Zastępca red. naczelnego magazynu "Nigdy więcej", koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej dr Rafał Pankowski podkreślił, że incydenty o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym i nacjonalistycznym uległy w ostatnich miesiącach nasileniu.
Podobne spostrzeżenia ma Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. - W ciągu ostatnich 5 lat możemy odnotować z jednej strony gwałtowny wzrost zachowań o charakterze rasistowskim, a z drugiej spadek zainteresowania organów ścigania, prokuratury i sądów – powiedział w "Pulsie Trójki".
Goście Marcina Zaborskiego są zgodni, że w Polsce brak konsekwentnego sprzeciwu wobec tego typu zjawisk, a deklaratywne potępianie nie wystarczy. – My powinniśmy wreszcie, jako społeczeństwo, zmierzyć się z tym zjawiskiem, którego częścią jest np. swobodna działalność organizacji rasistowskich czy neofaszystowskich wbrew polskiemu prawu – wyjaśnił dr Pankowski.
Mimo istniejących spójnych przepisów Kodeksu Karnego, które dają możliwość ścigania sprawców tego typu przestępstw, wciąż problem stanowi kwalifikowanie czynów na tle rasistowskim i nacjonalistycznym.
Goście Trójki są zgodni, że egzekwowanie prawa to minimum. Potrzebna jest także edukacja pokazująca, że różnorodność jest bogactwem. Szkolenia powinny dotyczyć nie tylko dzieci i młodzieży, ale także funkcjonariuszy służb publicznych.
Z danych magazynu "Nigdy więcej", który od kilkunastu lat monitoruje i dokumentuje incydenty na tle rasistowskim, ksenofobicznym i nacjonalistycznym. Należą do nich: agresja fizyczna włącznie z zabójstwami, akty wandalizmu, przypadki propagowania neonazizmu i rasizmu w środkach masowego przekazu.
Więcej o roli mediów i polityków w ograniczaniu poziomu agresji i ksenofobii w audycji "Puls Trójki" , do której wysłuchania zapraszamy.
Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.
(asz)