Polskie Radio

Mam swój rozum - komentarze tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 18:13

Przemysław Szubartowicz: Witam państwa w audycji Mam swój rozum, w której podsumujemy mijający tydzień polityczny w następującym gronie: Łukasz Abgarowicz, Platforma Obywatelska...

Łukasz Abgarowicz: Dobry wieczór państwu.

Przemysław Szubartowicz: I Ryszard Czarnecki, Prawo i Sprawiedliwość, witam.

Ryszard Czarnecki: Witam pana, witam państwa, witam pana (...)

Przemysław Szubartowicz: Miał być z nami poseł Robert Biedroń z Ruchu Palikota, nie przyjechał. Może na razie nie przyjechał? Czekamy na niego, w każdym razie umówiony był. Przechodzimy zatem do rozmowy.

Panowie, oczywiście cały tydzień polityczny upłynął pod znakiem kłótni, niewiadomych, znaków zapytania między Platformą Obywatelską a Polskim Stronnictwem Ludowym w sprawie reformy emerytalnej. Mówiło się nawet o tym, że rozpadnie się koalicja, nie dogadali się koalicjanci i dzisiaj Polskie Stronnictwo Ludowe, przedstawiciele PSL-u mówią, że przyszły tydzień będzie kluczowy dla porozumienia z Platformą Obywatelską w sprawie emerytur, ale przyszły tydzień to także protesty, będzie Solidarność, będzie miasteczko przed sejmem. Tak że  może być gorąco. Pan senator Abgarowicz – dojdzie do porozumienia z Polskim Stronnictwem Ludowym czy nie dojdzie?

Łukasz Abgarowicz: Ponieważ to nie była kłótnia, tylko spór, tak to należy kwalifikować, to uważam, że dojdzie do takiego porozumienia, myślę, że sprawa będzie dotyczyła tych wcześniejszych połówkowych, nazwijmy to, emerytur. Wydaje mi się, że zarówno PSL, jak i my mamy wystarczająco duże poczucie odpowiedzialności, żeby się dogadać i tę reformę zrobić i też trzeba sobie powiedzieć bardzo trudnej reformy i takiej niechcianej przez społeczeństwo, nikt nie chce dłużej pracować. A też trzeba sobie powiedzieć, że to jest początek, dlatego bo jeżeli to ma być naprawdę skuteczna reforma, to też musimy mówić o przywilejach (...)

Przemysław Szubartowicz: A pan może potwierdzić, panie senatorze, że w obu partiach jest zgoda na... przynajmniej w Platformie Obywatelskiej, zgoda na emeryturę częściową dla kobiet w wieku 62 lat lub 63 lat, a dla mężczyzn w wieku 65 lat. To byłoby poważne ustępstwo.

Łukasz Abgarowicz: Moim poglądem jest to, że najlepszy jest system jak najbardziej szczelny, szczególnie kiedy się go tworzy. Ja uważam, że problemem głównym jest nie dyskutowanie o tych wcześniejszych emeryturach, tylko o tym, co zrobić poza tym podniesieniem wieku, dlatego bo mamy jeszcze całe wielkie obszary przywilejów, uprzywilejowanych, bo mamy mundurówki i mamy Kartę Nauczyciela, mamy górników, jak te rzeczy bez krzywdy dla tych ludzi porozwiązywać. To jest poważny problem, który nas czeka, że tak powiem, w drugim kroku po uczynieniu tego pierwszego. Ja uważam, że to jest zło konieczne, ale trzeba tutaj jakoś rozmawiać, bo reforma nie jest łatwa i jest bardzo przerażająca dla ludzi. Moim zdaniem te częściowe emerytury mają to do siebie, że one będą raczej zachęcały ludzi do dłuższej pracy.

Przemysław Szubartowicz: Ale dlaczego 67, a nie 62, nie 65, nie 63? Ryszard Czarnecki...

Ryszard Czarnecki: No właśnie.

Przemysław Szubartowicz: Panie pośle, bo w sprawie tych emerytur oczywiście Prawo i Sprawiedliwość mówi, że należy przeprowadzić referendum, wiedząc o tym, że ludzie nie będą chcieli pracować tak długo, bo nikt, przynajmniej tak pokazują badania, tego nie chce.

