Polskie Radio

Starość nie radość? Jak wyglądają kulisy życia seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 13:08
Socjologowie twierdzą, ze starzenie się ludności jest procesem nieuchronnym. Odzwierciedla poprawę warunków życia, prowadzącą do obniżenia umieralności. Wydłużenie życia możliwe jest także dzięki medycynie. Jak naprawdę wygląda starość, często spędzona w samotności?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kristo Gothard_Hunour/Shutterstock

W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln osób. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.

Kampania „Zrozumieć starość” ma przybliżyć szczególnie młodemu pokoleniu oraz pokoleniu czterdziestolatków, najważniejsze ograniczenia związane z funkcjonowaniem osób w wieku powyżej 70 i 80 lat. Ponad pół tysiąca uczniów wzięło udział w warsztatach, dzięki którym młodzież mogła przekonać się jakie utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu przeżywają osoby starsze.

Doświadczenie starości umożliwił specjalny kombinezon, który symuluje zmysły osoby starszej o 40 lat. Ubranie osłabia wzrok i słuch, mięśnie, zmniejsza zakres ruchu w stawach, ogranicza czucie i utrudnia zadania manualne. Edukacja dzieci i młodzieży w tym zakresie, pozwala uwrażliwić ich na potrzeby osób starszych i wpłynąć na poprawę stosunku młodych osób do seniorów.

O starości i jej odcieniach w audycji opowie prof. Maria Barcikowska, neurolog oraz Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn.


Na audycję "Eureka" w piątek (27.07) o godz. 19.10 zaprasza Artur Wolski

kb