Na rzecz WOŚP kwestuje 120 tys. wolontariuszy, którzy przekażą zebrane pieniądze do jednego z 1,5 tys. sztabów w Polsce, a także m.in. w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, w polskiej stacji antarktycznej "Arctowski".
WOŚP można wesprzeć m.in. wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy, biorąc udział w internetowych aukcjach charytatywnych, a także wysyłając SMS o treści SERCE pod numer 75 565 (koszt 6,15 brutto) oraz dzwoniąc na linię TP 0704 407 401 (koszt 4,99 brutto).
Informacje o imprezach organizowanych przez sztaby w różnych miastach można znaleźć w serwisie www.wosp.mololo.pl.
Aukcje WOŚP są na stronie allegro aukcje.wosp.org.pl.
800 koncertów, "Światełko do nieba"
Podczas finału w całej Polsce odbędzie się ponad 800 koncertów. Zagra na nich ponad 1300 zespołów. Jurek Owsiak podkreśla, że muzyka od zawsze towarzyszy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i to ona pomaga wyciągnąć ludzi z domów i przyłączyć ich do imprezy.
Jurek Owsiak otworzył właśnie XIX finał kopalni Guido w Zabrzu. Następnie uda się do Warszawy, aby wziąć udział w V Biegu "Policz się z cukrzycą". Tradycyjnie o 20:00 w całej Polsce rozbłyśnie "Światełko do nieba". W nocy licytowane będą Złote Karty Telefoniczne oraz Złote Serduszka.
Jurek Owsiak po raz kolejny zapewnił, że Orkiestra będzie grać do końca świata i o jeden dzień dłużej. Mówił, że WOŚP rok wcześniej pobił rekord zebranych pieniędzy, mimo że prognozowano mniejsze fundusze z powodu kryzysu gospodarczego. Dodał, że po XIX Finale jak co roku zostanie zakupiony najnowocześniejszy sprzęt. Dyrygent Orkiestry powiedział, że tym samym polska medycyna dziecięca jest wyciągana na światowe wyżyny.
Grają od 1992 rok, zbierają coraz więcej
Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zainicjowana w 1992 roku. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak, który do dziś jest szefem WOŚP. Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zbierano wówczas pieniądze na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Podczas pierwszej akcji zebrano blisko 2 i pól miliona złotych.
W następnych latach zbierano pieniadze na sprzęt dla ratowania życia noworodków i niemowląt - ponad 4 miliony złotych, dla dzieci z chorobami nowotworowymi - blisko 7 milionów, z chorobami serca - prawie 9 milionów oraz sprzęt do dializ dla dzieci z chorobami nerek - ponad 25 milionów złotych.
Organizatorzy akcji WOŚP nie zapomnieli też o konieczności ratowania życia dzeiciom z wadami wrodzonymi, dla których zebrano prawie 27 milionów złotych oraz o potrzebie zakupu sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych. Podczas dwóch akcji zebrano na ten cel ponad 16 milionów, a rok później ponad 27 milionów złotych.
Zbierano też pieniądze na nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii. Pół roku po pierwszym finale Orkiestry rozpoczęła działalność Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajmująca się zbieraniem pieniędzy, które następnie są przeznaczane na sprzęt medyczny. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości zbieranej corocznie kwoty fundacją charytatywną w Polsce. Więcej pieniędzy zbiera na te cele katolicka organizacja charytatywna Caritas, nadzorowana przez Konferencję Episkopatu Polski.
agkm