Polskie Radio

Piotr Zgorzelski gościem porannej audycji "Bez Uników" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2025 08:40
Wicemarszałek Sejmu (PSL) był gościem Renaty Grochal w Programie 3 Polskiego Radia.
Piotr Zgorzelski
Piotr ZgorzelskiFoto: PR3


W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się zwołane przez prezydenta posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Doszło do niego po spotkaniach prezydenta i członków rządu z sekretarzem obrony USA Pete'em Hegsethem i specjalnym wysłannikiem USA ds. Rosji i Ukrainy gen. Keithem Kelloggiem. W weekend prezydent Duda udał się do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem; z kolei szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w piątek z sekretarzem stanu USA Markiem Rubiem.

Otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent podkreślił, że RBN zbiera się w trzecią rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Przypomniał, że wojna "według rosyjskiego agresora miała trwać trzy dni, później trzy tygodnie, a trwa trzy lata i Ukraina cały czas się broni". Zaznaczył, że zwołał posiedzenie RBN w związku z - jak się wyraził - "rozpoczętym, nazwijmy to, procesem pokojowym, który zmierza do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę".

- Spotykamy się wtedy, gdy pojawiły się perspektywy na zakończenie wojny, a przynajmniej na wynegocjowanie jakiegoś rozejmu, a więc przede wszystkim uzyskanie efektu, w którym przestaną ginąć ludzie. (…) Wiele się dzieje, odbywają się liczne rozmowy i konsultacje, uznałem, że to odpowiedni moment na zwołanie RBN, by rozmawiać o kwestiach najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski - powiedział Duda.

Prezydent stwierdził, że dla Polski priorytetem musi być obecnie "przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego", by wojna w Ukrainie zakończyła się sprawiedliwym i trwałym pokojem. - Dlatego tak ważne są silne i wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa, które powinny zostać wynegocjowane w najbliższej przyszłości - powiedział. Jak dodał, sprawiedliwy pokój to taki, w którym „Rosja już nigdy nikogo nie zaatakuje”.

Duda podkreślił, że zaprezentował to stanowisko podczas ostatnich spotkań z przedstawicielami administracji amerykańskiej. - Z tych rozmów jednoznacznie wynika, (...) że Polska jest niezwykle istotnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, który absolutnie jest postrzegany jako niezwykle ważne miejsce na mapie strategicznych interesów amerykańskich i budowania stref bezpieczeństwa - powiedział prezydent.

Dodał, na ten moment nie ma żadnych planów ograniczenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. - Żadnego takiego komunikatu nie odebrałem ani ja, ani - o ile mi wiadomo - nie odebrał go także i minister obrony narodowej, wicepremier (Władysław Kosiniak-Kamysz) - podkreślił. Przypomniał, że w ciągu ostatnich 10 lat - także za pierwszej prezydentury Trumpa - amerykańska obecność militarna w Polsce wzrosła z liczby kilkuset rotacyjnych żołnierzy do kilkunastu tysięcy i stałych instalacji, jak baza antyrakietowa w Redzikowie.

Duda podkreślił też, że Polska nieustannie wspiera Ukrainę i wsparcie to przyjmuje bardzo różne formy - od sprzętu wojskowego, poprzez pomoc humanitarną dla uchodźców, aż po zaangażowanie polskich medyków na polu walki. Dodał, że głos Polski ma znaczenie w NATO, także w kwestii apeli o zwiększanie wydatków na obronność. Jak ocenił prezydent, obecnie wielu przywódców uznaje przyjęcie progu 3 proc. PKB wydatków na obronność za uzasadniony; przypomniał, że polskie wydatki wyniosą w tym roku niemal 5 proc. PKB.

Duda podkreślił również, że Polska powinna zabierać głos w sprawie bezpieczeństwa Europy. - Uważam, że polska prezydencja w Radzie UE powinna być okazją do podnoszenia kluczowych tematów związanych ze wzmocnieniem bezpieczeństwa, a także do wzmocnienia relacji transatlantyckich. Nie ma dzisiaj, w moim przekonaniu, dla nas lepszego miejsca do prowadzenia rozmów na temat Unii Europejskiej niż właśnie Warszawa (...). Dlatego muszę powiedzieć, że żałuję, iż zrezygnowano z planów organizacji u nas w kraju (...) szczytu UE-USA oraz szczytu UE-Ukraina, bo byłaby to doskonała okazja do takich rozmów - powiedział.


***

Na poranną audycję "Bez Uników" we wtorek (25 lutego) o godz. 8.13 zaprosiła Renata Grochal.

IAR/pr