Ryszard Czarnecki: Może warto posłuchać w związku z tym narodu i może politycy powinni w większym stopniu uwzględniać opinię tych, którzy płacą na to, żeby byli politykami.

Przemysław Szubartowicz: Ale podobno w takich sprawach nie przeprowadza się referendum, dlatego że to są sprawy ustrojowe, sprawy, w których pytanie...

Łukasz Abgarowicz: Może ustrojowe nie, właśnie w ustrojowych można robić referendum.

Ryszard Czarnecki: Ja myślę, że...

Przemysław Szubartowicz: No to w takim razie są to sprawy takie podobno, bo tak twierdzą niektórzy, się nie robi, tak twierdzi Platforma Obywatelska.

Ryszard Czarnecki: Przypomnę, że jest taka...

Przemysław Szubartowicz: Ale dlaczego?

Łukasz Abgarowicz: Zaraz odpowiem.

Ryszard Czarnecki: ...że jest taki podmiot na arenie międzynarodowej, który unika konsekwentnie od szeregu lat referendów, boi się referendów. I teraz (...) kryzysie, nazywa się Unia Europejska. Ja myślę, że warto zwrócić się czasem... nie mówię, że za każdym razem przy każdej sprawie, jak w Szwajcarii, gdzie jest inflacja referendów, jest ich zbyt wiele, ale w sprawach podstawowych, a sprawa emerytur to są sprawy podstawowe, dla emerytów przyszłych, ale też obecnych czasem warto zwrócić się do opinii społeczeństwa. Ja może, wchodząc tutaj słusznie, w to co pan powiedział, w tę żonglerkę, czemu 67, a nie więcej, a nie mniej, no, taki dowcip krąży po sejmie, jak to słychać chóralne „Sto lat, sto lat!” w jednej z sal sejmowych, ktoś się pyta: Zaraz, ktoś ma dzisiaj urodziny? Na co pada odpowiedź: Nie, to Platforma Obywatelska dyskutuje o wieku emerytalnym.

Przemysław Szubartowicz: To ja panu opowiem inny dowcip, który być może nie jest dowcipem, bo Jarosław Gowin uważa, że w sprawie reformy emerytalnej i ewentualnych rozmów z PiS-em PiS, odkąd znalazł się w opozycji, zachowuje się na zasadzie „na złość mamie odmrożę sobie uszy” i konsekwentnie niemal wszystkie reformy próbuje wetować, nawet te w przypadku reformy emerytur mundurowych, za którymi koledzy z PiS-u opowiadali się wtedy, kiedy byli u władzy – tak mówi minister sprawiedliwości.

Ryszard Czarnecki: Jeżeli mamą jest Donald Tusk, to rzeczywiście ja dziękuję, postoję. Natomiast tylko przypominam panu ministrowi, niedawno posłowi...

Łukasz Abgarowicz: I dalej posłowi.

Ryszard Czarnecki: ... obecnie posłowi też, ale kiedyś bez funkcji rządowej, Gowinowi, że w zeszłej kadencji sejmu dwóch marszałków sejmu z ramienia PO do zamrażarki sejmowej wsadziło i przetrzymało 70 projektów ustaw Prawa i Sprawiedliwości, a szereg naszych poprawek, np. przy ustawie refundacyjnej, było odrzucanych tylko dlatego, że one są z PiS-u. Więc lepiej, żeby minister Gowin...

Łukasz Abgarowicz: Ale spróbujmy się skupić...

Ryszard Czarnecki: ...skorzystał z tego, żeby siedzieć cicho.

Przemysław Szubartowicz: Panie pośle, teraz pan senator Abgarowicz odpowie.

Łukasz Abgarowicz: Spróbujmy się skupić na meritum. Wie pan, nie da się przegłosować w referendum tabliczki mnożenia, arytmetyki. Jeżeli mówimy o wieku emerytalnym i wydłużeniu, to zwyczajnie wynika to z arytmetyki. Z arytmetyki najprostszej (...)

Przemysław Szubartowicz: Ale pan powiedział, że to nie jest sprawa ustrojowa, bo to...

Łukasz Abgarowicz: No tak, bo to nie jest prawo ustrojowe.

Przemysław Szubartowicz: No tak, ale dotyczy wszystkich...

