Polskie Radio

Dyr. Jedynki Kamil Dąbrowa w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 14:07

Jedynka żegluje w dobrym kierunku

Polskie Radio Trójka: 18 kwietnia 86 lat temu o godzinie 17.00 popłynęły w eter następujące słowa: „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480”. I tak właśnie narodziła się radiowa Jedynka. I w studiu gość: Kamil Dąbrowa, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Dzień dobry.

Kamil Dąbrowa: Dzień dobry, witam serdecznie. A potem, dodam, rozległy się pierwsze takty Poloneza A-dur Chopina. Tak było dokładnie 18 kwietnia 1926 roku w Warszawie.

Jesteście starsi. 36 lat.

Jesteśmy, ale  chcę powiedzieć, że to taka dobra świecka tradycja, że na urodziny Trójki dyrektor Magda Jethon gości w Jedynce, no i bardzo przyjemny rewanż, za który dziękuję.

No bo jesteście naszą starszą siostrą.

Tak, jesteśmy trochę starszą siostrą, ale tym starszeństwem jakoś nie chcemy się wyróżniać bardzo szczególnie. No, lata lecą, nie ma co ukrywać i metryki nie da się sfałszować, prawda?

Ja bym troszeczkę sparafrazował pewną piosenkę, pytając pana dyrektora o ten jubileusz. Tak samo sobie pomyślałem, to właściwie przyjemna piosenka, która kiedyś miło strzygła w uszy „W kniejach i dąbrowach przygoda już się chowa”. No to, panie dyrektorze, Jedynka to jest przygoda, misja, powinność, co to jest dla pana?

To jest na pewno przygoda bardzo przyjemna, misja, obowiązek, no i chęć robienia dobrego radia po prostu, chęć nadawania nowej jakości radiowej Jedynce, a Jedynka potrzebuje tej nowej jakości, nie ma co ukrywać. A zatem przygoda i wyzwanie oczywiście wielkie. Ja sobie takie równanie całkiem niedawno ułożyłem, że nowoczesność plus tradycja równa się współczesność. I to jest równanie o Jedynce. Jedynka ma być współczesna przede wszystkim, ma faktycznie odnosić się do tradycji, ale w sposób nowoczesny, ma być blisko ludzi i mam nadzieję, że taka powoli się staje.

No bo tak to bywa, że tradycja jest pewną zaletą, to, że pracują tam doświadczeni i profesjonalni pracownicy, ale z drugiej strony czasami firmy tego rodzaju mogą mieć problem z przyjęciem zmiany, z dostrzeżeniem tego, że świat na zewnątrz idzie w troszkę innym kierunku niż ten świat, który jest wewnątrz firmy.

Ten świat bardzo tradycyjny, to prawda. I z tym się zderzam. Musimy pamiętać o tym, że jedni odchodzą, inni przychodzą. I to jest pewna istota zmiany i pewna logika tej zmiany. Ani wy, ani ja nigdy nie będziemy w tym samym miejscu. Kiedyś pewien mądry człowiek powiedział Panta rei i ja się tego trzymam. Wszystko płynie i płyną również fale eteru, płynie muzyka, ale zmieniamy się my jako ludzie w radiu.

W którą stronę płynie Jedynka?

Myślę, że w dobrą stronę, że żeglujemy w dobrą stronę i będziemy trzymać się tego dobrego kursu, tak mi się wydaje.

Przy okazji coś ustalmy, bo to w dalszym ciągu, tak jak rozmawiamy o pewnej tradycji, o urodzinach, nie jest do końca jasne. Więc jakby u źródła pytając, otrzymamy zapewnienie, iż będziemy wiedzieć. To jest oficjalnie Jedynka czy Program 1 Polskiego Radia?

Jedynka Polskie Radio oczywiście.

Jedynka Polskie Radio. Jedynka.

