Szanowni Państwo!
Po raz jedenasty obchodzimy 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym dniu Polacy w kraju łączą się myślami z tymi, którzy mieszkają na stałe z dala od Polski, coraz częściej już urodzonymi za granicą, ale świadomymi swoich korzeni. Inicjując Ustawę o dniu Polonii i Polakach za granicą, Senat Rzeczpospolitej oddał hołd i wyrazy wdzięczności tym, którzy przebywając stale poza krajem, działają na rzecz prestiżu i pozycji Polski w świecie.
W roku 2012 minie 90 lat od pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu, przywróconego Rzeczpospolitej przez Konstytucję Marcową po ponad stu latach niewoli. Właśnie w tamtym okresie ukształtowała się tradycja patronowana przez Senat rodakom rozsianym po całym świecie.
W bieżącym roku mija również 15. rocznica przyjęcia obecnej Konstytucji. Uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w 1997 roku, nawiązując w Preambule do najlepszych tradycji I i II Rzeczpospolitej, przyjęła zobowiązanie do udzielania pomocy Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związku z narodowym dziedzictwem.
Od początku swego istnienia Senat przywiązywał ogromną wagę do spraw związanych z Polakami żyjącymi w diasporze i do problemów migracji. Mam nadzieję, że zmiana sposobu wspierania środowisk polskich na świecie, jaka dokonała się w tym roku, nie wpłynie negatywnie na realizację przez państwo polskie tego zaszczytnego obowiązku.
Z okazji Dnia Polonii życzę wszystkich rodakom przebywającym z różnych przyczyn za granicą, aby byli zawsze przekonani, że Ojczyzna o nich pamięta. Pragnę was zapewnić, że w dalszym ciągu Polska będzie was wspierać. Raz jeszcze wszystkim moim rodakom mieszkającym poza krajem życzę sukcesów w życiu osobistym, spełnienia marzeń i zapraszam do odwiedzania ojczyzny.