O godzinie 16.00, również na wszystkich antenach Polskiego Radia oraz w internecie na stronie PolskieRadio.pl, przypomnieliśmy "Nadzwyczajny koncert symfoniczny w hołdzie Ofiarom", który odbył się 18 kwietnia 2010 roku, w dniu pogrzebu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
W koncercie zabrzmiały dwa wybitne dzieła polskiej muzyki poważnej III Symfonia („Symfonia pieśni żałosnych” op. 36) Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Epitafium katyńskie Andrzeja Panufnika.
Dziś, w sobotę 11 kwietnia
Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje premierowe słuchowisko Wacława Holewińskiego w reżyserii Janusza Kukuły „Strach trawi sumienie powoli”. Spektakl został poświęcony 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wystąpią w nim: Anna Cieślak, Grażyna Barszczewska, Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński i Andrzej Ferenc. Emisja o godz. 21.35.
Program 2 Polskiego Radia o godzinie 19.00 wyemituje słuchowisko Feliksa Netza „Odchodzimy” w reżyserii Jana Warenyci. Jest to opowieść człowieka, który miał być jednym z 96 pasażerów samolotu Tu-154M lecącego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku, ale swoje miejsce odstąpił innej osobie. W słuchowisku wystąpią: Mariusz Benoit, Tomasz Borkowski, Halina Łabonarska i Joanna Sobieska.
Program 3 Polskiego Radia zakończy rozpoczętą 6 kwietnia prezentację wybranych przemówień i wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego z albumu „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo”, jednego z dwóch albumów wydanych w tym roku przez Polskie Radio w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Niezwykłe albumy
Polskie Radio wydało dwa pomnikowe albumy fonograficzne w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej: „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo” oraz „Smoleńsk – ostatnia misja”, których fragmenty zostaną zaprezentowane na wszystkich antenach Polskiego Radia.
10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia
Album pt. "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" jest pełnym fonograficznym kompendium wiedzy na temat prezydentury prof. Lecha Kaczyńskiego. Zamieszczone na pięciu płytach CD archiwalne wypowiedzi prezydenta z całego okresu jego urzędowania uzupełnia ciekawa i wyjątkowa szata graficzna. Współtworzy ją przeszło sto fotografii dokumentujących ważne momenty prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego.
Okładka płyty
Album pt. "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku" składa się z dwóch płyt. W warstwie słownej wydawnictwa (CD 1) znajdują się zarejestrowane w czasie uroczystości żałobnych, które odbyły się po 10 kwietnia 2010 r., archiwalne nagrania wypowiedzi ważnych postaci Kościoła oraz polskiej polityki i najnowszej historii takich jak kard. Józef Glemp, kard. Kazimierz Nycz, Janusz Śniadek, Maciej Łopiński. Ta część albumu zawiera listę 96 ofiar katastrofy wraz z biogramami przygotowanymi pod redakcją Mariana Piotra Romaniuka (Dom Wydawniczy Rafael).
Lech Kaczyński - sylwetka prezydenta
W warstwie muzycznej wydawnictwa (CD 2) znalazły się dwa fundamentalne dla polskiej muzyki utwory: związane z martyrologią katyńską: "Epitafium katyńskie na orkiestrę" Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia - "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Jest to zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego W hołdzie Ofiarom, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 18 kwietnia 2010 r.
Portal PolskieRadio24.pl przygotował RAPORT SPECJALNY, w którym znajdą się wyjątkowe rozmowy z ekspertami, publicystami i świadkami tamtych dni. Publikujemy także najważniejsze analizy i informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego. Całość uzupełnia bogaty zbiór materiałów archiwalnych poświęconych prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pierwszej damie - Marii Kaczyńskiej.
Katastrofa smoleńska - raport specjalny redakcji PolskieRadio24.pl
Co jeszcze na antenach Polskiego Radia?