Łukasz Abgarowicz: Dotyczy wszystkich i jest niesłychanie ważna...

Przemysław Szubartowicz: ...dotyczy całego państwa i dotyczy wszystkich obywateli, w tym sensie można to potraktować w ten sposób.

Łukasz Abgarowicz: Jest niesłychanie ważna i nie jest to... proszę mi uwierzyć, nie jest to dogodne ani dla Platformy, ani dla nikogo, kto taką reformę przeprowadza. Nie robi się... nie robi się...

Przemysław Szubartowicz: Ale, panie senatorze, we Francji jest inaczej, we Francji jest tendencja odwrotna – nie podwyższania, tylko nawet będzie być może obniżenie do 60 lat.

Łukasz Abgarowicz: Nie, nie, nie (...)

Przemysław Szubartowicz: Ale najpierw Holland musi wygrać wybry.

Łukasz Abgarowicz: Ale nie jest tak prosto. Natomiast zobaczymy, co będzie się mówiło po wyborach, dlatego bo wszystkie kraje europejskie idą do wydłużenia, dlatego bo po prostu coraz dłużej żyjemy. I to jest prosta rzecz, której nie da się zmienić. Chce się zmienić, żebyśmy żyli jak najdłużej, ale musimy też najdłużej żyć. I widzi pan, po to mamy demokrację pośrednią, żeby ktoś wziął odpowiedzialność za te decyzje wbrew oczekiwaniom i marzeniom ludzi, bo to wynika z arytmetyki i w interesie tych ludzi. Tego się nie da głosować. Natomiast sprawy ustrojowe to jest np. model, jak ma wyglądać senat, jak ma wyglądać sejm, takie rzeczy trzeba poddawać, w jakiej strukturze chcemy żyć i (...)

Przemysław Szubartowicz: Tak, przy okazji pamiętam, że Platforma kiedyś chciała likwidacji senatu, panie senatorze.

Łukasz Abgarowicz: No, wie pan, cały czas takie... to jest zapisane w programie, tylko ciągle nie ma możliwości w ogóle zmiany Konstytucji, nie tylko w tak kontrowersyjnym punkcie.

Przemysław Szubartowicz: Ryszard Czarnecki.

Ryszard Czarnecki: To jest jednak arogancja władzy, gdy przedstawiciel władzy mówi: no, słuchajcie no, opozycja, słuchajcie no, społeczeństwo, arytmetyka, uczcie się arytmetyki, to, co my wam mówimy, to prawda objawiona. Więc szacunku dla elektoratu, dla podatników, to nie jest kampania wyborcza.

Łukasz Abgarowicz: Nie no, muszę zareagować, bo...

Ryszard Czarnecki: Ale ja bardzo pana przepraszam, to jest takie ustawianie, deprecjonowanie opozycji...

Łukasz Abgarowicz: Nie, nie...

Ryszard Czarnecki: ...opozycja nic nie wie, a nam, światłym ludziom...

Łukasz Abgarowicz: Nic podobnego.

Ryszard Czarnecki: ...tutaj piękne idee się rodzą. Naprawdę, sprawa emerytalna to jest... kwestia reformy emerytalnej to jest sprawa bardzo poważna. Każda poważna reforma wymaga konsensusu głównych sił politycznych. Nie zadbaliście o to, żeby ten kompromis był w ogóle...

Łukasz Abgarowicz: Panie pośle... Muszę zareagować...

Ryszard Czarnecki: ...a chciałem powiedzieć, że reforma emerytalna w waszym wykonaniu sprowadza się wyłączenie do podwyższenia wieku emerytalnego. To nie jest żadna reforma. Przez pięć lat wydusiliście jedną pseudoreformę, która polega na tym, żeby ludziom podwyższyć wiek emerytalny (...) Na niewiele was stać.

Przemysław Szubartowicz: Dobrze, panie pośle, teraz senator Abgarowicz.

Łukasz Abgarowicz: Może pozwoli pan, że ja spróbuję merytorycznie, a nie inwektywami...

Ryszard Czarnecki: (...) merytorycznie.

Łukasz Abgarowicz: Jest tak, że ja z najwyższym szacunkiem odnoszę się...

Ryszard Czarnecki: Przekonajcie koalicjanta (...)