Absolutnie Jedynka, natomiast Program Pierwszy Polskiego Radia to nazwa, która będzie funkcjonowała i ja nie chcę od niej uciekać, nie chcę mówić, że nie ma takiej nazwy. Jest, oczywiście, dla wielu słuchaczy jesteśmy Programem Pierwszym, dla tych, którzy dzwonią, albo Pierwszym Programem Polskiego Radia, bo tak faktycznie było historycznie. Przypomnę – 18 kwietnia 26 roku powstała rozgłośnia Polskiego Radia w legendarnym studiu przy ulicy Kredytowej 1. Ja sobie patrzę w takie notatki, które przyniosłem...

A też nie pamiętasz.

Wiesz co? Właśnie z trudem sięgam do tych dni, kiedy to było, 86 lat temu, studio znajdowało się przy ulicy Narbutta 29, no i właśnie stamtąd popłynął Polonez Chopina po raz pierwszy.

My często tak mówimy, to jest taka trochę nasza radiowa kuchnia, słuchacze być może tego nie wiedzą, bo oficjalnie to jest tak, że ten gmach mieści się przy Alei Niepodległości...

Ale mówimy często „na Malczu”.

Właśnie, co dzisiaj „na Malczu”? Co w korytarzach „na Malczu”?

O, dzisiaj w korytarzach „na Malczu” bardzo dużo, i to od samego rana. W Sygnałach dnia był Tadeusz Sznuk, który właśnie opowiadał o tradycji, taka żywa, powiedziałbym, tradycja Sygnałów dnia, radiowiec-legenda, człowiek-legenda, który wracał do ciekawych wydarzeń, anegdot. A przede wszystkim życzenia, życzenia od ludzi wielkich i sławnych. Nie chcę nikogo wymieniać, żeby nikogo nie pominąć, ale  najprzyjemniejsze są życzenia od słuchaczy, które faktycznie płyną szerokim strumieniem.

Potem kolejna, można powiedzieć legendarna pozycja radiowej Jedynki Cztery pory roku i takim łącznikiem między Sygnałami dnia  a Czterema porami roku był Andrzej Matul, który pojawił się również u nas i wspominał tam zagadki również o słynnych radiowcach radiowej Jedynki.

I tak właściwie przez cały dzień. W Popołudniu zapracowany Daniel Wydrych, który żadnej pracy się nie boi, wszyscy świętują, a on pracuje, pokaże, co się będzie działo i właściwie przez cały dzień będziemy pokazywali również taką moc radiowej Jedynki, moc Polskiego Radia w ogóle.

Korespondenci zagraniczni, ci wszyscy, którzy tworzą, którzy są w ważnych momentach i w ważnych miejscach, gdy coś się dzieje.

Będą również radiowcy z naszej Redakcji Muzycznej, czyli takie filary: Maria Szabłowska, Zbyszek Krajewski, program będzie prowadził po godzinie 14 Paweł Sztompke. A zatem Muzyczna Jedynka i też specjalni goście: Wojciech Trzciński, Marek Gaszyński, też żywe legendy.

A na koniec oczywiście koncert, no bo bez koncertu nie ma świętowania i nie ma świętowania bez koncertu. Janusz Radek w Studiu Lutosławskiego pojawi się o godzinie 19, koncert, będą życzenia, ale przede wszystkim płyta Janusza Radka, którą radiowa Jedynka promuje.

Chcielibyśmy życzyć przede wszystkim, bo jeżeli pan dyrektor powiedział o tradycji połączonej z nowoczesnością, co się równa współczesność...

Tak.

...czy teraźniejszość, no to ja się domyślam, że najważniejszy we wprowadzaniu tego równania w życie, ono nie ma zbyt wielu niewiadomych, i oby tak było, ale najważniejszy we wprowadzaniu tego równania w życie jest spokój, więc przede wszystkim życzymy spokoju. Jak byśmy powiedzieli stu lat, no to nie, to bylibyśmy nie fair.

Przynajmniej dwustu.

Przynajmniej dwustu, oczywiście. No i co, będziemy tam wpadać do was czasami „na Malcza”.

Zapraszamy, oczywiście.

A wy wpadajcie do nas.

A my wpadamy do was. No i tak właśnie powinno być, Trójka z Jedynką, Jedynka z Trójką.

I wpadł do nas Kamil Dąbrowa, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

Dziękuję bardzo.

(J.M.)