Polskie Radio

Żałoba narodowa i pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 10:30
Z Pałacu Prezydenckiego ruszył kondukt z trumną z ciałem Tadeusza Mazowieckiego. Orszak przejdzie Krakowskim Przedmieściem do archikatedry świętego Jana.
Audio
  • Relacja Sylwii Białek (IAR): pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego
Pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego w pałacu prezydenckim w Warszawie
Pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego w pałacu prezydenckim w WarszawieFoto: PAP/EPA

Uroczystości pogrzebowe mają charakter państwowy. O północy rozpoczęła się żałoba narodowa po śmierci pierwszego niekomunistycznego premiera Polski. Jednodniową żałobę narodową ogłosił prezydent Bronisław Komorowski. W czasie jej trwania flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.

Uroczystości żałobne rozpoczną się o godzinie 11. w katedrze świętego Jana na warszawskiej starówce. Odbędzie się tu uroczysta msza żałobna, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W koncelebrze wezmą udział m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk i prymas Czech kard. Dominik Duka. Podczas mszy obecni będą przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.

Po zakończeniu mszy trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego zostanie przewieziona do kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Laskach pod Warszawą, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa.

(źr. wideo: TVN24/x-news)

 

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej - zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat. W PRL był działaczem opozycji, w latach 90. wysłannikiem ONZ na Bałkanach, ostatnio doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego odegrał przełomową rolę w ewolucyjnym procesie przenoszenia władzy z dawnego obozu PZPR do Solidarności. Przeprowadził gruntowne zmiany ustrojowe. Wprowadził swobody obywatelskie, zmienił godło i nazwę państwa, a także dokonał zmian w konstytucji. Rząd realizował też tzw. plan Balcerowicza, który uruchomił reformy gospodarcze, w tym urynkowienie gospodarki i procesy prywatyzacyjne. Przywrócił także samorządność w Polsce i znaczenie społeczności lokalnej. W sejmowym expose sprzed 24 lat, Tadeusz Mazowiecki powiedział między innymi, że utożsamia się z ideałami "Sierpnia". Dodał, że tylko solidarne działanie wszystkich Polaków pozwoli naszemu krajowi osiągnąć sukces.

Rząd Mazowieckiego przeniósł władzę z PZPR do ”Solidarności” >>>

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji. Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji i posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Został odznaczony Orderem Orła Białego

IAR/PAP/agkm

Czytaj także

Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego w niedzielę 3 listopada

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 20:42
Uroczystości żałobne odbędą się o godz. 11.00 w Warszawie w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent: w niedzielę żałoba narodowa po śmierci Tadeusza Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 07:59
Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił 3 listopada żałobę narodową.Tego dnia odbędzie się pogrzeb pierwszego w powojennej Polsce premiera, który nie wywodził się z partii komunistycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W sobotę będzie można oddać hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 13:09
Trumna z ciałem byłego premiera zostanie wystawiona w Pałacu Prezydenckim. Wartę honorową będą przy niej pełnili bliscy i przyjaciele, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki. Pożegnanie w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 16:40
W niedzielę 3 listopada, w dniu żałoby narodowej, Program Pierwszy Polskiego Radia towarzyszy słuchaczom w pożegnaniu Tadeusza Mazowieckiego, który zmarł 28 października w Warszawie w wieku 86 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oddać hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 12:30
Między godziną 10 a 18 wszyscy chętni mogą oddać hołd byłemu premierowi. Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego została wystawiona w kaplicy Pałacu Prezydenckim. Pogrzeb odbędzie się w niedzielę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowi przywódcy pożegnali Tadeusza Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 17:28
- Wpływ Tadeusza Mazowieckiego na stworzenie zjednoczonej i wolnej Europy nigdy nie będzie zapomniany - napisał prezydent USA Barack Obama w depeszy kondolencyjnej. Pożegnania napłynęły z całego świata. Przysłali je m.in. kanclerz Niemiec i Dalajlama XIV.
rozwiń zwiń