Polskie Radio

"Zostań w domu". Co Polskie Radio proponuje w środę

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 17:32
Polskie Radio w środę zaprasza Słuchaczy na spotkania m.in. z Krzysztofem Cugowskim, Agnieszką Glińską i Katarzyną Meissner, nową dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. Porozmawiamy również m.in. o bezpieczeństwie dzieci w internecie i o warszawskiej gwarze. #Zostańwdomu z Polskim Radiem!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Standret Natalia

JEDYNKA

Jedynka zwiększa codzienną dawkę porad dotyczących zachowania w czasie epidemii.  Cykl "Koronawirus - co musisz wiedzieć" codziennie w "Dzień dobry z Jedynką" pomiędzy 5:00 a 6:00 rano, w "Czterech Porach Roku" (10:20), w "Ekspresie Jedynki" (15:45) oraz w audycji "Tu jest Muzyka" (20:50).

Ponieważ podróże na razie są niemożliwe "Cztery Pory Roku"(9:00-12:00) proponują wspomnienia z podróży. 

Agnieszka Kunikowska porozmawia z Dominikiem Wieczorkiewiczem. Z wykształcenia jest leśnikiem (mieszka w Puszczy Noteckiej), a z zamiłowania  podróżnikiem. Podróżuje na...hulajnodze.

Był na Półwyspie Arabskim, a ostatnio na Smoczej Wyspie, czyli Sokotrze na Oceanie Indyjskim. Owocem obu podróży są książki: „Hulajnogą przez Szczęśliwą Arabię” i "Hulajnogą przez Smoczą Wyspę". Opowie też, co słychać  w puszczy.


Dowiemy się również jak zostać warszawskim cwaniakiem. Ciekawe spotkania i warsztaty z gwary warszawskiej realizowane są we współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska. W programie m.in. czytanie fragmentów książki „Mowa z  Grochowa” czy zajęcia dla dzieci „Jak zostać praskim cwaniakiem?” połączone z nauką dawnych i współczesnych zasad savoir vivre.

Pomiędzy 13:00 a 15:00 Marcin Kusy zaprasza na "Muzyczną Jedynkę", a w niej goście (zdalnie):
Maciej Werk, który wspomnieni zmarłego przed tygodniem Andrzeja Adamiaka - lidera grupy Rezerwat.
Krzysztof Cugowski opowie o nowym singlu i zapowie premierę płyty.
Rosalie opowie o płycie "IDeal" (nasza płyta tygodnia).

O 19:00 Paweł Lekki zaprosi na "Przystanek Historia" - realizowany we współpracy z IPN. Tym razem tematem będzie zbrodnia katyńska  we wspomnieniach prof. Stanisława Swianiewicza (jeńca obozu w Kozielsku, ocalałego  z transportu do Katynia), członków  rodzin, historyków.

W audycji znajdzie się również wspomnienie o Prezesie IPN - Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie  smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Autor zaprezentuje także publikację  „Mord w Lesie Katyńskim". Przesłuchania przed amerykańską komisją  Maddena w latach 1951–1952, tom 3”. O książce będzie  mówił autor wstępu, wyboru i opracowania Witold Wasilewski.   ​

"Moich Książkach" (21:00-22:00) spotkanie z Łukaszem Staniszewskim i jego książką "Małe Grozy". To magiczna i zmysłowa opowieść dziejąca się na Warmii, pełna niezwykłych bohaterów. 

Łukasz Staniszewski dotychczas pisał dramaty i słuchowiska, nagradzane m.in. na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. "Małe Grozy" to jego powieściowy debiut i hołd złożony rodzinnej Warmii.

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek.

08.30 – "Gość Dwójki": Katarzyna Meissner - powołana w ub. tygodniu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego na stanowisko dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca.

Katarzyna Meissner sprawnie łączy światy biznesu i kultury. Silny nacisk kładzie na edukację środowisk artystycznych w zakresie zarządzania, marketingu i komunikacji oraz na działania wspierające stosowanie nowych technologii w kulturze. Te obszary będą głównymi osiami jej działalności na stanowisku dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca - czytamy na stronie ministerstwa.

9.30 – Joanna Warsza, kuratorka mieszkająca w Niemczech zaprosi się do Berlina, na tamtejsze .... balkony. Balkony są  przestrzenią artystycznych działań.

W ramach tej akcji kilkudziesięciu artystów zaprezentowało swoje prace będące odpowiedzią na zaistniały czas pandemii. Efektem tej akcji jest album online, o którym opowie organizatorka akcji "Die Balkone"​.

W audycji również:

- unikalne filmy kina niezależnego pokazywane do tej pory jednorazowo na festiwalach, udostępnione online dzięki U - jazdowski Kino;

- łódzcy artyści i ich sposób na spędzenie kwarantanny w domu.

10.00 – 13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Magdalena Łoś

10.00 – 11.00 – "Znacie, to posłuchajcie": Agata Sapiecha, opr. Klaudia Baranowska

12.45 – 13.00 – "Zapiski ze współczesności": Jerzy Kalina

13.00 – 15.00 – "Pora na życzenie" – prowadzi Klaudia Baranowska

Prezentowane są utwory wybrane przez słuchaczy.

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem jest Agnieszka Glińska, której spektakl "Iluzje" udostępnia od dziś Ninateka. 

Poza tym przypominamy rozmowę ze znakomitym klawesynistą - Andreasem Staierem, informujemy o konkursie prozatorskim „Proza nieobca”, przyglądamy się akcji #FakeHunter, zastanawiamy się, jak radzić sobie w przymusowej izolacji i prezentujemy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.

