"Małgośka" wyszła na pierwsze miejsce już na samym początku Plebiscytu i do samego końca nie oddała prowadzenia. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze piosenki: "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena i "Cień Wielkiej Góry" Budki Suflera.
Słuchacze Polskiego Radia mogli wybierać swoje ulubione utwory spośród 95-ciu polskich piosenek wskazanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki. Przeboje zostały tak dobrane, aby stanowiły sentymentalną podróż od czasów międzywojnia do współczesności.
– Dla nas, dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia było to zadanie niezwykle trudne, ale jako wyzwanie – artystycznie fascynujące – mówi Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki. – Podjęliśmy próbę opowiedzenia 95 lat Polskiego Radia za pomocą ścieżki dźwiękowej, czyli piosenek. Dlatego znalazły się tu utwory od wspaniałego muzycznie okresu międzywojennego, poprzez trudne lata wojny i odbudowy, niezwykle kreatywne lata 60., rockowe uderzenie następnych dwóch dekad, aż po współczesny fenomen Dawida Podsiadły, Taco Hemingwaya i ich rówieśników. Ogromna popularność Plebiscytu jest dowodem na to, że zabawa ta spodobała się naszym słuchaczom - dodaje Metz.
Magia radia - krótka historia polskiej radiofonii
"Małgośka" została napisana w 1974 roku przez Katarzynę Gärtner (muzyka) i Agnieszkę Osiecką (słowa). Maryla Rodowicz nie wierzyła, że piosenka stanie się przebojem. Okazało się, że utwór od razu podbił serca słuchaczy i do dziś jest popularny.
– Polskie Radio jako pierwsze zagrało zwycięską "Małgośkę" – przypomina prezes Agnieszka Kamińska.
Utwory, które zebrały największą liczbę głosów, zostaną na nowo zaaranżowane przez znakomitych muzyków Adama Sztabę i Krzysztofa Herdzina i zaśpiewane przez najlepszych polskich wokalistów. Owocem plebiscytu będzie dwupłytowy album z piosenkami w wersjach oryginalnych oraz w nowych aranżacjach, wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
**********************************
1 lutego 1925 roku zainaugurowano działalność pierwszej polskiej próbnej stacji radionadawczej. Nieliczni posiadacze radioodbiorników usłyszeli wtedy słowa: "Halo! halo! Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów".
Wszystko zaczęło się od niewielkiego studia emisyjnego w Warszawie przy ulicy Narbutta 29. Oferta programowa stacji była dość ograniczona: 2 godziny dziennie przez 3 dni w tygodniu. Wszystko zmieniło się w roku 1925, kiedy to ogłoszono powstanie "Polskiego Radia" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.