Polskie Radio

Raport Amnesty International o karze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 16:50
Kara śmierci budzi kontrowersje wśród społeczeństw na całym świecie. Jej zwolennicy chcą eliminowania jednostek stanowiących zagrożenie, natomiast przeciwnicy twierdzą, że egzekucje nie mają wpływu na statystyki przestępczości. Amnesty International opublikowało raport na temat zasadności kary śmierci. Wniosek? Jest lepiej, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia.
Audio
  • Aleksandra Zielińska o raporcie Amnesty International
Raport Amnesty International o karze śmierci
Foto: flickr/truthout.org

- Państwem, w którym odbyło się najwięcej egzekucji były Chiny. Niestety, nie możemy określić ich dokładnej liczby ze względu na tajemnice państwową obowiązującą w tym kraju. Wiemy, że jest to liczba wielokrotnie przewyższająca ilość egzekucji wykonywanych we wszystkich innych krajach łącznie. Pomijając ten kraj, w 2012 r. , 75 proc. wszystkich egzekucji dokonano w Iranie, Iraku i Arabii Saudyjskiej- mówiła Aleksandra Zielińska z Amnesty International, która była Gościem PR24.

Aleksandra
Aleksandra Zielińska, foto:PR24/PJ

Jedynym europejskim krajem, który nadal wykonuje karę śmierci jest Białoruś. Pod tym względem nasz wschodni sąsiad, pozostaje wciąż ciemnym punktem na mapie kontynentu.


- Jeżeli chodzi o pozostałe regiony świata, to niepokojącym zjawiskiem jest przywrócenie kary śmierci w Japonii i Indiach. Pamiętajmy, że stosowanie kary śmierci w żadnym stopniu nie pełni funkcji odstraszającej, ponieważ większość poważnych przestępstw nie jest najczęściej w pełni zaplanowana.

W Polsce niedawno wznowiono dyskusję publiczną na ten kontrowersyjny temat. Według statystyk większość naszych rodaków byłaby skłonna uznać egzekucję, jako karę za najcięższe przestępstwa:


- Kampania na rzecz zniesienia kary śmierci przynosi skutki. Każde działanie, które nasila nacisk opinii publicznej może sprawić, że kara śmierci zostanie zniesiona w kolejnych państwach - przekonywała Aleksandra Zielińska.

 

PR24/PJ