21.30 – 22.00 – "Rozmowy po zmroku"Mama zawsze wraca – aud. Aldony Łaniewskiej-Wołłk.

"Mama zawsze wraca" - owoc współpracy pisarki Agaty Tuszyńskiej i ilustratorki Iwony Chmielewskiej - to oparta na prawdziwym świadectwie, poruszająca opowieść o dzieciństwie w warszawskim getcie.

Jesienią 1940 roku Natalia i Szymon Zajczykowie wraz z malutką Zosią trafiają do warszawskiego getta. By ocalić córkę, Natalia postanawia ukryć ją w piwnicy.

Dziewczynka spędza  tam długie miesiące w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę. Z autorkami książki: Agatą TuszyńskąIwoną Chmielewską rozmawia Aldona Łaniewska-Wołłk.

TRÓJKA

W "Projekcie Tata" o g. 8.45 Krystian Hanke wraz z ekspertami podpowie jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci oraz jak korzystać z platform do zdalnego nauczania.

O godz. 8.50 materiał reporterski związany z wchodzącym następnego dnia (czwartek 16.04) obowiązkiem zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Jak zdobyć maseczkę – kupić, uszyć, zgłosić się do samorządów? A może użyć szalika lub chusty?

Ok. 11.15  "Trójka poleca" – rekomendacje dla dzieci i młodzieży - Propozycje dla dzieci z Teatru Nowego w Warszawie, a dla dorosłych spektakle on-line.

CZWÓRKA

W "Stacji Kultura" po godz. 11.00  zaprezentujemy playlistę z muzyką do nauki – tym razem dziennikarz muzyczny Maken przygotował playlistę w gorących rytmach reggae z myślą przede wszystkim o powtórkach maturalnych z  języka angielskiego. Playlisty można znaleźć na stronie internetowej Czwórki.

W "Powtórkach do matury" po godz. 12.00 – język angielski: powtórzymy podstawowe zasady tworzenia zdań w trybach warunkowych, a pomoże w tym Magda Drzewiecka nauczycielka angielskiego, ambasadorka programu English Teaching

Z kolei ok. godz.17.30 Kuba Marcinowicz w audycji "TOP" przetestuje aplikacje przydatne w nauce matematyki, zwłaszcza  przy bardziej zaawansowanych równaniach i rysowaniu wykresów.

W "Strefie sportu" o godz. 21.30 zapraszamy na spotkanie z arcymistrzem szachowym Maćkiem Klekowskim - szachy wyrastają na sport numer jeden w dobie koronawirusa.

Na platformach internetowych, na których można rozgrywać poszczególne partie i całe turnieje, ruch w ostatnich tygodniach zwiększył się o ponad 40%. Organizowane są także m.in. turnieje o Puchar Polski i Internetowe Mistrzostwa Polski. Czas więc nauczyć się grać w szachy.

"Noc Rezydentów" po godz. 22.00 tym razem w specjalnej filmowej odsłonie: Anja Kraft - Djka,  rezydentka warszawskiego klubu 999, związana także z Instytutem - zaprezentuje utwory pochodzące z soundtracków do filmów i seriali, a przy okazji pojawią się także rekomendacje co warto obejrzeć. 

POLSKIE RADIO DZIECIOM

17:15 - 17:45 "Mini Eureka" - Zapraszamy na spotkanie z ciekawym człowiekiem. Mini Eurekę odwiedzi: naukowiec, lekarz psychiatra, pulmonolog, internista i psycholog oraz autor wielu książek popularno-naukowo-edukacyjnych - prof. Tadeusz Pietras. Dowiemy się z rozmowy, jak postępować, aby w życiu się nie nudzić.

18:00 -19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Dziś z Filipem i Leopoldem będziemy zdobywać najwyższe szczyty świata zaliczane do tzw. Korony Świata. Mount Everest, KIlimandżaro, Góra Kościuszki, Elbrus... Który ze szczytów najbardziej zauroczy Lwa i Królika?

23:00-1:00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Muzyczna gratka dla rodziców. W programie zaprezentujemy inspiracje światowe. Pojawi się muzyka z Niemiec, nowa muzyka Tuaregów, nowości z Libii, Kanady, Portugalii i Litwy.

POLSKIE RADIO CHOPIN

Krzysztof Dziuba w audycji "Chopin live" (g. 15:00) zaprosi do wysłuchania dzieł patrona anteny w interpretacji Nelsona Goernera, pamiętnego zdobywcy wyróżnienia na Konkursie Chopinowskim w 1995 roku.

W wykonaniu argentyńskiego pianisty, którego udziałem po warszawskim sukcesie stała się potem wielka międzynarodowa kariera, prócz utworów solowych Fryderyka Chopina, zabrzmią jego kompozycje koncertowe, w których artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jacka Kaspszyka.

Kilka lat temu światło dzienne ujrzała monumentalna seria fonograficzna EMI Classics zawierająca kompletne nagrania jednego z najbardziej prominentnych pianistów francuskich XX wieku Samsona Françoisa.

Ekskluzywny zestaw składa się z 36 płyt, na których znajdują się również wczesne nagrania tego wielkiego wirtuoza poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Dzisiaj Jakub Puchalski w audycji "Czarne na białych" (g. 22:00) zaprezentuje najbardziej odkrywcze z tych rejestracji.

#Zostańwdomu z Polskim Radiem.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu