Polskie Radio

Młodzi w kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:14
Rusza kampania promująca edukację filmową "Oglądam, czuję, myślę – młodzi w kinie". Jaką rolę w życiu współczesnych nastolatków odgrywa kino? Jaki ma wpływ na ich emocje i postawy?
Audio
  • 28.05 Karol Kwiatkowski o akcji Oglądam, czuję, myślę

Źr.
Źr. flickr.com, autor: midorisyu.

Stowarzyszenie "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" we współpracy z socjologami przygotowało pierwszy w Polsce raport na temat stosunku polskich nastolatków wobec kina. Zbadano, jak odbierają filmy poruszające tematy konsumpcjonizmu, wielokulturowości, buntu, empatii i tożsamości. Z raportu wynika, że film mocno wpływa na emocje, przemyślenia i postawy młodych ludzi i ułatwia zrozumienie siebie oraz innych.
- Nie oznacza to, że młodzi widzowie będą bezkrytycznie kopiować to, co zobaczą w kinie. Film raczej wywołuje u nich refleksje i umożliwia zrozumienie zjawisk i kultur z którymi nie stykają się na co dzień – mówi Karol Kwiatkowski członek stowarzyszenia "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej".
Czego młodzi ludzie szukają w kinie? Z badań wynika, że brakuje im filmów poruszających problemy społeczne, takie jak konsumpcjonizm, dyskryminacja, uzależnienia.
-  Co ciekawe, większość nastolatków na premiery i hollywoodzkie superprodukcje chodzi do kina w grupie przyjaciół, natomiast poważne filmy poruszające drażliwe tematy woli oglądać w samotności. Nie chcą okazywać przy innych swoich emocji, ale często później dzielą się swoimi wrażeniami na forach i czatach internetowych.
PR24