Każda z anten wyemitowała specjalne audycje, reportaże, słuchowiska oraz wspomnienia dotyczące katastrofy i wszystkich jej ofiar. Nie zabrakło również komentarzy socjologów, politologów, psychologów, polityków, osób duchownych i publicystów. Serwisy informacyjne poszczególnych anten przekazywały relacje z obchodów 10. rocznicy katastrofy.
Program 1 Polskiego Radia
Od 2 do 9 kwietnia, przed serwisem „Aktualności Jedynki” przypominane były sylwetki wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
Niezwykły album Polskiego Radia. Krzysztof Czabański: ma pomnikowy charakter
9 kwietnia, po godz. 23.00, antena wyemitowała audycję specjalną Małgorzaty Raduchy, ukazującą reakcje Polaków i mediów światowych na komunikat o katastrofie. Z kolei 10 kwietnia, w paśmie reportażowym, stacja nada kilka reportaży poświęconych tematyce rocznicowej, w tym m.in. „Czas zjednoczenia” Olgi Mickiewicz (o godz. 23.10). W audycji będzie można posłuchać rozmów autorki z ludźmi, którzy na wieść o tym co wydarzyło się w Smoleńsku, gromadzili się na ulicach, w kościołach i pod budynkiem Sejmu RP w kwietniu 2010 roku.
Program 2 Polskiego Radia
Od 6 kwietnia, w paśmie „Kwadrans bez muzyki” (godz. 15.00-15.15), Program 2 przypominał postaci Krystyny Bochenek, Anny Walentynowicz, Tomasza Merty, Andrzeja Przewoźnika i Janusza Krupskiego. Wspominają ich bliscy, przyjaciele oraz współpracownicy.
Program 3 Polskiego Radia
Od 6 kwietnia Program 3 rozpoczął prezentację wybranych przemówień i wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego z albumu „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo”, jednego z dwóch albumów wydanych w tym roku przez Polskie Radio w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej.
"Przywracają pamięć". Prezydencki lekarz o albumach Polskiego Radia
Prezentacja zakończy się 11 kwietnia. Dnia 10 kwietnia od godz. 8.57 do 18.57 Radiowa Trójka prezentowała specjalny cykl audycji, w których znajdą się wypowiedzi m.in.: Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej, Ryszarda Kaczorowskiego, gen. Franciszka Gągora, Macieja Płażyńskiego, Janusza Kurtyki, Andrzeja Przewoźnika, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Stefana Melaka.
O godzinie 9.00 antena przypomniała fragmenty „Śniadania w Trójce” z 10 kwietnia 2010 roku.
Polskie Radio 24
Zgodnie z informacyjnym charakterem stacji, Polskie Radio 24 upamiętniła rocznicę katastrofy smoleńskiej, emitując przede wszystkim rozmowy ukazujące to tragiczne wydarzenie z dzisiejszej perspektywy. Zaprezentowane zostaną wspomnienia, reportaże i wywiady analizujące i oceniające wpływ katastrofy smoleńskiej na Polskę i jej obecną politykę.
Do rozmowy, antena zaprosiłą m.in. prof. Leszka Żukowskiego i Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Radiowa Czwórka
Od 6 kwietnia Czwórka przypominała sylwetki Lecha Kaczyńskiego, Anny Walentynowicz, o. Józefa Jońcy i Janusza Zakrzeńskiego.
9 kwietnia o godz. 21.15 stacja wyemitowała reportaż „Tamten czas” Magdy Skawińskiej.
Także Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom i Polskie Radio dla Zagranicy 10 kwietnia o godz. 8.41 włączyły się w odczytywanie nazwisk wszystkich 96 Ofiar katastrofy smoleńskiej, a o godz. 16.00 – tak jak główne anteny Polskiego Radia – wyemitowały nagranie nadzwyczajnego koncertu symfonicznego w hołdzie Ofiarom, zarejestrowane 18 kwietnia 2010 roku.
******************
Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 czasu polskiego (10.41 czasu moskiewskiego), kiedy to polski samolot rządowy Tu-154M rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Zginęło 96 osób - wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie.