmie - ok. 7-9 tys. Jak zatem Chińczycy rozwiązali ten problem i jak dziś piszą na klawiaturze komputera czy telefonu?

Gość: Albert Kozik z Zakładu Sinologii Wydziału Orientalistycznego UW oraz Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce UW.

Czy żyjemy w antropocenie - epoce naznaczonej silnym oddziaływaniem człowieka na ekosystem i geologię naszej planety? Pomysł, by "zakończyć" holocen i wyznaczyć nową epokę w dziejach Ziemi pojawił się w 2000 roku. Jego autorem był noblista z chemii - prof. Paul Crutzen, który początek antropocenu wiązał z wybuchem rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Ale to nie jedyna cezura brana pod uwagę. Zmiany w ekosystemach i w społeczeństwach dawnych epok bada prof. Adam Izdebski - historyk i ekolog, który będzie gościem "Eureki".

Gość: Prof. Adam Izdebski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik zespołów badawczych w Max Planck Institute of Geoanthropology w Jenie (Niemcy) oraz w Centrum Badania Ryzyka Systemowego na UW.

***

Na audycję "Eureka" w piątek (21.02) po godz. 19.00 zaprosiła Katarzyna Kobylecka.

kk