JEDYNKA
W „Eurece” (19.10-19.30) O prototypach broni pancernych w okresie II Rzeczpospolitej będzie mówił Piotr Zarzycki – historyk techniki, autor najnowszej , pierwszej całościowej publikacji na ten temat. Zaprasza Dorota Truszczak.
DWÓJKA
13.00 – 15.00 – "Pora na życzenie" – prowadzi Magdalena Łoś.
Spotkanie ze słuchaczami i ich wyborami muzycznymi.
16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla.
Naszym gościem jest Szymon Holcman, który opowiada o wydanym właśnie komiksie “Loteria” na podstawie opowiadania Shirley Jackson.
Spotykamy się także ze znakomitym niemieckim aktorem - Martinem Wuttke, przyglądamy się przedsięwzięciom wirtualnym przygotowanym przez Teatr Dramatyczny w Warszawie, odwiedzamy wystawę sztuki ukraińskiej w toruńskim CSW, zastanawiamy się nad ekonomicznymi skutkami pandemii w świecie filmu i polecamy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.
19.00 – 21.30 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Grzegorz Dąbrowski.
Koncert w Filharmonii Narodowej 30.05.2014
Modest Musorgski Noc na Łysej Górze - fantazja na orkiestrę (wersja oryginalna), Sergiusz Prokofiew III Koncert fortepianowy C-dur op. 26, Karol Szymanowski Harnasie op.55 - balet-pantomima w 3 obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę
wyk. Yulianna Avdeeva - fortepian, Tomasz Warmijak - tenor, Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk
21.30 – 22.00 – "Rozmowy po zmroku": Stało się. Dzienniki profesora Strumiłły – reportaż Renaty Siepki.
22.00 – 23.00 – "Muzyczny wieczór: Nowa Polska" – prowadzi Ewa Szczecińska
Wojtek Blecharz: Hypopneam wyk. Maciej Frąckiewicz; Airlines na flety proste, wyk. Kwartet Nowej Generacji; Molto na orkiestrę kameralną, wyk polska Orkiestra Radiowa, dyr. Monika Wolińska.
22.55 – 23.00 – "Przypadki słowa: Karol Wojtyła", aud. Iwony Smolki.
TRÓJKA
W wydaniu popołudniowym ("Zapraszamy do Trójki"g. 15-19) m.in. dwa meldunki ze świata: rozmowa telefoniczna z Jerzym Karpińskim, mieszkańcem Wiednia - w związku z tym, że 15 kwietnia Austria zaczyna odchodzić od ograniczeń.
Połączymy się także z Agatą Król, korespondentką w Nowym Jorku, która opowie o bieżącej sytuacji w mieście tak silnie doświadczonym przez pandemię.
CZWÓRKA
W "Stacji Nauka" (12.00-13.00) w ramach "Powtórek do matury" - matematyka - czas zabrać się za wykresy, średnie i procenty, czyli przyszła pora na statystykę. Sprawdzimy, dlaczego pies i jego właściciel mają średnio po 3 nogi i czy statystycznie rzecz biorąc statystyka często pojawia się na maturalnych arkuszach. Nie zabraknie również zadania domowego dla naszych słuchaczy.
W "Stacji Kultura" ok. godz. 11.30 powtórka z języka polskiego: „Proces” Franza Kafki to surrealistyczne dzieło wydane prawie sto lat temu. Zarówno jego treść, jak i mnogość interpretacji mogą przyprawiać maturzystów o ból głowy, dlatego zachęcamy do odświeżenia sobie tej książki w przyjaznej formie.
Mowa o radiowym słuchowisku z 2009 roku w reżyserii Jana Warenyci. Spektakl Teatru Polskiego Radia można znaleźć na platformie Ninateka.
O godz. 15.45 zapraszamy do wysłuchania 14. odcinka radiopowieści Bolesława Prusa „Lalka”, w adaptacji Anny Borkowskiej, w wykonaniu m.in. Stanisława Brudnego, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Mirosławy Dubrawskiej, Izabelli Bukowskiej, Jacka Rozenka, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.
POLSKIE RADIO DZIECIOM
21:00-23:00 "Strefa rodzica" (Joanna Neuhoff-Murawska) - Jak uniknąć otyłości u dzieci, i samemu dbać o zdrowe nawyki żywieniowe, zwłaszcza teraz kiedy tak dużo czasu spędzamy w domu i bez ruchu.
POLSKIE RADIO CHOPIN
Bohaterem audycji "Czarne na białych" (g. 22:00) będzie Mieczysław Horszowski. Jakub Puchalski przedstawi sylwetkę wielkiego pianisty oraz zaprezentuje w jego wykonaniu wybór nagrań Chopinowskich.
Audycja stanowi swoisty kontrapunkt do ostatniego wydawnictwa fonograficznego Polskiego Radia Chopin – dwupłytowego albumu, który jesienią 2019 roku wyróżniony został nominacją do prestiżowej International Classical Music Award.
#Zostańwdomu z Polskim Radiem!