- Tadeusza Mazowieckiego poznałam w latach 70. - wspominała Izabela Dzieduszycka, działaczka Klubu Inteligencji Katolickiej. - Spotykaliśmy się w KIK-u, gdzie prowadziłam sekcję rodzin. Michał, jeden z jego synów, uczestniczył w organizowanych przez nas obozach i wycieczkach, więc Tadeusz Mazowiecki bardzo się interesował sekcją rodzin, zarówno ze względów osobistych, jak i społecznych. Uważał, że wychowanie młodzieży jest niezwykle ważne, a działalność KIK-u była nastawiona na taką pracę. Rozmowy z nim były cenne, miał szereg bardzo mądrych uwag o problemach młodych ludzi - dodała.
Zobacz serwis specjalny poświęcony TADEUSZOWI MAZOWIECKIEMU>>>
Prof. Henryk Samsonowicz, historyk, w latach 1989-1991 minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, opowiadał o politycznych i społecznych celach byłego premiera. - Tadeusz Mazowiecki oczekiwał reformy nauczania, która umożliwiłaby wprowadzenie młodego pokolenia na zupełnie nową platformę wiedzy o Polsce, o świecie, o wartościach, które należało kultywować - mówił. - Mnie szczególnie interesowało to, co chciał zrobić na polu nauk humanistycznych, zajmował się jednak także reformą nauczania w zakresie fizyki i matematyki. Chodziło mu o to, żeby wychować obywatela polskiego, który byłby skłonny stawić czoła tym wszystkim wyzwaniom, które go czekają. Chciał przede wszystkim wykształcić samodzielność myślenia - powiedział.
- Widzę w Tadeuszu Mazowieckim niejako podwójną postać - ciągnął prof. Henryk Samsonowicz. - To polityk, który w naszej tysiącletniej historii zasłużył sobie na miejsce szczególne, ale też przywódca, który potrafił słuchać argumentów, nawet takich, które mu początkowo nie trafiały do przekonania. To coś zupełnie wyjątkowego, zupełnie innego od organizacji struktury wodzowskiej. Tadeusz Mazowiecki był dla mnie wzorem człowieka, który potrafił korzystać ze słuchania innych. Był przy tym niesamowicie cierpliwy. Rady wydziału, które zaczynały się około godz. 16.., niejednokrotnie kończyły się około 4.00 nad ranem. Tadeusz Mazowiecki musiał wysłuchać wszystkich uwag, rad, opinii, po to, by móc samemu podjąć decyzję, którą uważał za najbardziej słuszną - opowiadał.
Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności. Nagrania archiwalne w serwisie specjalnym portalu PolskieRadio. pl >>>
Tadeusza Mazowieckiego wspominali także o. Wacław Oszajca, jezuita, teolog, dziennikarz i poeta, oraz prof. Roman Kuźniar, politolog, dyplomata, doradca prezydenta RP, a także prof. Wiktor Osiatyński, z którym łączyliśmy się telefonicznie. Ponadto wysłuchaliśmy głosu Mai Komorowskiej.
Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.
mc
***
Tadeusz Mazowiecki zmarł nad ranem 28 października w wieku 86 lat. Był jednym z najwybitniejszych powojennych polskich polityków. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, stając się jednym z akuszerów porozumień opozycji z władzą komunistyczną, które zapoczątkowały zmiany ustrojowe w Polsce.