Polskie Radio

Rozmowa z Wiesławem Żurawskim

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 18:15

Przemysław Szubartowicz: Moim gościem jest Wiesław Żurawski, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Wiesław Żurawski: Dzień dobry.

P.Sz.: Witam pana. Służby mundurowe zapowiadają protesty w związku z nieobjęciem podwyżkami wynagrodzeń w 2012 roku Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz właśnie Służby Więziennej. Międzyzwiązkowy Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Służb Mundurowych poinformował, że 10 stycznia rozpocznie się akcja protestacyjna na trzech przejściach granicznych, dwunastego mundurowi zapowiadają pikiety w czterech miastach, gdzie odbędą się mecze Euro 2012, ale już 5 stycznia swoje niezadowolenie mają wyrazić związkowcy z Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, właśnie Służby Więziennej. Chodzi o to, że premier Donald Tusk w exposè zapowiedział, że w przyszłym roku podwyżki mają dostać policjanci oraz żołnierze około 300 zł brutto. Ta podwyżka ma wejść w życie od lipca przyszłego roku, ale Straż Graniczna, ale także pracownicy więziennictwa, Straż Pożarna mają nie dostać żadnych pieniędzy i stąd ten protest.

W.Ż.: Tak, stąd ten protest. Nie godzimy się na takie rozwiązania, które zaproponował nam rząd. Wprawdzie jakiś czas byliśmy przekonywani  przez niektóre czynniki polityczne, między innymi pana przewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, że pan premier w exposè mówiąc o policjantach, miał na myśli wszystkie służby mundurowe, w podobnym duchu też się wypowiadał rzecznik rządu pan minister Graś, my święcie przekonani, że tą podwyżką zostaniemy objęci, wcześniej nie robiliśmy żadnych akcji ani jakichś akcji w postaci czynnego protestu czy też akcji nagłaśniających, ale w tej chwili, kiedy już jesteśmy przekonani, przeświadczeni, że mają nas nie dotyczyć te podwyżki, więc postanowiliśmy zareagować w taki sposób, na jaki nam zezwala ustawa o związkach zawodowych oraz ustawy pragmatyczne.

P.Sz.: Z tego, co mówią przedstawiciele władz, to podwyżek nie dostają wszyscy, bo jest kryzys, budżety są napięte, no i trzeba zaciskać pasa, więc dostają tylko ci najbardziej potrzebujący. Może więcej solidarności, panie przewodniczący?

W.Ż.: My jesteśmy bardzo solidarni...

P.Sz.: Ale nie z rządem.

W.Ż.: Ale nie z rządem, bo rząd też nie jest solidarny z pracownikami, więc my się solidaryzujemy ze wszystkimi związkowcami, nie tylko mundurowymi, ale też i ze związkami zawodowymi, powiem tak kolokwialnie, cywilnymi, ale w tej chwili tyczy ten protest tylko i wyłącznie funkcjonariuszy służb mundurowych i chcemy być równo traktowani jako funkcjonariusze, podobnie jak są traktowani funkcjonariusze Policji i żołnierze zawodowi Wojska Polskiego.

P.Sz.: Wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki mówił jakiś czas temu, że kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych chciałoby, aby podwyżki objęły wszystkich funkcjonariuszy, a nie tylko policjantów, no, jednak powiedział wtedy, że gdyby wszystkim przyznać te 300 złotych, no to trzeba byłoby 98 milionów, a to jest właśnie problem, żeby znaleźć te pieniądze w budżecie. Mówimy oczywiście o budżecie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W.Ż.: Tak, jeżeli chodzi o Ministerstwo Sprawiedliwości, które nami kieruje, Służbą Więzienną, to jest mniejsza kwota, według naszych wyliczeń jest to kwota około 50 milionów złotych. Ja myślę, że 50 milionów złotych w budżecie państwa to jest niewielka kwota, to jest ułamek, niewielki ułamek całego budżetu państwa i gdyby była wola polityczna, to takie pieniądze na pewno by się znalazły.

P.Sz.: Państwo spotkaliście się z osobami, które odpowiadają za tego typu decyzje i kwestie. Jakieś ustalenia, jakieś obietnice, a może nadzieje zostały poczynione?

W.Ż.: Mieliśmy dzisiaj takie spotkanie w godzinach wczesnoprzedpołudniowych z panem ministrem Stanisławem Chmielewskim, odpowiedzialnym w resorcie sprawiedliwości za Służbę Więzienną. Szliśmy na to spotkanie z jakimiś nadziejami, że być może coś się wyjaśni, ale niestety to się nie ziściło, pan minister Stanisław Chmielewski powiedział, że jakieś możliwe ruchy finansowe, jeśli chodzi o uposażenie funkcjonariuszy, mogłyby nastąpić gdzieś w perspektywie roku 2013. Ta perspektywa roku 2013 dla związków zawodowych, jak też dla funkcjonariuszy Służby Więziennej jest nie do przyjęcia. My od trzech lat nie mieliśmy żadnych regulacji płacowych...

P.Sz.: Rozumiem, że od trzech lat nie było żadnej podwyżki w służbie więziennej.

W.Ż.: Tak, tak właśnie, żadnej nie było podwyżki w Służbie Więziennej, przez ten okres wiemy, jak wygląda inflacja, wiemy, jak nasze płace mają... zmniejsza im się realny poziom nabywczy, w związku z tym nie możemy czekać do roku 2013 i żądamy tych podwyżek już w roku 2012.

P.Sz.: Panie przewodniczący, to spytam wprost: ile zarabia się w Służbie Więziennej, że domagacie się podwyżek? Jakie są to widełki, jaki to jest poziom zarobków?

W.Ż.: Powiem tak, że najniższa płaca w Służbie Więziennej jest to stanowisko młodszego referenta i otrzymuje mniej niż 1500 złotych.

P.Sz.: Brutto?

W.Ż.: Brutto. W związku z tym niektórzy dyrektorzy będą musieli dokonać pewnych manewrów finansowych, aby tym pracownikom... wprawdzie to nie jest wielka rzesza osób, ale aby tym pracownikom, tym funkcjonariuszom właściwie podnieść płace od 1 stycznia, tak, żeby odpowiadały najniższej płacy krajowej, która będzie 1500 złotych.

P.Sz.: A inne stanowiska?

W.Ż.: Natomiast jeśli chodzi o te stanowiska tak zwane liniowe, czyli tych funkcjonariuszy, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie ze skazanymi, są to kwoty rzędu od 1700 do 2500–2800 złotych.

P.Sz.: Brutto cały czas oczywiście, mówimy o takich kwotach. Jak ten protest będzie wyglądał, jeśli chodzi o Służbę Więzienną? Można coś powiedzieć na ten temat?

W.Ż.: Jeśli chodzi o Służbę Więzienną, nie robimy tego indywidualnie. Dzisiaj w godzinach popołudniowych zebrał się Ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, ustaliliśmy taki kalendarz protestu na najbliższe dni, najbliższe tygodnie. I już piątego będzie akcja, która będzie wyglądała w ten sposób, że będziemy o tych sprawach próbowali sygnalizować poprzez sygnały dźwiękowe oraz świetlne wydawane z naszych pojazdów służbowych, następnie 10 stycznia nasi koledzy Straży Granicznej będą bardzo skrupulatnie prowadzili odprawy graniczne na dwóch przejściach lądowych oraz jednym lotnisku. My oczywiście jako pozostałe służby mundurowe, czyli Straż Pożarna i Służba Więzienna, będziemy w tym czasie na tych przejściach uczestniczyli w akcji informacyjnej, będziemy rozdawali ulotki, informowali na pewno niezadowolonych podróżnych, skąd się bierze nasz protest.

P.Sz.: A czy nie ma w was, którzy będziecie protestować, w pracownikach więziennictwa, ale w ogóle wśród związków zawodowych mundurówki takiego przekonania, że jest kryzys, że premier budując budżet, myśli o tym właśnie, żeby w jakiś sposób ten 2012 rok przejść, żeby zacisnąć pasa, że ten protest należałoby wstrzymać? Jak rozumiem, pewnie tego typu argumenty padają ze strony rządowej, z którą rozmawiacie.

W.Ż.: Tak, my rozumiemy, że jest taka, a nie inna sytuacja budżetu państwa, jest kryzys ogólnoświatowy, ogólnoeuropejski, podobnie jest też w Polsce, ale jak wcześniej powiedziałem, my już dłużej nie możemy czekać. Trzy lata bez podwyżek i perspektywa kolejnego roku bez podwyżki to jest straszna pauperyzacja służby. Na to zgodzić się nie możemy. I tutaj kłania się właśnie solidaryzm. Jeżeli mówimy o solidaryzmie, to trzeba też przypomnieć o kolegach z Policji, kolegach z wojska – oni dostają, my nie. Uważamy, że to jest wbijanie klina i próba podziału służb na lepsze i gorsze. My tymi gorszymi być nie chcemy.

P.Sz.: To ostatnia sprawa. Jeszcze jakieś spotkania z władzami planujecie w najbliższym czasie?

W.Ż.: My jesteśmy otwarci, oczekujemy po Nowym Roku na wyznaczenie daty, ja mówię o związku zawodowym...

P.Sz.: Czyli nie jest wyznaczona jeszcze.

W.Ż.: Tak, po 1 styczniu ma być wyznaczona data spotkania z ministrem Gowinem. Wiem, że też koledzy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych mają chyba ustalone spotkanie na dzień 13 stycznia z ministrem Cichockim.

P.Sz.: Na razie, proszę państwa, w przyszłym roku strajk... protest mundurówki, bo nie mówimy o strajku, ale o proteście. Wiesław Żurawski, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, był moim gościem. Dziękuję bardzo.

W.Ż.: Dziękuję.

(J.M.)