Przemysław Szubartowicz: Panie pośle, teraz senator Abgarowicz.

Łukasz Abgarowicz: ...do bardzo wielu parlamentarzystów z opozycji. Problem polega na tym, że odpowiedzialność ponosi. Wy macie ten luksus, że nie odpowiadacie za to, co mówicie i za to, co proponujecie, bo wiecie, że nie będzie przegłosowane. Odpowiedzialność teraz my mamy... Proszę mi nie przerywać teraz, panie pośle...

Ryszard Czarnecki: Przecież nawet nie próbuję.

Łukasz Abgarowicz: Bo tak właśnie wygląda sytuacja. Jest to... Gdybyście byli u władzy, tak samo byście musieli... tak samo byście dążyli do przeprowadzenia tej reformy. Uczciwość polega na tym, żeby usiąść i rozmawiać. I gesty wokół tego, co jest oczywiste, jak deregulacja, nie zmieniają tego, że staracie się zwyczajnie wszystko torpedować, wiedząc, że...

Ryszard Czarnecki: Ale co pan w ogóle opowiada?

Łukasz Abgarowicz: Niech sobie zrobi to Platforma z największym wysiłkiem.

Ryszard Czarnecki: Ale niech pan zejdzie na ziemię z obłoków władzy, otóż jeżeli (...)

Łukasz Abgarowicz: Jestem na ziemi. I jeszcze jedno (...)

Przemysław Szubartowicz: Panowie... [szum głosów obu panów]

Łukasz Abgarowicz: Nie, nie, nie, ciągle nie skończyłem kwestii, panie pośle ...

Ryszard Czarnecki: (...)

Łukasz Abgarowicz: Proszę (...)

Przemysław Szubartowicz: Panowie, za chwilę będę interweniował bardzo brutalnie.

Łukasz Abgarowicz: Chcę powiedzieć, że nie mówimy prawdy objawionej. Mówimy to, co mówią wyliczenia, co mówi GUS, co mówią wszelkie analizy. To pokazujemy, to jest rzeczywistość i nie przez nas stwierdzona.

Ryszard Czarnecki: To wasz koalicjant, PSL, stwierdził wyraźnie, że wy nawet żadnych porządnych, poważnych wyliczeń żeście nie przedstawili. Wy mówicie o jakiejś w cudzysłowie „reformie”, a robicie taki pasztet, nie jesteście w stanie załatwić w ramach własnej rady ministrów. Wy pouczacie innych, to lubicie i to wam świetnie wychodzi. Gdybyście chcieli rzeczywiście usiąść do stołu, to byście usiedli do stołu, a nie robili propagandową szopkę wokół tego. Przekonajcie opinię publiczną, przekonajcie związki zawodowe, przekonajcie własnego koalicjanta. Nawet tego żeście nie zrobili. Naprawdę.

Przemysław Szubartowicz: Proszę państwa, panie senatorze, to ja zapytam teraz może o polityczny aspekt tej sprawy, bo rozumiem, że to jest rozmowa o tym, czy reforma powinna być przeprowadzona, czy nie powinna. Jeśli państwo uważacie, że powinna być, to czy Platforma Obywatelska jest w stanie zrezygnować z poparcia PSL-u, nawet chwilowego, na rzecz pomocy uzyskanej od Ruchu Palikota na przykład, czyli zrobić reformę z kimś innym, na innych zasadach, a potem wrócić do koalicji.

Łukasz Abgarowicz: Wie pan, to nie jest takie proste. My jesteśmy zdecydowani absolutnie, żeby zrobić ten pierwszy krok reformy, bo jak powiedziałem, czekają nas mundurówki, czeka nas Karta Nauczyciela...

Przemysław Szubartowicz: KRUS?

Łukasz Abgarowicz: KRUS również, bardzo wiele rzeczy nas czeka...

Ryszard Czarnecki: No, no, proszę.

Łukasz Abgarowicz: To jest też trochę przedbieg dotyczący KRUS-u...

Ryszard Czarnecki: No to mamy niusa, mamy niusa, w Polskim Radiu...

Łukasz Abgarowicz: To wszystko nas...

Ryszard Czarnecki: ...pan senator ujawnił, że szykuje się atak na polskich rolników.

