Polskie Radio

Rozmowa z Czesławem Mroczkiem

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 13:15

Zuzanna Dąbrowska: Moim gościem jest wiceminister obrony narodowej, polityk Platformy Obywatelskiej Czesław Mroczek. Witam.

Czesław Mroczek: Witam, witam serdecznie.

Z.D.:  Właśnie teraz premier Donald Tusk informuje o przebiegu spotkań, kolejnych spotkań z ministrami, ale atmosfera dzisiaj od rana jest taka lekko podminowana, głównie między Platformą a PSL-em, koalicjantem. Na wieczór zapowiedziane są kolejne spotkania, ale jak nieoficjalnie można usłyszeć, na razie nie ma stuprocentowej pewności, czy się odbędą. Jak pan sądzi?

Cz.M.: Atmosfera jest podminowana czym?

Z.D.:  Chociażby wypowiedzią ministra Sawickiego o tym, że nie wierzy w nieomylność Donalda Tuska w sprawie emerytur i że jeżeli strony pozostaną przy swoim zdaniu, to trzeba się będzie zastanowić nad sensem kontynuowania koalicji.

Cz.M.: Zapowiadamy i chcemy zrealizować bardzo ważną reformę związaną z systemem emerytalnym. W tej sprawie pojawiły się pewne wątpliwości czy różnice zdań w ramach koalicji między Platformą a PSL-em, ale różnice zdań do przezwyciężenia. Deklarujemy to my jako Platforma i również PSL, na ostatnim spotkaniu ustami swojego szefa... na ostatnim spotkaniu premiera i wicepremiera było zgodnie, że rozwiązanie musi się znaleźć...

Z.D.:  Właśnie we czwartek, to parę dni temu zaledwie.

Cz.M.: Tak.

Z.D.:  A dzisiaj już jest trudniej o to rozwiązanie?

Cz.M.: Dzisiaj jakieś wątpliwości znajduje minister Sawicki, ale myślę, że też w takim duchu, żeby rozwiązania... no to trudno się dziwić, tak? Jest to bardzo ważna, trudna zmiana, system emerytalny jest tematem bardzo wrażliwym społecznie, dotyka przecież każdego z nas praktycznie, w związku z tym trudno się dziwić, że wokół tej sprawy jest długa dyskusja. Premier przecież od wielu już dni rozmawia z każdym środowiskiem, ze wszystkimi klubami parlamentarnymi, z partnerami społecznymi. Ta sprawa musi być przedyskutowana. Premier poświęca temu i minister pracy również, poświęca temu bardzo dużo czasu, te rozmowy i wątpliwości... znaczy są wątpliwości i rozmowy są potrzebne, w trudnych sprawach nawet w życiu indywidualnym poświęcamy trudnym sprawom trochę więcej czasu niż sprawom łatwym.

Z.D.:  A czy Grzegorz Schetyna będzie mógł pomóc premierowi w tych trudnych sprawach? Bo też mieli się spotkać we Środę Popielcową, może niezbyt dobry termin. Mówiło się o dniu dzisiejszym właśnie w kontekście prezydiów koalicyjnych, a teraz jakoś znowu cisza. Przydałby się Grzegorz Schetyna w tej kampanii emerytalnej?

Cz.M.: Nie wiem, czy w tej sprawie emerytalnej, ale Grzegorz Schetyna jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej i ciągle pomaga, to znaczy jest jednym z ważnych, najważniejszych polityków Platformy Obywatelskiej, aktywny w polityce od wielu lat i aktywny również obecnie. Nie pełni funkcji w rządzie, ale pełni bardzo ważne funkcje, jak powiedziałem, w Platformie, jest aktywny w działalności klubu Platformy.

Z.D.:  No i będzie jutro też pewnie u nas na antenie Jedynki wyjaśniał, jak te relacje wyglądają, o 7.15 w Sygnałach dnia.

Cz.M.: Właśnie.

Z.D.:  W tej chwili premier Tusk powiedział podczas konferencji prasowej, że pierwszym poważnym testem minister Joanny Muchy będzie to, jak przebiegnie mecz na Stadionie Narodowym. Ja mam nadzieję, że nie chodzi o wynik, jaki osiągniemy z Portugalią...

Cz.M.: Też mam taką nadzieję.

Z.D.:  ...bo tutaj jednak bym nie obarczała odpowiedzialnością pani minister. Ale chciałam zapytać, co było tym testem dla Ministerstwa Obrony Narodowej? Co można powiedzieć o takim najważniejszym elemencie, dla premiera oczywiście?

Cz.M.: W momencie, kiedy weszliśmy z ministrem Siemoniakiem, mieliśmy dosyć trudną sytuację związaną z po pierwsze wnioskami związanymi z katastrofą smoleńską, raport ministra Millera. Ustaliliśmy sposób wdrażanie tych zaleceń, to wszystko już funkcjonuje, działa i opinia publiczna po pierwsze została poinformowana o sposobie wdrażania przez nas zaleceń komisji, a po drugie myślę, że przyjęła to jako normalną rzecz do wykonania i po prostu jak najwięcej pracy, jak najmniej dyskusji.

Druga rzecz to taka z punktu widzenia... kolejna rzecz z punktu widzenia kolejnego to były roszczenia rodzin żołnierzy, którzy polegli w Iraku i Afganistanie, ten temat udało nam się rozwiązać. Wydaje się, że już jesteśmy w tej chwili bliscy zbudowania systemu, który będzie działał z automatu. Wszystkie kwestie związane z modernizacją techniczną...

Z.D.:  Czy także o korwecie Gawron rozmawialiście?

Cz.M.: Tak.

Z.D.:   Tej, która będzie pocięta na żyletki, mówiąc krótko.

Cz.M.: Później mówił o tym i pan premier, i minister na konferencji, więc w sposób oczywisty rozmawialiśmy.  Zagadnienia związane z modernizacją techniczną, prościej mówiąc z zakupami, to były też czy może przede wszystkim najtrudniejsze decyzje ostatnich kilku miesięcy. O tym była mowa na spotkaniu z premierem i na konferencji prasowej.

Z.D.:  I ostatnie króciutkie pytanie: ilu kapelanów w wojsku będzie za rok?

Cz.M.: Będzie mniej niż obecnie, dlatego że zmniejszyliśmy Siły Zbrojne, zmniejszamy różnego rodzaju struktury, w tym ordynariaty, w uzgodnieniu, we współpracy z ordynariatami.

Z.D.:  Okaże się, jak ta współpraca będzie wyglądała. Bardzo dziękuję za rozmowę.

(J.M.)