Łukasz Abgarowicz: To wszystko nas... Ja nie mówię, że atak, ale to wszystko wymaga... Te zmiany, panie pośle, są zapowiedziane i przyjęte...

Przemysław Szubartowicz: Ale co na to koalicjant? Ja właśnie dlatego pytam teraz o kontekst koalicji, koalicjanta. Czy pan sobie wyobraża, że ta koalicja przetrwa, jeśli PSL tak mocno protestuje przeciwko tej reformie, a przynajmniej chce ją bardzo modyfikować? I wyobrażam sobie, co będzie się działo przy ewentualnym dotykaniu KRUS-u.

Łukasz Abgarowicz: To znaczy jest pewna granica reform, które musimy przeprowadzić. I jeżeli nie będzie to możliwe, to uważam, że lepsze są wcześniejsze wybory niż trwanie bez tych zmian, które koniecznie w Polsce trzeba przeprowadzić. To jest mój pogląd na ten temat. I w związku z tym uważam...

Przemysław Szubartowicz: A jeśli okaże się, że...

Łukasz Abgarowicz: ...że co do pewnych zmian, które trzeba zrobić w interesie przyszłości Polski i Polaków, jest non posumus, to znaczy jeżeli...

Przemysław Szubartowicz: A jeżeli nie będzie tego porozumienia w przyszłym tygodniu?

Łukasz Abgarowicz: ...jeżeli nie potrafimy zbudować większości, idźmy do wyborów. Tak wygląda w moim...

Przemysław Szubartowicz: Ale Platforma jest podzielona w tej sprawie.

Łukasz Abgarowicz: No... Mówię w tej chwili o moim poglądzie.

Przemysław Szubartowicz: Ryszard Czarnecki. Wolałby pan wcześniejsze wybory czy jednak to, żeby koalicja wzięła odpowiedzialność za tę reformę i dokończyła jednak, mimo że państwu, Prawu i Sprawiedliwości się to nie podoba?

Ryszard Czarnecki: To nie jest kwestia koncertu życzeń, a przypomnę, że ta koalicja uzyskała mandat, wygrała wybory. Robienie kosztownych wyborów co pół roku czy co rok chyba nie jest w czasach kryzysu najlepszym pomysłem, chociaż zapewne ich wynik byłby znacznie odmienny od tego, jaki był pół roku temu i może to dla Polski byłoby na dłuższą metę korzystniejsze. Natomiast myślę, że jak na razie to jest trochę political fiction, nie sądzę, żeby były wybory wcześniejsze...

Łukasz Abgarowicz: Ja również tak myślę.

Ryszard Czarnecki: Zamiast dywagować o wyborach wcześniejszych, przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, bo takie sugestie puszczają, straszą PSL, który ma problemy z przekroczeniem progu 5%, lepiej, żeby przedstawiciele Platformy Obywatelskiej przygotowali coś poważnego, solidnego, a nie uprawiali propagandy o sprawach reformy emerytalnej...

Przemysław Szubartowicz: Panie pośle, a Prawo i Sprawiedliwość...

Ryszard Czarnecki: ...w cudzysłowie biorąc (...)

Przemysław Szubartowicz: A Prawo i Sprawiedliwość rozmawiało z ministrem Gowinem w sprawie deregulacji zawodów.

Ryszard Czarnecki: Tak.

Przemysław Szubartowicz: Będziecie współpracować w Platormą?

Ryszard Czarnecki: Jak najbardziej w różnych sprawach, które...

Przemysław Szubartowicz: No, w sprawie reformy emerytalnej nie chcecie.

Ryszard Czarnecki: Znaczy w sprawie pseudoreformy emerytalnej będziemy odrzucali nieprzygotowane propozycje rządu, za którymi nie stoją żadne wyliczenia. W sprawie deregulacji, ponieważ to była kiedyś, przypomnę, inicjatywa Prawa i Sprawiedliwości, rządu premiera Kaczyńskiego, rządu PiS-u, oczywiście tak. Ale także w innych sprawach będziemy współpracowali z rządem PO/PSL, jeżeli będą fajne, uczciwe, porządne projekty, dobrze przygotowane, merytoryczne, oczywiście podniesiemy za nimi rękę. Natomiast jeżeli to będzie pic na wodę fotomontaż, jakaś propaganda, jak w sprawie pseudoreformy, podwyższenia wieku emerytalnego de facto, to nie.

Łukasz Abgarowicz: To jest dokładnie policzone. Nie było policzone istotnie w pewnym momencie rozmowy, rozmaite warianty tych częściowych emerytur...

Ryszard Czarnecki: A czemu nie było policzone?

Łukasz Abgarowicz: Dlatego bo padały propozycje znienacka – 30, 50, 60% to nie było policzone...

Ryszard Czarnecki: No dobrze, ale występujecie o podwyższeniem wieku emerytalnego, a nie macie policzonego tego?

Łukasz Abgarowicz: Nie, nie, nie, mówimy o wewnętrznych rozmowach, natomiast doskonale mamy policzone, co będzie, jak zrobimy tę reformę i co będzie, jak jej nie zrobimy. Natomiast ponieważ w trakcie rozmów padały propozycje 30-, 60-, 70-procentowej częściowej emerytury w określonym wieku, to te warianty nie były rzeczywiście przeliczone. Ale nie dotyczy to samej zasadniczej potrzeby zrobienia tej reformy, wydłużenia czasu pracy i te rzeczy są starannie wyliczone, dobrze wyliczone nie tylko przez nas, przez rozmaite ośrodki zajmujące się demografią, również przez GUS. I na ten temat informacja jest powszechna. Również przygotowana starannie przez rząd, dlatego bo są na ten temat wyliczenia. Tak że proszę nie mówić, że nie ma wyliczeń.

Ryszard Czarnecki: Jan Krzysztof Bielecki, szef doradców premiera, oświadczył w jednej z telewizji, że takich wyliczeń nie było. Więc dzisiaj panowie decydujcie, czy były, czy nie były i jak szerokie były.

Łukasz Abgarowicz: Co do częściowych emerytur oczywiście, że nie (...)

Przemysław Szubartowicz: Proszę państwa, w tej sprawie... oczywiście w tej sprawie wszystko albo przynajmniej część wyjaśni się w przyszłym tygodniu. Ja bym chciał, żebyśmy jeszcze prawie na koniec naszej audycji skomentowali jeszcze kwestię następującą. Pojawiło się takie doniesienie –według Gazety Wyborczej Jarosław Kaczyński jako premier mógł przekazać próbkę DNA Andrzejowi Lepperowi, który miał sprawdzać, czy jest ojcem dziecka Anety Krawczyk. I ta sytuacja pozwoliła – taka jest interpretacja tego – PiS-owi trzymać się Samoobrony i Samoobrona nie była wtedy partią, która stawiała warunki podczas ważnych głosowań. Czy taka sytuacja jest możliwa? Oczywiście rzecznik PiS-u zaprzecza, że coś takiego miało miejsce, ale jednak w zeznaniach Wojciecha Wierzejskiego pojawiły się takie doniesienia.

Ryszard Czarnecki: No cóż, eksposeł LPR–u w tej sprawie czerpie swoją, nazwijmy to, „wiedzę” w cudzysłowie ze źródeł, że tak powiem, no, nie z pierwszej ręki, tak delikatnie mówiąc. To, że rzecznik PiS-u zaprzecza, to jest oczywiście ważny fakt, ważniejszy jeszcze...

Przemysław Szubartowicz: Ale była ta koalicja...

Ryszard Czarnecki: ...że zaprzecza premier Kaczyński...

Przemysław Szubartowicz: ...PiS, Samoobrona, LPR.

Ryszard Czarnecki: Tak. I wydaje mi się, że jak tylko jakiś problem ma poważny gospodarczy – no, benzyna za 6 złotych niedługo, rośnie dług publiczny, drożyzna potworna, wzrasta bezrobocie – jak ma jakieś problemy rząd Platformy i PSL-u, no to natychmiast odgrzewanie jakichś kotletów, starych kotletów antypisowskich i mówienie, że Jarosław Kaczyński jest be czy coś tam zrobił. Dajmy spokój, z brudnego palca rzecz wyssana. Zajmijmy się gospodarką...

Przemysław Szubartowicz: Czyli nie było nadużycia władzy według pana.

Ryszard Czarnecki: ...a nie takimi bzdurami, bo to naprawdę hatko słuchać, szkoda słuchać.

Przemysław Szubartowicz: Pan senator Abgarowicz.

Łukasz Abgarowicz: No cóż, ja muszę powiedzieć, że te informacje nie pochodzą z żadnego kręgu polityków związanych z nami, tylko z dawnej koalicji tworzonej przez PiS. Ale ja nie będę tego komentował, bo ja nie potrafię się do tego odnieść, uważam, że są odpowiednie służby do tego, żeby (...)

Przemysław Szubartowicz: Prokuratura ma sprawdzić, czy mogło do tego dojść, czy nie.

Łukasz Abgarowicz: Oczywiście, to zostanie sprawdzone i uważam, że wrzucanie choćby nie... w stosunku do istotnych polityków, choćby i nie darzonych przeze mnie sympatią, czymś niesprawdzonym jest pomówieniem. Ja uważam, że pewien poziom, pewna liga polityków powinna być pod ochroną przed takim, ot, mówieniem. Owszem, powiedział, sprawdzi prokuratura, będzie wiadomo, będzie można mówić tak albo nie, a nie można deprecjonować ważnych (...) w polityce (...)

Przemysław Szubartowicz: I ostatnia sprawa, krótki komentarz obu panów...

Łukasz Abgarowicz: Panie pośle, to jest mój stosunek do sprawy, która dotyczy pana lidera. Uważam, że póki coś jest niesprawdzone, odrzucam to.

Ryszard Czarnecki: Bardzo uważnie słuchałem i za tę opinię bardzo dziękuję.

Przemysław Szubartowicz: Panowie, ostatnia sprawa, prośba o krótki komentarz. Polska nie powinna się spieszyć z wejściem do strefy euro – tak uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

Łukasz Abgarowicz: Wszyscy tak uważamy. [śmiech]

Ryszard Czarnecki: Prezes Belka mówił o tym już parę miesięcy temu. Rozsądny, racjonalny głos. Spora część ekonomistów, chyba większość w tej chwili, uważa, że to wchodzenie w czasie kryzysu w turbulencje, niech Polska ma możliwość elastycznego kursu, niech ma resory, że tak powiem, dzięki własnej narodowej walucie. Myślę więc, że te prognozy, że Polska nie wejdzie przed 2020 rokiem...

Przemysław Szubartowicz: No ale wejście do strefy euro mogłoby być takim dodatkiem do integracji, a wręcz elementem tejże.

Ryszard Czarnecki: Tylko nie kosztem polskich podatników, polskich wyborców, bo na to polscy politycy nie powinni pozwolić.

Przemysław Szubartowicz: Panie senatorze? Strefa euro?

Łukasz Abgarowicz: Wejście do ustabilizowanej, dobrze stojącej strefy euro to jest jak najbardziej korzystne, ale nie do takiej, która właściwie nie wiadomo, jaki los ją czeka. Podzielam absolutnie pogląd, że lepiej pozostawać póki co przy własnej walucie i wykorzystywać to, dlatego bo korzystamy na tym, co tu dużo mówić, w tej chwili.

Przemysław Szubartowicz: Panowie zgadzają się z szefem...

Ryszard Czarnecki: Już Donald Tusk nie proponuje, żebyśmy wchodzili w 2011 czy 12 roku, jak kiedyś proponował. Tak tylko przypomnę jako historyk–archiwista (...)

Przemysław Szubartowicz: Panowie zgadzają się z szefem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką, ale jednak większą część audycji poświęciliśmy dzisiaj kwestii reformy emerytalnej. W przyszłym tygodniu również ta kwestia będzie bardzo ważna. No, cały czas koalicjanci nie są dogadani, mówiąc kolokwialnie. Łukasz Abgarowicz...

Łukasz Abgarowicz: Dziękuję bardzo.

Przemysław Szubartowicz: Ryszard Czarnecki.

Ryszard Czarnecki: Dziękuję.

Przemysław Szubartowicz: Dziękuję bardzo. Niestety Robert Biedroń zaproszony do studia z Ruchu Palikota nie dojechał, nie wiemy, co się dzieje, może kiedyś się pojawi. Przemysław Szubartowicz, do usłyszenia.

(J.M.)